Προς το περιεχόμενο

Ενα πολυ λυπητερο και ρομαντικο κομματι στο πιανο


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η άρπα δεν μου φαίνεται "φυσική" σε ορισμένα σημεία.

Ναι το παρατήρησα και εγώ...άλλη μια ένδειξη ότι δεν αρκεί ένα midi file που απλά του περνάς διαφορετικά όργανα και καθάρισες. Το συγκεκριμένο κομμάτι έχει γραφτεί με την λογική του πιάνου και όχι της άρπας...πιθανόν εάν ο τρίτωνας είχε τον ήχο της άρπας στα αυτιά του, όταν το έγραφε, να το είχε αποδώσει αλλιώς.

Αυτό πάντως που μου φαίνεται ενδιαφέρον (και όχι μόνο) στο κομμάτι, είναι ότι, ενώ είναι αυτοσχεδιασμός, στέκει με αρχή, μέση και τέλος (και ας του έφαγα το τέλος).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε marathon πολυ ωραια και ενδιαφερουσα η προσεγγιση σου αν και βεβαια η αρπα δεν ειναι δυνατον να παιξει ταυτοχρονα ολοκληρη συγχορδια οπως πολυ σωστα καταλαβες :DEπισης οντως εχει αρχη μεση και τελος..αλλα φιλε cosmic citizen δεν βασιζεται σε καποιο συγκεκριμενο θεμα...εχει πολλα θεματα..τα οποια μου ηρθαν στο μυαλο και ετσι τα συνεδεσα με τετοιο τροπο ωστε να υπαρχει ροη και βγηκε αυτο το αποτελεσμα.Επισης το ολο concept ειναι atonal δηλαδη δεν υπαρχει συγκεκριμενος τονος αλλα αλλαζει πολλες φορες...οταν παιζω τετοιους αυτοσχεδιασμους αλλαζω συχνα τονους γιατι ετσι πιστευω εχει καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα και τουλαχιστον ..με εκφραζει αυτος ο τροπος..Aμομη δεν ακουω Χατζηνασιο ή yanni οποτε οποιαδηποτε ομοιοτητα ειναι εντελως τυχαια.. :DΗ ηχογραφηση αυτη ειναι ....αυτοσχεδιασμος..οτι μου ελεγε η καρδια μου και το μυαλο μου επαιξα και θελησα να το ηχογραφησω..υπαρχει μονο μια πολυ μικρη επιρροη απο rachmaninoff πολυ μικρη ομως..(μακαρι να μπορουσα να παιξω rachmaninoff ;D ;D)

 

Και παλι ευχαριστω για τα καλα λογια..και αν μπορει καποιος να το βαλει σε κανενα καλο VSTi piano ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το ολο concept ειναι atonal δηλαδη δεν υπαρχει συγκεκριμενος τονος αλλα αλλαζει πολλες φορες...οταν παιζω τετοιους αυτοσχεδιασμους αλλαζω συχνα τονους γιατι ετσι πιστευω εχει καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα και τουλαχιστον ..με εκφραζει αυτος ο τροπος..

 

Μικρή παρατήρηση χωρίς ιδιαίτερη σημασία: Ατονάλ είναι το κομμάτι χωρίς καθόλου τονικό κέντρο. Πολυτονικό είναι το κομμάτι με πολλά τονικά κέντρα.

 

Όσον αφορά τη διασκευή του marathon, τη βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα όμως το συγκεκριμένο κομμάτι το προτιμώ σκέτο, ακριβώς όπως ανέβηκε από τον φίλο triton. Να μην πω ότι ούτε άλλο ήχο πλήκτρων/πιάνου θα ήθελα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή παρατήρηση χωρίς ιδιαίτερη σημασία: Ατονάλ είναι το κομμάτι χωρίς καθόλου τονικό κέντρο. Πολυτονικό είναι το κομμάτι με πολλά τονικά κέντρα.

 

yeap εχεις δικιο...τα θεωρητικα μου  με εχουν αφησει εδω και καιρο... :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Aμομη δεν ακουω Χατζηνασιο ή yanni οποτε οποιαδηποτε ομοιοτητα ειναι εντελως τυχαια.. :D

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, δουλεύοντας με το κομμάτι σου, μου θύμισε...Κορκολή. Όχι βέβαια τον Κορκολή που καποια εποχή το έπαιξε Σάκης, αλλά τον κλασσικό πιανίστα Κορκολή. Τον είχα ακούσει να παίζει ένα δικό του ταγκό και δεν το πίστευα ότι ήταν δική του σύνθεση και έπαιζε αυτός...

Για μία ακόμα φορά, σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μου (μας).

 

και αν μπορει καποιος να το βαλει σε κανενα καλο VSTi piano ...

Μην περιμένετε περισσότερα από ένα φτωχό κιθαρίστα που δεν έχει πάει ΩΔΕΙΟ!!! ;D ;D

 

Να υποθέσω ότι ο ήχος του Kontakt δεν σου άρεσε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας αυτοσχεδιασμος στο πιανο....Το εγραψα με το pianoreq VSTi.Τη γνωμη σας... :) :)

 

 

Υπεροχο. Συγχαρητηρια.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή τεχνική. Μουσικά δεν ειναι το στυλ που μου αρεσει αν και ειχε παρα πολλά μεμονωμενα στοιχεια που ήταν εξαιρετικά.

 

Σίγουρα το κατεχεις το πιανο και η ικανοτητα σου στον αυτοσχεδιασμο ξεπερναει κατα πολύ τον μεσο όρο.

 

Συγχαρητήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα θύμισες  Χατζηνάσιο, σε αρκετά σημεία και φυσικά αυτό είναι προς τιμήν σου!Πολύ όμορφο, θέλω να ακούσω κι άλλα από σένα!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου