Προς το περιεχόμενο

Fender Twin reverb overhaul stage4 (και τελευταιο ελπιζω)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry.... αλλά όσον αφορά το Biasing νομίζω ότι ψειρίζετε την μαϊμού....

 

Κάθε μέρα να μετράς το δύκτιο της ΔΕΗ συνέχεια διαφορετίκο ρεύμα θα βλέπεις.

Δεν ήταν αυτός ο σκοπός του LEO όταν έφτιαχνε αυτούς τους ενισχυτές, σχεδίασε κάτι αθάνατο με διάρκεια και σχετικά καλή ποιότητα. Τα σημερινά υλικά έχουν σαφώς καλύτερη ποιότητα από τότε και εγώ τα χρησιμοποιώ κατα κόρον, υπάρχουν όμως σημεία που χριζουν προσοχής, όπως οι πυκνωτές οδήγησης και αυτοί στα κυκλώματα ήχου, εκεί να ασχοληθώ, να αλλάξω και 15 - 20 να βρω ποιός μου αρέσει περισσότερο στα αυτιά μου, επίσης να αλλάξω και μερικές τιμές εκεί μπας και παίξει καλύτερα.

Όλα μου τα χρόνια (και είναι πολλλάαααα) ρύθμιζα τα bias με το μάτι και το αυτί αφού εκεί στην τελική κρίνεται το αποτέλεσμα, ε τώρα δεν θα το αλλάξω.

 

συμφωνω μ'αυτα που λες, αλλα η μεθοδος του αυτιου ειναι ...ξελογιαστρα (τουλαχιστον για μενα). Πολυ ευκολα "γλυκαινεσαι" με τα ζουμια ενος "ζεστου Bias" και το αφηνεις εκει. Σιγουρα ετσι συμφερει οσο τον εχεις ανοιχτο γιατι μπορεις αναλογα με τα κεφια να τον ρυθμιζεις "ζεστα" η ..."χλιαρα".

Εγω επαιξα πολυ με το bias μεχρι να κατασταλαξω ποια ηταν η βελτιστη για μενα.

Και δεδομενου οτι το δικτυο της ΔΕΗ κανει τα δικα του ενιοτε, δεν πολυ-λεει να το εχεις "στα κοκκινα". Μη τις παρουμε στο χερι τις 6L6 καμια μερα...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sozo βρίσκεις και Ελλάδα ή μόνο απ'το site?

 

Μονο απ'το site τους. Ακριβουτσικοι, αλλα αξιζουν IMHO.

 

Και οι Marshall_ιαρηδες οι κιτρινοι ειναι αξαιρετικοι. Ακομα και στον twin που δοκιμασα μερικους εδειξαν τις χαρες τους...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενα κλιπακι για αρχη. (wav)

 

http://www.box.net/shared/kfegd92jji

 

 

:o :o :o :o :o Θεϊκό!

 

Μονο απ'το site τους. Ακριβουτσικοι, αλλα αξιζουν IMHO.

 

Και οι Marshall_ιαρηδες οι κιτρινοι ειναι αξαιρετικοι. Ακομα και στον twin που δοκιμασα μερικους εδειξαν τις χαρες τους...

 

 

Αν κάνουν τέτοια δουλειά, αξίζουν και με το παραπάνω,

Τί οι "μουστάρδες" ;D είναι πιο σκληροί σε ήχο εννοείς?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα ενα.

 

παιζω (οτι ναναι) χωρις τρεμολο και μετα ανεβαζω Intensity.

 

bridge WCR SR με δαχτυλα.

 

http://www.box.net/shared/e7npdodh6m

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί οι "μουστάρδες" ;D είναι πιο σκληροί σε ήχο εννοείς?

 

εχουν πιο τονισμενα μεσαια (χοντρικα), οπως αρμοζει.

 

και ...λατρευουν τη βρωμια ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία mods alderbody! Ειδικά με το tremolo, classic upgrade! Βέβαια μόνο ένας λάτρης του tremolo θα έμπαινε στην διαδικασία!  ;D

 

Δεν μας είπες όμως λεπτομερείς εντυπώσεις Blue Molded vs Jupiter vs Mallory που είχες πριν (αν θυμάμαι καλά)? Βασικά τι ήταν αυτό που σε κέρδισε στους Blue Molded?

 

Για το Bias ελπίζω να έχεις πολύμετρο με πολύ μικρή εσωτερική αντίσταση για αποφυγή λάθους. Πες μου ότι ρυθμίζεις και ξεχωριστά το bias σε κάθε λυχνία?!

Μπορείς να δοκιμάσεις και χωρίς να κάνεις shunt τον εξόδου! Σε σειρά το πολύμετρο ( ως αμπερόμετρο ) με την άνοδο και το τύλιγμα! Προσοχή τις τάσεις, οκ?

 

Προσωπικά, το choke, θα το έβαζα και θα άλλαζα και τους πρώτους "τεράστιους", κατά τη γνώμη μου, πυκνωτές με 2// 16μ ή 20μ. Μην ξεχνάς ότι το τροφοδοτικό παίζει τεράστιο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Αν θέλεις Blackface ήχο, καν'το!  :D

Τα screen δεν είναι κακό να είναι χαμηλά! Ίσως 100V κάτω από την άνοδο, αλλά θέλουν καλή "τροφοδοσία" για να έχεις "σωστά" αποτελέσματα.

Ελπίζω να τσέκαρες και τις τάσεις σου στην προενίσχυση με την αντικατάσταση της 2Κ7. Λογικά θα σου ανέβηκαν περίπου 80V. Όχι κακό για το headroom! Ανάλογα όμως τι θέλεις ως τελικό αποτέλεσμα. Παρόμοιο mod που είχα κάνει, αντικατέστησα την 2Κ7 με 1Κ ( δεν χρειάζονται 2// 10-15W, είναι υπερβολή ) και τροφοδότησα μόνο τα screen ( περίπου 5V πιο χαμηλά από την άνοδο, όπως ακριβώς θα ήταν με τσοκ ). Την προενίσχυση την τροφοδότησα στον "επόμενο" ηλ.πυκνωτή "ρυθμίζοντας" το επόμενο CRC ώστε να έρθουν οι τάσεις εκεί που ήθελα. Η τροφοδοσία ήταν "καλύτερη" στην προενίσχυση και δεν είχε "άμεση σχέση" με τα screen.

 

Ωραία κλιπάκια! Καταπληκτικός ήχος!

Μετά από αυτά που άκουσα κατάλαβα και γιατί άλλαξες την προενίσχυση σε tweed!  ;D

 

Επιτέλους και τα cream knobs! Άλλος ενισχυτής! :D

Τώρα πρέπει να αλλάξεις και το Jewel light! Με μπλε ο ενισχυτής σου θα ακούγεται πιο mellow ενώ με amber πιο twangy! Υπάρχουν κι άλλα χρώματα για δοκιμές! Trust me!  ;D

 

By the way, δεν νομίζω να είναι το τελευταίο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν πιο τονισμενα μεσαια (χοντρικα), οπως αρμοζει.

 

και ...λατρευουν τη βρωμια ;)

Και εγώ έχω αρχίσει να τους λατρεύω ;D

 

ακομα ενα.

 

παιζω (οτι ναναι) χωρις τρεμολο και μετα ανεβαζω Intensity.

 

bridge WCR SR με δαχτυλα.

 

http://www.box.net/shared/e7npdodh6m

Sweet Fingers.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπιασα πολλά επί της τεχνικής διαδικασίας(σκράπας γαρ) αλλά ο ήχος σου είναι τέλειος..

 

Καλόπαιχτος! :)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου