Προς το περιεχόμενο

Home Rehearsal & Practice


DrRhythm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα triggerheads sou δίνουν τη δυνατότητα το set σου να ακούγεται ελάχιστα και να έχεις την ανάδραση που σου δίνει η κανονική μεμβράνη.

 

Απο εκεί και πέρα κάποτε είδα ένα σετ ddrum που στα pads δεν είχε λάστιχο αλλά triggerheads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα triggerheads sou δίνουν τη δυνατότητα το set σου να ακούγεται ελάχιστα και να έχεις την ανάδραση που σου δίνει η κανονική μεμβράνη. Απο εκεί και πέρα κάποτε είδα ένα σετ ddrum που στα pads δεν είχε λάστιχο αλλά triggerheads.

 

Δηλαδή όσα pads δεν έχουν λάστιχο στην επιφάνειά τους αλλά αυτό το "δέρμα" (που εντάξει το γνωρίζω και έχω δει, αλλά το ονομάζω δέρμα ή μεμβράνη), ονομάζεται διχτάκι; Καλά τα λέω ή.............;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όσα pads δεν έχουν λάστιχο στην επιφάνειά τους αλλά αυτό το "δέρμα" (που εντάξει το γνωρίζω και έχω δει' date=' αλλά το ονομάζω δέρμα ή μεμβράνη), ονομάζεται διχτάκι; Καλά τα λέω ή.............;[/quote']

 

Ακριβώώώώώς.

 

Και υπάρχει σε όλες τις διαστάσεις για τα τύμπανα οπότε έχεις ελάχιστο ήχο και ανάδραση σαν να έπαιζες σε μεμβράνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχως το dd55 της yamaha ειναι ακαταλληλο σαν προιον για την δουλεια σου.

και αυτο γιατι εχει λαστιχενια pads που δεν εχουνε καλη συμπεριφορα σε αναπηδηση στην μπαγκετα(οποτε ξεχνας τις δυναμικες),και τα πεταλια που συνοδευεται ειναι για τον π....

επισης οι ηχοι ειναι τελειως ψευτικοι και τα pads υπερβολικα μικρα.

πεταμενα λεφτα εν ολιγοις.....

τα διχτακια για τα ηλεκτρονικα ειναι οτι και οι μεμβρανες για τα φυσικα τυμπανα.στο μοντελλο που εχω κουρδιζονται κιολας οπως τα φυσικα και αλλαζονται βεβαια οταν φθαρθουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μια αλλη λυση....

οποιος θελει μπορει να ρωτησει γκρουπακια στην παλια ψαραγορα του Πειραια

και να νοικιασει 1 δωματιο εκει και να παιζει οποτε θελει-παλια ητανε γραφεια εκει.το κοστος ειναι μηδαμινο (παλια ητανε 30000 το μηνα/τωρα δεν ξερω).

αν το διαιρεσεις δια 5(η οσα μελη εισαστε τελοσπαντων) θα σας ερχεται και πιο φθηνα απο ενα στουντιο το μηνα και θα παιζεις και οποτε γουσταρεις....και 5 το πρωι αμα σου την βαρεσει καθως εκει διπλα δεν παιζει τιποτα απο σπιτια και ο χωρος ειναι για την παρτι σας...... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν σε μπέρδεψα, αλλά η λύση που πρότεινα είναι για τον Dr.Rhythm, που ήδη έχει τύμπανα και χρησιμοποιεί κάποια κομμάτια στο σπίτι φίλων. Κατά τα άλλα συμφωνώ και ιδιαίτερα για τους απαράδεκτους ποδοδιακόπτες της yamaha. Είναι όμως ελαφρύτερα από τα τύμπανα βάσεις και πιατίνια που κουβαλάει και δεν το θέλει για εξαίρετη δουλειά, απλώς για να κοιτάνε παραπάνω τα κομμάτια τους όταν δεν είναι στο studio. Σ΄ ευχαριστώ.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου rockdrum επειδη με το συγκεκριμμενο ειδος εχω ασχοληθει μεχρι αηδιας,να σου πω απλα οτι το εχω το dd55 και ειναι για τον π.....Το μονο που λεει απο yamaha ειναι το dd35 που το εχω και αυτο σαν εξτρα εφε στην ηλεκτρονικη μου αν και εχει καταργηθει οπως με ενημερωσε ο product manager της yamaha και αναγκαστηκα να του τα χωσω στην yamaha αγγλιας για να μου το φερει...

anyway το θεμα πως καλυτερα σε roland αν και εκει δεν λεει και πολυ για αυτην την δουλεια εκτος και αν πας στο μοντελλο spds και παρεις εξτρα το hihat και το πεταλι μποτας,αλλα ανεβαινεις τοσο στην τιμη που μια ντραμς ηλεκτρονικη millenium συμφαιρει περισσοτερο απο www.thomann.de

απο καμμια 650-700αρα να υπολογιζεις και πανω π.χ.....

τηλ για την ψαραγορα στον πειραια δυστηχως δεν εχω....απλα πηγαινε μετα τισ 5-6 το απογευμα εκει και ρωτα καποιο γκρουπακι,ολο και καποιος θα παιζει εκει οποτε παρε το τηλ του ιδιοκτητη και ρωτα σε δευτερη φαση,σε πρωτη φαση μιλα με τα παιδια απο τα γκρουπακια εκει....ειναι 4οροφο και συνηθως παιζουνε 15 -20 γραφεια ανα οροφο.

ειχα παιξει παλια εκει στις 3 το πρωι και εχει πλακα,καθως δεν εχει σπιτια εκιει γυρω και δεν ακουγεται πουθενα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου