Προς το περιεχόμενο

Fender Twin reverb overhaul stage4 (και τελευταιο ελπιζω)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και μια και πηγε αργα και θα με βαλουν μεσα, να ακομα ενα για να κατεβασω το Power switch...

 

http://www.box.net/shared/yd25at8ko1

 

με ολιγη απo wah...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία mods alderbody! Ειδικά με το tremolo, classic upgrade! Βέβαια μόνο ένας λάτρης του tremolo θα έμπαινε στην διαδικασία!  ;D

 

Δεν μας είπες όμως λεπτομερείς εντυπώσεις Blue Molded vs Jupiter vs Mallory που είχες πριν (αν θυμάμαι καλά)? Βασικά τι ήταν αυτό που σε κέρδισε στους Blue Molded?

 

Για το Bias ελπίζω να έχεις πολύμετρο με πολύ μικρή εσωτερική αντίσταση για αποφυγή λάθους. Πες μου ότι ρυθμίζεις και ξεχωριστά το bias σε κάθε λυχνία?!

Μπορείς να δοκιμάσεις και χωρίς να κάνεις shunt τον εξόδου! Σε σειρά το πολύμετρο ( ως αμπερόμετρο ) με την άνοδο και το τύλιγμα! Προσοχή τις τάσεις, οκ?

 

Προσωπικά, το choke, θα το έβαζα και θα άλλαζα και τους πρώτους "τεράστιους", κατά τη γνώμη μου, πυκνωτές με 2// 16μ ή 20μ. Μην ξεχνάς ότι το τροφοδοτικό παίζει τεράστιο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Αν θέλεις Blackface ήχο, καν'το!  :D

Τα screen δεν είναι κακό να είναι χαμηλά! Ίσως 100V κάτω από την άνοδο, αλλά θέλουν καλή "τροφοδοσία" για να έχεις "σωστά" αποτελέσματα.

Ελπίζω να τσέκαρες και τις τάσεις σου στην προενίσχυση με την αντικατάσταση της 2Κ7. Λογικά θα σου ανέβηκαν περίπου 80V. Όχι κακό για το headroom! Ανάλογα όμως τι θέλεις ως τελικό αποτέλεσμα. Παρόμοιο mod που είχα κάνει, αντικατέστησα την 2Κ7 με 1Κ ( δεν χρειάζονται 2// 10-15W, είναι υπερβολή ) και τροφοδότησα μόνο τα screen ( περίπου 5V πιο χαμηλά από την άνοδο, όπως ακριβώς θα ήταν με τσοκ ). Την προενίσχυση την τροφοδότησα στον "επόμενο" ηλ.πυκνωτή "ρυθμίζοντας" το επόμενο CRC ώστε να έρθουν οι τάσεις εκεί που ήθελα. Η τροφοδοσία ήταν "καλύτερη" στην προενίσχυση και δεν είχε "άμεση σχέση" με τα screen.

 

Ωραία κλιπάκια! Καταπληκτικός ήχος!

Μετά από αυτά που άκουσα κατάλαβα και γιατί άλλαξες την προενίσχυση σε tweed!  ;D

 

Επιτέλους και τα cream knobs! Άλλος ενισχυτής! :D

Τώρα πρέπει να αλλάξεις και το Jewel light! Με μπλε ο ενισχυτής σου θα ακούγεται πιο mellow ενώ με amber πιο twangy! Υπάρχουν κι άλλα χρώματα για δοκιμές! Trust me!  ;D

 

By the way, δεν νομίζω να είναι το τελευταίο....

 

thanks master-myster!   ;D

 

[move]-βαλτε τα παιδια για υπνο. ακολουθει Sci-Fi/Techtalk-  ;D [/move]

 

 

Oι BlueMolded κερδισαν τους Jupiters για το γεγονος οτι μου "εδειξαν" καθαροτερο πεδιο

 

Ηχητικα ειναι κοντα, αλλωστε "κοιτουν" τον ιδιο τυπο πυκνωτη, αλλα οι sozo μου φανηκαν σαφως πιο πλουσιοι σε συχνοτικο περιεχομενο. Κλασσικα λαμπρα πριμα χωρις ξυραφια και ...μεταλλα, και σφιχτα δυνατα καθαρα μπασσα. Τα μεσαια τους ειναι αυτο που λεω ...απλωμενα. Δεν ειναι τονισμενα οπως στους Μ150 αλλα ουτε και αδεια/αποντα οπως πχ σε εναν Orange drop.

 

Μου αρεσαν περισσοτερο και απο TAD Oilcaps που τους χρησιμοποιησα πολυ στο προηγουμενο stage και τους επαιξα καλα για κανα 6μηνο+.

 

Και οταν οι εντασεις ανεβουν (οκ, μιλαμε για twin αρα αυτο εχει εφαρμογη κυριως σε live in Royal Albert Hall καταστασεις ;D), συμπεριφερθηκαν πολυ κοσμια θυμιζοντας αρκετα τη γλυκια stinging βρωμια του twin reverb του μεγα Bloomfield. Κλασσικο cranked Fender OD δηλαδη!...

 

Παντα μιλαω για τον δικο μου ενισχυτη, με τον τροπο που ειναι στημενος_για να μην παρεξηγουμαι. Η εκτιμηση του καλου ηχου ειναι υποκειμενικη.

 

Ευχαριστω για τις τεχνικες πληροφοριες σου, αλλα τωρα τον εκλεισα!... Ας μεινει ετσι και αν στην πορεια δω οτι θελω να πειραξω παλι, βλεπουμε.

Πρεπει να παιξω και λιγο. Σκουριασα.

 

btw, το jewel light μου ειναι amber και σκοτωνει!...  χαχαχαχαα...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα ενα.

 

παιζω (οτι ναναι) χωρις τρεμολο και μετα ανεβαζω Intensity.

 

bridge WCR SR με δαχτυλα.

 

http://www.box.net/shared/e7npdodh6m

 

Άψογο το ηχητικό....

Αlder...... τι βλέπω WCR και εγώ ψάχνω άνθρωπο να μου πεί εντυπώσεις σε Stratίσιο σετ????

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G.A.S.!!!!!

WCR εχω σε δυο κιθαρες Γκιμπονοειδεις και ειναι οτι καλυτερο επαιξα μεχρι σημερα!

Strat εχω κρυογονικους Fralin του Callaham και μετα σταματησα το ψαξιμο...

 

O Dr Z που πηρα προσφατα εχει bias modulating tremolo και ειναι πολυ ζωντανο πραμα ...δε συγκρινεται με τα πεταλακια μου (Fulltone Supa trem και demeter tremulator) ειναι απλα ...τρισδιαστατο!!

 

Ξαναλεω ομως... GAS!!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι BlueMolded κερδισαν τους Jupiters για το γεγονος οτι μου "εδειξαν" καθαροτερο πεδιο

 

Ηχητικα ειναι κοντα, αλλωστε "κοιτουν" τον ιδιο τυπο πυκνωτη, αλλα οι sozo μου φανηκαν σαφως πιο πλουσιοι σε συχνοτικο περιεχομενο. Κλασσικα λαμπρα πριμα χωρις ξυραφια και ...μεταλλα, και σφιχτα δυνατα καθαρα μπασσα. Τα μεσαια τους ειναι αυτο που λεω ...απλωμενα. Δεν ειναι τονισμενα οπως στους Μ150 αλλα ουτε και αδεια/αποντα οπως πχ σε εναν Orange drop.

 

Ωραία περιγραφή! Jupiters δεν έχω δοκιμάσει ακόμη. Αλλά μεταξύ Μ150 και Sozo mustard προτίμησα τους Μ150. Και κυρίως για τα πρίμα τους. Τους Blue Molded δεν τους έχω τιμήσει ακόμη αλλά θα τους δοκιμάσω στον επόμενο ενισχυτή μου. Ελπίζω να "κάτσουν" καλά όπως στον δικό σου....

 

Μου αρεσαν περισσοτερο και απο TAD Oilcaps που τους χρησιμοποιησα πολυ στο προηγουμενο stage και τους επαιξα καλα για κανα 6μηνο+.

 

Ποτέ δεν συμπάθησα τους ελαίου...  :P

Η "καθυστέρησή" τους, λόγω κατασκευής, δημιουργεί μια θετική εντύπωση ακουστικά ειδικά στις μεσουψηλές, αλλά αυτό δημιουργεί πρόβλημα στα χαμηλά. Τα οποία είναι περισσότερο πλαδαρά παρά σφιχτά. Κάτι το οποίο δεν μ'αρέσει.

Άσε που αλλάζουν χαρακτηριστικά με την πάροδο του χρόνου....

 

I love Amber Jewel! ;D

 

O Dr Z που πηρα προσφατα εχει bias modulating tremolo και ειναι πολυ ζωντανο πραμα ...δε συγκρινεται με τα πεταλακια μου (Fulltone Supa trem και demeter tremulator) ειναι απλα ...τρισδιαστατο!!

 

Και μην ξεχνάς λαμπάτο και σε ....σωστό σημείο! Δεν θα μπορούσε να μην ήταν ...τρισδιάστατο!  ;D

Το καλύτερο βέβαια, τρέμολο βρίσκεται στους pre-CBS! To λεγόμενο "Harmonic Vibrato"! Αρκετά πολύπλοκο, όμως. Άρα δύσκολο να το ξαναδούμε σε ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι brownface το bias modulating??

τι διαφορα εχει το 'χαρμονικ'?

Παντως ειναι εντυπωσιακο αυτο που εχω γιατι βλεποντας απο πισω τον ενισχυτη η παιζοντας στο σκοταδι βλεπεις 4 6V6 να αναβοσβηνουν ρυθμικα αλλαζοντας χρωμα μπλε΄-κιτρινο - καθολου κλπ!!

 

Rock on!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι Brownface είναι και αυτό. Σόρυ, δεν το διατύπωσα σωστά.

 

Οι διαφορές είναι η 2η και 3η περίπτωση που αναλύει ο alderbody...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι brownface το bias modulating??

τι διαφορα εχει το 'χαρμονικ'?

Παντως ειναι εντυπωσιακο αυτο που εχω γιατι βλεποντας απο πισω τον ενισχυτη η παιζοντας στο σκοταδι βλεπεις 4 6V6 να αναβοσβηνουν ρυθμικα αλλαζοντας χρωμα μπλε΄-κιτρινο - καθολου κλπ!!

 

το bias modulating tremolo οντως υπηρξε σε brown ενισχυτες αλλα και σε blackface οπως ο εξαιρετικος princeton reverb.

 

το harmonic ειναι το phase cancellation tremolo που περιεγραψα στο αρχικο ποστ.

Ειναι αλλο πραμα και θυμιζει λιγο κατι σαν univibe/leslie_ish...

 

αλλα ειναι περιπλοκο κατασκευαστικα και απαιτει πολλες τριοδους.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αlder...... τι βλέπω WCR και εγώ ψάχνω άνθρωπο να μου πεί εντυπώσεις σε Stratίσιο σετ????

 

τι να πει κανεις για τους SR...  αλλο πραμα!

 

δεν ξερω αν τους ξαναβγαζει ο Jim, γιατι τους ειχε σταματησει.

απ' οτι μου ειχε πει καποτε, του επαιρνε πιο πολλη ωρα και κοπο να φτιαξει ενα σετ SR απο οτι να φτιαξει μερικα ζευγαρια Humbuckers...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου