Προς το περιεχόμενο

Εντασεις μονιτορς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα,

 

Πηρα τα M-Audio ΒΧ5a Deluxe.

Αυτα απο πισω εχουν ενα voilume control. Το σωστο ειναι να τα εχω σχετικα ψηλα (3/4 ας πουμε) και να δινω λιγοτερο volume απο την καρτα, η χαμηλα το volume των monitors και ψηλοτερα το output της καρτας? Εχει καμια σημασια?

 

Επισης υπαρχει κανεις ασφαλης τροπος να τα κλεινω η δεν εχουν κανενα προβλημα να τα κλεινω κατευθειαν απο το power off που εχει το καθενα?

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τα δικά μου τα έχω ακριβώς στην μέση (5/10 δηλαδή) και κοντρολάρω από την κάρτα την ένταση.

 

Μην με ρωτήσεις γιατί απλά θεωρούσα πως ήταν το πιο σωστό για κάποιο λόγο μέχρι που είδα να το λέει και στις οδηγίες και σιγουρεύτηκα ;D

 

(Το σκεπτικό μου είναι πως αν πας να τερματίσεις μια συσκευή στο gain το πιο σίγουρο είναι πως θα "πάρεις" και θόρυβο. Έτσι κρατάω σε νορμάλ επίπεδα και τα ηχεία και την κάρτα ήχου. Εξάλλου δεν χρειάστηκα ποτέ μου παραπάνω ένταση ώστε να αυξήσω το gain από τα ηχεία)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παν μέτρον άριστον.  ;D

 

Ε εντάξει και λίγο παραπάνω δεν κάνει κακό, για αυτό υπάρχουν τα ποτενσιόμετρα.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οτι λέει το manual παίδες. Συνήθως για προστασία στα ηχεία προτείνεται η ρύθμιση να μην είναι στο φουλ. Κάτι σαν ένα ταβάνι πριν την παραμόρφωση. Τη στάθμη πάντως (από το 0 έως το maximium που θέσαμε στα ηχεία) τη ρυθμίζουμε από την κάρτα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου