Προς το περιεχόμενο

Distorted Φωνητικά!!Πως??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτοι οι arch enemy μου θυμιζουν cradle of filth

( καλα αυτο το σολο ηταν αναγκη να το βαλουν πως τους ηρθε? :) )

νομιζω οτι στους παραπανω δε παιζει πολυ εφε αλλα doublε tracking ( ενταξει σε καποια σημεια παιζουν delay ισως καποιο exciter αλλα νομιζω οτι κατα μεγαλυτερο ποσοστο ειναι η φωνη τους ετσι) . ετσι μου φαινεται

 

Cradle of filth???ΖΟΝΚ!! 8O 8O 8O μα αυτοι παιζουν black!!!(υποτιθεται..)

Το σολακι τι εχει??επειδη παιζει λιγακι με το χρονο στο τελος???

 

Αν δεν παιζει εδω εφφε φιλε..τοτε δεν παιζει πουθενα αλλου!!!

Επειδη τους εχω ακουσει πολυ λεπτομερως ειμαι 99% σιγουρος πως τουλαχιστον στα κουπλε που ακουγεται μονο η φωνη με το μπασο δεν υπαρχει ιχνος double-tracking' date=' και η φωνη ειναι [b']ΤΙΓΚΑ στα εφφε[/b]!!!

Ακουσε το με ακουστικα και θα δεις!! :wink:

Μην ξεχνας παντα ομως, πως ειναι γυναικα!!!! 8O 8O

Και επειδη την εχω ακουσει και σε κατι συνεντευξεις, κανονικα μιλαει σαν τη barbie!!! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωχ μαλλον λαθος κομματι ακουσα, το εβαλα στο http://www.radioblogclub.com/ και πατησα εντερ χωρις να κοιταξω τον τιτλο που εβγαλε και αρχισε να παιζει , και η αληθεια ειναι οτι με την πρωτη δε πιανει αμεσως σε μενα και παιζει κανα δικο του (εχει play list σαν κανονιικο ιντερνετ ραδιο και κανεις αναζητηση οποιο κομματι θες απο το ψαχτηρι του) .

 

μενει τωρα να μαθω τι ακουγα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

ΜΤΠ = Μην το παρεξηγήσετε

 

εγω πιστεύω ότι όλοι αυτοί χρησιμοποιούνε pitch εφφε...........

 

Live & Studio...

 

Βέβαια υπάρχει τεχνική για να τραγουδάς με καφρίλα.. όπως blackie Lawless WASP best singer EVER ή και πιο death πράγματα...

αμα προσέξεις όμως ειδικά για τους Cradle of filth ή τα industrial κομμάτια παντού ακούγεται παραπάνω απο μια φωνή... δηλαδή τι κάνουν... βάζουν ένα εφφε pitch και τραγουδάνε καφρίλες... βέβαια σπάνια βγάζεις το τι λένε... όσο καλά αγγλίκά και να ξέρεις..

 

Στην ουσία με κατάλληλη τεχνική μπορείς να κάνεις Brutal χαμηλές φωνές και ας είσαι και γυναίκα.. δεν παίζουν ρόλο τόσο οι φωνητικές χορδές αλλά ο τρόπος με τον οποίο χρησιμοποιείς το φωνητικό σου ας πούμε μεγάφωνο... πως δηλαδή βάζεις ένα φυσικό παραμορφωτή σε αυτά που τραγουδάς.. Μετά απο εκεί και πέρα.. οι απαιτήσεις είναι πολλές για να ξεχωρίσεις μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε "μαϊμουδιά-ΜΤΠ" όπως να βάλεις Pitch distortion να παίξεις με τον compressora με το eq με το pan ακόμα ακόμα και με filtra , χωρίς βέβαια να προσθέτει τίποτα στο θέμα της καφρίλας...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα οσα ειπωθηκαν μεχρι τωρα (σχετικα με την τεχνικη του τραγουδιστη και με την χρηση διαφορων effects...) ειναι πολυ σωστα,αλλα για δοκιμασε και τα:

 

1)--ohmforce predatohm pro

(θα εκπλαγεις...!!) εχει διαφορα presets για να αρχισεις..τα εχει κατηγοριοποιημενα σε banks,αλλα π.χ. για guitar,αλλα για vocals κ.τ.λ..δοκιμασε τα ολα..

 

2)--δοκιμασε καποιο filter(antares filter!!)..μπορεις με καταλληλες ρυθμισεις στο resonance toy filtroy η στο distortion να πετυχεις πολυ ομορφα πραγματα..

 

3)--δοκιμασε οπωσδηποτε το sonic destructor της t.c. electronics(plug-in...) υπαρχει στα t.c. native bundle 3.1 και ανω..

 

4)--καποιο vocoder (να το χρησιμοποιησεις ομως σωστα για να πετυχεις αυτο που θεσ.το λεω αυτο γιατι τα vocoders εχουν πολλες εφαρμογες..)

 

5)--grm tools

 

6)--psp mixpressor,mixsaturator kai vinage warmer

 

θα ελεγα να αρχισεις με τα(κατα σειρα προτεραιοτητας ):1,3,2,6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα οσα ειπωθηκαν μεχρι τωρα (σχετικα με την τεχνικη του τραγουδιστη και με την χρηση διαφορων effects...) ειναι πολυ σωστα,αλλα για δοκιμασε και τα:

 

1)--ohmforce predatohm pro

(θα εκπλαγεις...!!) εχει διαφορα presets για να αρχισεις..τα εχει κατηγοριοποιημενα σε banks,αλλα π.χ. για guitar,αλλα για vocals κ.τ.λ..δοκιμασε τα ολα..

 

2)--δοκιμασε καποιο filter(antares filter!!)..μπορεις με καταλληλες ρυθμισεις στο resonance toy filtroy η στο distortion να πετυχεις πολυ ομορφα πραγματα..

 

3)--δοκιμασε οπωσδηποτε το sonic destructor της t.c. electronics(plug-in...) υπαρχει στα t.c. native bundle 3.1 και ανω..

 

4)--καποιο vocoder (να το χρησιμοποιησεις ομως σωστα για να πετυχεις αυτο που θεσ.το λεω αυτο γιατι τα vocoders εχουν πολλες εφαρμογες..)

 

5)--grm tools

 

6)--psp mixpressor,mixsaturator kai vinage warmer

 

θα ελεγα να αρχισεις με τα(κατα σειρα προτεραιοτητας ):1,3,2,6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν υπηρχε μυστικο..τοτε ολοι οι τραγουδιστες της extreme σκηνης..θα ηταν καθε μερα στο νοσοκομειο με φαρυγγιτιδα!!! 8O 8O :wink:

Μπα, ξέρουν πώς να το κάνουν χωρίς να π***νε το λαιμό τους. Εγώ πάλι δε μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να καταλάβω ΠΩΣ το κάνουν.... Πάντως επειδή σε διάφορα interviews έχω ρωτήσει, μου έχουν κάνει και live επίδειξη και είναι απίστευτο πώς το κάνουν χωρίς να χάνουν τη φωνή τους. Τεχνική..... Και φυσικά μετά όντως έχουν άπειρα effects, με κλασσικό παράδειγμα το άπειρο reverb στους In Flames (παλιά τουλάχιστον, γιατι τα τελευταία τους δεν τα έχω ακούσει καν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου