Προς το περιεχόμενο

Λαϊκοί ήχοι για Triton Extreme...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

του fotaki να το πεις αυτό... καλά δεν σου λεγα εγώ ότι θέλει μετασχηματιστή?

 

Θελει ΚΑΙ μετασχηματιστή, ΚΑΙ προσοχή στο τι θα κάνεις.

Το όργανο λέει 120V και το καλωδιο του 125V.

καμια σχεση με το 110 που ειχα στο μυαλο μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει ούτε Μετασχηματιστή ούτε αλλαγη plug τροφοδοτικού ούτε τίποτα.

Το Plug In με τα 3 Pin είναι Universal. Ο ρευματολήπτης είναι διαφορετικός αν σου έχει βάλει το καλώδιο ο πωλητής οπότε το μόνο που θα χρειαστεί είναι να πας να πάρεις ένα καλώδιο τροφοδοσίας των 2€ και τέλος.

 

CABLE-706_m.jpg

 

Το Extreme έχει και Universal τροφοδοτικό εσωτερικά το οποίο διαθέτει ηλεκτρονικά ισχύος που μπορούν να κάνουν το όργανο να εναρμονιστεί με οποιαδήποτε μονοφασική τάση μεταξύ 100V-240V σε ότι αφορά την ονομαστική παροχή δικτύου και μεταξύ 50Hz-60Ηz σε ότι αφορά τη συχνότητα.

 

Ο λόγος που η Korg αναφέρει στα ταμπελάκια διαφορετικές τάσεις και συχνότητες είναι επειδή υπάρχει η σχετική νομοθεσία οτι κάθε ηλεκτρική συσκευή που εισάγεται σε οποιοδήποτε κράτος θα πρέπει να αναφέρει Ρητά κι Ευανάγνωστα τις προδιαγραφές παροχής του δικτύου του κράτους στο οποίο γίνεται η εισαγωγή.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!!

Δεν θα το φανταζόμουν με τίποτα!

Πραγματικά ενδιαφέρον, αν και έχω πάρει ήδη μετασχηματιστή.

Μόνο που δεν δεχόταν 3 pins και κόψαμε τη γείωση.

Ο τεχνικός που το έκανε (έμπιστος μου) μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι τα αυτά τα όργανα δεν χρειάζονται γείωση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό του κεφαλιού του πες του

 

Η γείωση να του πεις του "τεχνικού" οτι δεν υπάρχει για να προστατεύει το όργανο αλλά εσένα. Αν λοιπόν έχεις διαρροή πριν τη μετατροπή της τάσης οπου παραμένει υψηλή για τα ανθρώπινα δεδομένα και η διαρροή γίνει μέσω του σασί τότε μην έχοντας δίοδο να διαφύγει το ρέυμα μέσω γείωσης προς τη γη (εφόσον κόψατε τον αγωγό της γείωσης) το ρεύμα θα διαφύγει μέσω εσένα ή όποιου άλλου ακουμπά το σασί εκείνη την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου