Προς το περιεχόμενο

gibson les paul classic '60 η standard?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτα εχω πανω κατω εντοπισει σα διαφορες και γω με τα γραφομενα το sephir.

Απο κει και περα στη κανονικη παραγωγη μου ειπαν δε ξερω μου ειπαν πως δε μπαινει καθολου ανθρωπινο χερι στα οργανα. κατι σαν εργοστασιο αλλαντικων. Μπαινει μοσχαρι βγαινει λουκανικο.(το αναποδο συμβαινει με τον γραφον κατα τον κηδεμονα του ;D ;D ;D).

Παντως και μενα δε μ αρεσαν οι bb γιατι μου διναν την εντυπωση πως δεν αφηναν τα ξυλα να κανουν τη δουλεια τους. if u know wata mean.(αρπαζαν γρηγορα πριν τα ξυλα ''βιμπραρουν'').

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οκ! μη με περασεις.

Kαλό θα ήταν όταν γράφουμε κάτι να είμαστε σίγουροι, γιατί αλλιώς μπορεί να παρασύρουμε κάποιον που διαβάζει τα <<γραπτά μας>>.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα εχω πανω κατω εντοπισει σα διαφορες και γω με τα γραφομενα το sephir.

Απο κει και περα στη κανονικη παραγωγη μου ειπαν δε ξερω μου ειπαν πως δε μπαινει καθολου ανθρωπινο χερι στα οργανα. κατι σαν εργοστασιο αλλαντικων. Μπαινει μοσχαρι βγαινει λουκανικο.(το αναποδο συμβαινει με τον γραφον κατα τον κηδεμονα του ;D ;D ;D).

Παντως και μενα δε μ αρεσαν οι bb γιατι μου διναν την εντυπωση πως δεν αφηναν τα ξυλα να κανουν τη δουλεια τους. if u know wata mean.(αρπαζαν γρηγορα πριν τα ξυλα ''βιμπραρουν'').

 

Σχεδον ΟΛΑ γινονται με το χερι. Το μονο που δε γινεται με χερι αλλα εντελως αυτοματοποιημενα ειναι το κοψιμο και το σκαλισμα του σωματος κλπ. Ολα τα αλλα γινονται με ανθρωπους και μηχανηματα (πλανες, λιαντικα, σπρει κλπ)

 

Ακριβως το ιδιο ισχυει στο καστομ σοπ απλα δουλευουν με αλλα υλικα πιο εμπειρους μαστορες και πιο αργους ρυθμους.

Οσο για τις κλασσικ. Συνηθως ηταν πιο ακριβες απο τις στανταρ. Απο που βγηκε οτι ειναι κατωτερης κλασσης απο τις στανταρ δε το καταλαβαινω.  Δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ διαφορα. Ιδια γραμμη παραγωγης... Περασαν 2 κλασσικ απο τα χερια μου. Η μια ηταν του 2008 chambered και μια 2003 swιss cheesed.

 

H επιλογη ειναι καθαρα θεμα επιλογης αισθητικης, μαγνητων και λαιμου. Οι μαγνητες αλλαζουν φτηνα. Ο λαιμος δεν αλλαζει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό θα ήταν όταν γράφουμε κάτι να είμαστε σίγουροι, γιατί αλλιώς μπορεί να παρασύρουμε κάποιον που διαβάζει τα <<γραπτά μας>>.

Αγαπητέ Nestoras νομίζω ότι τοποθετήθηκα έστω και λάθος. Θα ήθελα να γράψεις στο θρεντ που έχω λάθος και γιατί. Αυτό βέβαια θα ήταν ότι πιο σώφρον θα άρμοζε μετα την έστω σωστή ετυμηγορία σου.

Προς pureanalog. Και γω έτσι πιστεύω και είχε συζητηθεί πολύ ζεστά με μια παρέα που πήγαμε για lp. Οι κλασικ ήταν μίλια μπροστά σε συγκριση με strd. Αλλά υπάρχουν και κάποιες strd. φωτιά.(με μέτρο σύγκρισης πάντα τα αυτιά και τα χέρια μας).

Πάντως γενικά απαντήσεις δόθηκαν πάνω κάτω στα Φρούτα του Δάσους. Το μόνο που απομένει είναι να πάρει σβάρνα και να δοκιμάζει.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ sephiroth, καλά δεν θα τρελαθούμε κι όλας, όσο αφορά την επιλογή των ξύλων. Πάντως είναι σίγουρο ότι κατά μέσο όρο ήταν πιό βαριές από τις strd, και το καπάκι από maple σπανίως είχε την αισθητική των strd στις βαμμένες συνήθως απουσίαζαν εκτός λίγων περιπτώσεων τα "νερά", άρα επιλογή γίνονταν και γίνεται σε ΟΛΑ τα επίπεδα παραγωγής, απλά υπάρχει περισσότερη προσοχή στο CS. Σίγουρα ήταν και είναι καλές Gibson καλύτερες από studio σε επίπεδο ήχου και playability.

 

@ pureanalog, ποτέ οι classic έτσι όπως τις ξέραμε όλοι ώς το 2007 δεν ήταν ανώτερες από τις strd.. εκτός αν λές για άλλες...

 

Οι τελευταίες classic που κατασκευάστηκαν πριν 2-3 χρόνια δεν έχουν καμιά σχέση με τις παλιότερες, άλλαξε ριζικά σαν μοντέλο (μόνο σαν ονομασία έμεινε το ίδιο) και αντί για κεραμικούς έφεραν στο σώμα τους Paf 57 & Paf 57 plus στη θέση bridge και binding στο headstock.

 

Ενδεικτικά αναφέρω αν και δεν έχει νόημα πιά ότι υπήρχαν 4 Gibson που μπρούσες να προμηθευτείς στην εγχώρια αγορά το 2004 (LP εννοώ) σε κεντρικό μαγαζί στο κέντρο η LP studio κόστιζε 1700 ευρώ η classic 2100 ευρώ η strd 2700 ευρώ και η custom 3800 ευρώ.

 

Επίσης όσες studio LP έπαιξαν καλύτερα στο σύνολο τους από strd LP άλλες τόσες θα ήταν και οι classic έως το 2007.

 

@ΕLIANIOS το ότι ήταν μίλια μπροστά oi classic μην ορκίζεσαι κι όλας :P

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι η συζιτιση εχει αναψη! :o

οπος ειπαν καπιοι ολα ειναι θεμα αυτιου, χεριου, γουστου...

δοκιμασα μια classic απο τον φιλο pureanalog μαριο και ηταν πολυ καλη!

δεν ξερο ποσο μεγαλη διαφορα μπορι να εχει με μια standard studio 'η ακομα και epiphone!!!?

αλλα καταλαβα οτι δεν μου τεριαζει μια τετια κιθαρα δεν μπορω να ξεκολισω μαλον απο τιν tele kai tin blade... μαλον φτεν οι διπλοι μαγνιτες γενικα... και δεν κολαι πολι με τα ακουσματα και αυτα που πεζω (alternative, pop,rock...)

sory αν εβαλα καπιους στο πσαχιμο :-\ και ευχαριστο για ολες τις απαντισεις!

ελπιζω να βγικε κατι καλο ;)

μπορει να δοκιμασω μια jaguar για αλλαγη?!?!? νομιζω οτι μου τεριαζι πιο πολι

και παλι ευχαριστω!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μην μπερδευουμε την classic 60' με την 60s reissue.Kαμια σχεση τα δυο οργανα με το δευτερο να ειναι custom shop και 2 φορες (και βαλε)ακριβοτερο

2.Σε ολη την διαρκεια παραγωγης της η gibson εβγαζε την classic σαν μια κιθαρα-ενα σκαλι KATΩ απο τις standard.Διαφορες ο λεπτος λαιμος,οι hot κεραμικοι μαγνητες,τα πρασινιζοντα inlays,ect ect.Παντως το σκαλι αυτο ειναι ενα (οχι 15 οπως με τις studio)και εχει να κανει κυριως με το γουστο του καθενος.

3.Οταν σταματησε η παραγωγη της classic αντικατασταθηκε απο την traditional,η οποια καμια σχεση με την classic εχει.57αρηδες μαγνητες,οχι τo 60s slim taper μπρατσο,plecked...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δικιά μου classic (reissue) την αγόρασα γύρω στο 2001 θυμάμαι 900.000 δρχ .

Η std έκανε αν θυμάμαι καλά γύρω στα 100 χιλιάρικα παραπάνω.

Το μπράτσο της είναι όντως πάρα μα πάρα πολύ άνετο, ξεκούραστη όσο δεν πάει στο παίξιμο και κουραστική όσο δεν πάει στο βάρος.  

Έχω την εντύπωση ότι φοράει 496R / 500T pickups. Παρώτι το μεγάλο gain,

ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει ό,τι και να ήθελα να παίξω (οκ, δεν μπορεί να ακουστεί σαν telecaster πχ, αλλά ούτε η telecaster μπορεί να ακουστεί σαν αυτή.)  

 

1.Μην μπερδευουμε την classic 60' με την 60s reissue.Kαμια σχεση τα δυο οργανα με το δευτερο να ειναι custom shop και 2 φορες (και βαλε)ακριβοτερο

 

Προς τι αυτή η οικονομική διαφορά?

 

 

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υπαρχουν δυο κλασσικ. Και οι δυο εχουν κεραμικους, γραφουν 1960 στο pickguard, εχουν πρασινωπα inlays. Απο το 2006 και μετα ομως ειναι chambered αν δεν κανω λαθος.

 

Και εκει υπαρχει διαφορα στον ηχο παρολο τους κεραμικους. Αν ομως βαλεις και στις δυο, πιο αδυνατους μαγνητες εκει κερδιζει κατα κρατος η πριν το 2006. Τουλαχιστον κατα την δικη μου αποψη.

 

Τωρα θα επερνα μια στανταρ αβλεπι. Και παντα μιλαω για εκτος custom shop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου