Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης ή Μικρόφωνο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας Παιδιά,

 

ετοιμάζω ένα ακουστικό live και αναρώτιέμαι άν θα είναι καλύτερα να πάρω μαγνήτη για ακουστική ή μικρόφωνο. η κιθάρα που παίζω είναι μια Martin D15 ακουστική, δεν έχει piezo ή κάτι άλλο.

 

Για να παίζω στα Live σκεφτόμουν να πάρω ένα μαγνήτη σάν και αυτόν http://www.thomann.de/gr/fishman_neod_schallochtonabnehmer.htm αλλά ένας φίλος μου πρότεινε να βγώ με μικρόφωνο στημένο μπροστά στο ηχείο της κιθάρας.

 

Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο? Δουλέυει το σύστημα με το μικρόφωνο?

 

Και αν θέλω σώνει και καλά να παίξω σε live με μικρόφωνο, τι μικρόφωνο θα πρέπει να πάρω? Έχετε κάτι να προτείνεται?

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μικρό χώρο 20- 30 τετραγωνικά, καθιστός, με μιά κιθάρα. Ο ήχος (ώς συνήθως γίνεται σε μικρά cafe  ??? ) θα βγεί απο τα ηχεία του μαγαζιού.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ,ξεχασα...

 

Η κιθαρα που θα πηγαινει?

κονσολα?

ενισχυτη?

μικτη dj?(μου χει τυχει...)

Στερεοφωνικο του μαγαζιου?(μου χει τυχει.. ;D)

Τα ηχεια του μαγαζιου ειναι PA ή HiFi?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ,ξεχασα...

 

Η κιθαρα που θα πηγαινει?

κονσολα?

ενισχυτη?

μικτη dj?(μου χει τυχει...)

Στερεοφωνικο του μαγαζιου?(μου χει τυχει.. ;D)

Τα ηχεια του μαγαζιου ειναι PA ή HiFi?...

 

Μάλλον κονσόλα, αν και πολύ φομάμαι και το στερεοΦΟΝΙΚΟ  :-\ του μαγαζιού. Τα ηχεία σε όσα μαγαζιά έχω παίξει, εκτός απο ένα, ήταν Hi-fi. Ίσως και τώρα να να συμβεί το ίδιο, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω οτι πρωτα πρεπει να τσεκαρεις τα προαναφερθεντα για να εισαι ετοιμος

ακομα και...ψυχολογικα για το τι εχεις να αντιμετωπισεις.Μην πηγαινεις εκεικαι ψαχνεσαι τελευταια στιγμη.Εισαι καλλιτεχνης.Οι αλλοι ειναι επιχειρηματιες...

Σε οποιοδηποτε λαιβ.

Τωρα,το μικροφωνο δινει πιο ''φυσικο'' ηχο αλλα θελει σωστο χειρισμο απο καποιον

και ειναι επιρρεπες σε μικροφωνισμους.Ιδιως τα πυκνωτικα που κανουν συνηθως αυτη τη δουλεια.Αν δε,καθεσαι κοντα στα ηχεια,ειτε pa ειτε hifi..ξεχνα το..θα κανεις το διαιτητη ολο το βραδυ και θα σε φωναζει πουλημενο ολο το μαγαζι...

Επισης σε καθηλωνει λιγο κινητικα κι αυτο σε επιβαρυνει εστω και λιγο.

Γνωμη μου,αν ειναι να διαθεσεις λεφτα,παρε εναν μαγνητη.

 

Δες κι αυτους

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_woody_sc_westernpickup.htm

 

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_woody_serie.htm

 

Τους εχω δοκιμασει και κανουν δουλεια.

 

Καλη επιτυχια φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω οτι πρωτα πρεπει να τσεκαρεις τα προαναφερθεντα για να εισαι ετοιμος

ακομα και...ψυχολογικα για το τι εχεις να αντιμετωπισεις.Μην πηγαινεις εκεικαι ψαχνεσαι τελευταια στιγμη.Εισαι καλλιτεχνης.Οι αλλοι ειναι επιχειρηματιες...

Σε οποιοδηποτε λαιβ.

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο!!! Στα 9 απο τα 10 μαγαζιά όμως, ο ήχος είανι απλά ΑΘΛΙΟΣ...

 

Anyway, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gerrard (τον steven τι τον έχεις  ;D) ο μαγνήτης της fishman είναι passive.

Αυτόματα σημαίνει ότι πρέπει να έχεις σχετικά καλή προενίσχυση.

Αν το μαγαζί που θα εμφανιστείς είναι όπως φαντάζομαι από ηχητικά (δυστυχώς τα έχω ζήσει και τα ζω ακόμα) θα χρειαστεί να μπεις και σε άλλα έξοδα (κάτι σαν το paracoustic di της l.r. bags ή κάτι αντίστοιχο).

 

Το μικρόφωνο από την άλλη θα σε βάλει σε περισσότερους μπελάδες από αυτούς που θα σου λύσει (feedback, περιορισμό στην κίνησή σου, εξτρά βάση που οπτικά δεν είναι ότι καλύτερο κλπ κλπ).

 

Γνώμη μου είναι να πάρεις ή ένα piezo ή έναν active μαγνήτη (για περαιτέρω συμβουλές δώσε το budget σου).

Από κει και πέρα αν θες κάποια στιγμή να αναβαθμίσεις τον ήχο σου, προσθέτεις και ένα καλό di με προενίσχυση και eq σαν το paracoustic ή ακόμα και μια μικρή πεταλιέρα για ακουστικά όργανα (υπάρχουν για όλα τα γούστα και για όλα τα πορτοφόλια).

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gerrard (τον steven τι τον έχεις  ;D)

 

Αχ... μην ξύνεις πληγές... δεν πάμε καλά φέτος... ;D ;D ;D

 

 

Γνώμη μου είναι να πάρεις ή ένα piezo ή έναν active μαγνήτη (για περαιτέρω συμβουλές δώσε το budget σου).

Από κει και πέρα αν θες κάποια στιγμή να αναβαθμίσεις τον ήχο σου, προσθέτεις και ένα καλό di με προενίσχυση και eq σαν το paracoustic ή ακόμα και μια μικρή πεταλιέρα για ακουστικά όργανα (υπάρχουν για όλα τα γούστα και για όλα τα πορτοφόλια).

 

 

Di δεν θα έπρεπε να έχουν τα μαγαζιά που κανονίζουν live ???

 

Λές λοιπόν καλύτερα να πάρω active μαγνήτη?

 

Μπορώ να δώσω μέχρι 70-80 euro

 

Αν και μου αρέσει πολύ η φάση του μικροφώνου σαν ιδέα..

 

βλέπω και τον τυπά εδώ και γουστάρω..

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και ήρθε και το di στην κουβεντα, έχετε να προτείνετε κανένα φτηνό και καλό?

 

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=di_boxes&oa=pra

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου