Προς το περιεχόμενο

Ενα πολυ λυπητερο και ρομαντικο κομματι στο πιανο


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σαν impromptu αυτοσχεδιασμός ήταν πάρα πολύ ωραίος από έναν προφανώς γνώστη του είδους και με έξυπνες εναλλαγές.

 

Σαν κομμάτι θα χρειαζόταν δουλειά και πιστεύω ότι εκεί θα ήταν η δυσκολία.

 

Ευχαριστούμε πάντως για το όμορφο κομμάτι και μην με παίρνεις και πολύ στα σοβαρά ... 8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε μου. Εξαιρετικη προσπαθεια. Με παρεπεμψε σε καποιους κλασικους συνθετες (κυριως ρομαντικης περιοδου) που αγαπαω πολυ.

 

Καλη συνεχεια στη δουλεια σου.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε gregg δεν ασχολουμαι καθολου με συνθεση,ειμαι επαγγελματιας αρμονιστας και λιγο πιανιστας..απλα οταν παιζω πιανο αυτα βγαινουν αυθορμητα απο μεσα μου για αυτο σκεφτηκα να ηχογραφησω ενα απο αυτα ::)Για αυτο δεν μπορω να το θεωρησω παρα σαν αυτοσχεδιασμο.

 

Και παλι ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια...

 

Επισης αν καποιος εχει το ivory piano ή γενικα καποιο vsti πιανο καλο,να ανεβασω το midi να το περιποιηθει λιγο ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν καποιος εχει το ivory piano ή γενικα καποιο vsti πιανο καλο,να ανεβασω το midi να το περιποιηθει λιγο ::)

Για δώστο μας να παίξουμε λίγο τώρα τις γιορτές που θα έχουμε ησυχία... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε gregg δεν ασχολουμαι καθολου με συνθεση,ειμαι επαγγελματιας αρμονιστας και λιγο πιανιστας..απλα οταν παιζω πιανο αυτα βγαινουν αυθορμητα απο μεσα μου για αυτο σκεφτηκα να ηχογραφησω ενα απο αυτα ::)Για αυτο δεν μπορω να το θεωρησω παρα σαν αυτοσχεδιασμο.

 

Θα σου προτεινα να το καλλιεργησεις φιλε μου. Φαινεται πως υπαρχει μια πολυ καλη βαση για να δουλεψεις πανω της ;)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να το καλλιεργησεις φιλε μου. Φαινεται πως υπαρχει μια πολυ καλη βαση για να δουλεψεις πανω της ;)

 

 

Aπλα παιζω οτι μου βγαινει..τωρα αν αργοτερα εξελιχθει σε κατι αλλο.. :) :)

 

Εδω ειναι το midi...

sad_piano.mid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε μου. Μπράβο. ΜΠΡΑΒΟ.

Ας το βάλει κάποιος σε ένα καλό "πιάνο" ρε παιδιά. Από τα λίγα "μουσικά κομμάτια" που ανέβηκαν στο Noiz. Και ίσως και σε συνεργασία με τον Τρίτωνα ας παίξει λίγο με τις δυναμικές. Ορισμένα δυνατά πιο δυνατά, ορισμένα χαμηλά πιο χαμηλά. Το σηκώνει το κομμάτι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασέλγησα χρονιάρες μέρες πάνω στο midi του φίλου tritonas00...

Αλλά αυτός φταίει γιατί το άφησε ελεύθερο... ;D

Το κομμάτι ναι μεν πατάει στον αυτοσχεδιασμό, αλλά είδα αρχή, μέση και τέλος...τουλάχιστον έτσι μου βγήκε. Και φυσικά ευχαριστήθηκα το καταπληκτικό παίξιμο του Τρίτωνα...

Ως μη πληκτράς, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να το γυρίσω σε ένα κλειδί που να με βολεύει (χωρίς πολλά μαύρα πλήκτρα). Και πρόσθεσα απλά 2 νότες με copy paste στη μέση του κομματιού. Μετά δεν το χρησιμοποίησα όλο, στα 3,5 λεπτά το τελείωσα.

Τα κύρια όργανα που ακούτε είναι από τη βασική βιβλιοθήκη του Kontakt (πιάνο και άρπα) και λίγο FM8.

Επίσης μου φάνηκε σαν καλή ευκαιρία να δοκιμάσω ένα Vst που ψάχνω πάρα πολλά χρόνια, και για καλή μου τύχη το αγόρασε ένας φίλος και μου το έδωσε (μαζί με το ilok του) για λίγες μέρες

http://www.soundsonline.com/product.php?productid=EW-174

Το συγκεκριμένο VSt, είναι απλά συγκλονιστικό (όπως και τα περισσότερα της soundsonline άλωστε)...με 7-8 GB μελετημένα data νομίζω ότι θα καλύψει και τον πιό απαιτητικό χρήστη...ατυχώς ο φίλος μου, θα μου το πάρει πίσω και με βλέπω να τα σκάω...

Το όλο αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο, αλλά όπως είπα το Voices of Passion, θέλει πολύ δουλειά και ψάξιμο.

Θα ήθελα να έχω βάλει και λίγο κιθαρίτσα, για να ευλογήσουμε τα γένια μας, αλλά ο Τρίτωνας δεν έκανε χώρο! 8)

Tα σχόλια, δικά σας.

 

Για να μην ξεχνιόμαστε, το κομμάτι είναι φτιαγμένο στο Garageband

piano.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου