Προς το περιεχόμενο

Να καταργηθούν τα ερωτικά τραγούδια για ένα χρόνο μπας και ξελαμπικάρ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eιμαι σχεδον σιγουρος πως ποτε δεν θα το καταφερω αυτο, αλλα ποτε δεν θα παψω να προσπαθω για αυτο που ΘΕΛΩ. Κ δεν θα συμβιβαστω με οτιδηποτε αλλο που μουσικα θα ειναι τελειως εκτος των πιστευω μου.

 

Κ οταν καποτε τα παρατησω κ πω no way δεν γινεται, θα ειμαι σιγουρος οτι εβαλα τα αδυνατα δυνατα για να το καταφερω κ δεν θα επαναπαυθω απλα με ενα demo που θα το εχω στειλει σε 50 δισκογραφικες κ τελος.

Για μενα τετοιες προσπαθειες δεν ειναι καν προσπαθειες σοβαρες. Θελει πολυ δουλεια κ θυσια κ λιγοι το κανουν αυτο..

 

Δεν θα αφησω ποτε τον εαυτο μου να τα παρατησει ξεροντας πχ συμφωνα με τις δυνατοτητες μου οτι χρησιμοποιησα μονο το 50% των αυτων. Θα το χω παραπονο μια ζωη. Κ ευτυχως ή δυστυχως ο χωρος αυτος εξαρταται κατα ενα μεγαλο ποσοστο απο τυχη. Οποτε τουλαχιστον οταν θα ειμαι ατυχος παλι θα ξερω οτι εκανα πραγματικα οτι μπορουσα κ θα κοιμαμαι ησυχος τα βραδια..

What he said!

Και εμένα που μου αρέσει ο δωδεκαφθογγισμός τί θα κάνω σε αυτή τη χώρα?

Το ξεκούρδιστο τρόλει συνάδελφοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

K για να μην βγαινουμε off-topic

Tα ερωτικα τραγουδια παντα θα υπαρχουν θελουμε δεν θελουμε.. αν κ ολοι μας τα θελουμε να τα ακουσουμε καποια στιγμη στην ζωη μας.

 

Τα σκυλοκαψουροτραγουδα ελληνικα παλι θα υπαρχουν θελουμε δεν θελουμε γιατι για τον συνηθισμενο ελληνα ειναι τροπος ζωης, κ αυτος δεν κοιταει την μουσικη κ το ποσο ποιοτικο η οχι ειναι ενα τραγουδι τετοιο. Κοιταζει μονο τους στιχους κ τιποτα αλλο. Κ για αυτον τον αντιπροσωπευουν κ εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα μιας κ ειμαι μειοψηφια.

 

Το λαθος του νεοελληνα ειναι πως ακουει ενα σκυλοτραγουδο θλιψης ακομη κ οταν ο ιδιος δεν βρισκεται σε αυτη τη φαση εκεινη την ωρα.

Απορω πως μπορουν να τα ακουν ακομα κ οταν ειναι στην πιο ευτυχισμενη φαση της ζωης τους!

 

Δηλαδη ρε παιδια ποιο το νοημα να ακουσω ενα τραγουδι που θα με στεναχωρησει κ θα με κανει να νοσταλγησω παλιες αγαπες τον καιρο που ειμαι στην απολυτη ευτυχια??

 

Αυτο δεν καταλαβαινω..

Εχω ακουσει κ καψουροτραγουδα κ μπορω να πω πως με αγγιξαν κιολας.

Αλλα ημουν στην φαση που μολις χωρισα κ ηταν η καταλληλη στιγμη να ακουσω κ ενα τετοιο κ να αναπολησω στιγμες..

 

Αλλα ποτε σε φαση απολυτης ευτυχιας. Ακουω πολλα ειδη μουσικης την ωρα που τους αρμοζει να τα ακουσω ομως..

 

Αλλα να μου πεις μονο αυτα τους δινει η κοινωνια να ακουσουν κ μονο αυτα ξερουν να ακουν απο την στιγμη που δεν ψαχνονται...

Προφανως δεν τους ενδιαφερει καθολου η μουσικη γενικοτερα οποτε εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γι'αυτο.

 

Υ.Γ

Ολα τα παραπανω ειναι αποκλειστικα προσωπικη μου αποψη, ασχετως το ποσους ακομα μπορει να αντιπροσωπευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ σωστός ο zampination

 

K για να μην βγαινουμε off-topic

Tα ερωτικα τραγουδια παντα θα υπαρχουν θελουμε δεν θελουμε.. αν κ ολοι μας τα θελουμε να τα ακουσουμε καποια στιγμη στην ζωη μας.

 

Τα σκυλοκαψουροτραγουδα ελληνικα παλι θα υπαρχουν θελουμε δεν θελουμε γιατι για τον συνηθισμενο ελληνα ειναι τροπος ζωης, κ αυτος δεν κοιταει την μουσικη κ το ποσο ποιοτικο η οχι ειναι ενα τραγουδι τετοιο. Κοιταζει μονο τους στιχους κ τιποτα αλλο. Κ για αυτον τον αντιπροσωπευουν κ εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα μιας κ ειμαι μειοψηφια.

 

Το λαθος του νεοελληνα ειναι πως ακουει ενα σκυλοτραγουδο θλιψης ακομη κ οταν ο ιδιος δεν βρισκεται σε αυτη τη φαση εκεινη την ωρα.

Απορω πως μπορουν να τα ακουν ακομα κ οταν ειναι στην πιο ευτυχισμενη φαση της ζωης τους!

 

Δηλαδη ρε παιδια ποιο το νοημα να ακουσω ενα τραγουδι που θα με στεναχωρησει κ θα με κανει να νοσταλγησω παλιες αγαπες τον καιρο που ειμαι στην απολυτη ευτυχια??

 

Αυτο δεν καταλαβαινω..

Εχω ακουσει κ καψουροτραγουδα κ μπορω να πω πως με αγγιξαν κιολας.

Αλλα ημουν στην φαση που μολις χωρισα κ ηταν η καταλληλη στιγμη να ακουσω κ ενα τετοιο κ να αναπολησω στιγμες..

 

Αλλα ποτε σε φαση απολυτης ευτυχιας. Ακουω πολλα ειδη μουσικης την ωρα που τους αρμοζει να τα ακουσω ομως..

 

Αλλα να μου πεις μονο αυτα τους δινει η κοινωνια να ακουσουν κ μονο αυτα ξερουν να ακουν απο την στιγμη που δεν ψαχνονται...

Προφανως δεν τους ενδιαφερει καθολου η μουσικη γενικοτερα οποτε εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γι'αυτο.

 

Υ.Γ

Ολα τα παραπανω ειναι αποκλειστικα προσωπικη μου αποψη, ασχετως το ποσους ακομα μπορει να αντιπροσωπευουν

If there is a new way I 'll be the first in line!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαθος του νεοελληνα ειναι πως ακουει ενα σκυλοτραγουδο θλιψης ακομη κ οταν ο ιδιος δεν βρισκεται σε αυτη τη φαση εκεινη την ωρα.

Απορω πως μπορουν να τα ακουν ακομα κ οταν ειναι στην πιο ευτυχισμενη φαση της ζωης τους!

 

Αλλα να μου πεις μονο αυτα τους δινει η κοινωνια να ακουσουν κ μονο αυτα ξερουν να ακουν απο την στιγμη που δεν ψαχνονται...

Προφανως δεν τους ενδιαφερει καθολου η μουσικη γενικοτερα οποτε εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γι'αυτο.

 

Δε σε καταλαβαίνω καθόλου. Ποιο λάθος; Εσύ ξέρεις καλύτερα από τον άλλο τι μουσική θέλει/πρέπει να ακούει; Και τι θα πει δεν τους ενδιαφέρει η μουσική γενικότερα; Για όνομα του θεού ρε παιδιά! Δεν ήμαστε εμείς που ξέρουμε τι είναι σωστό και έχουμε χρέος να το δώσουμε στους άλλους να το καταλάβουν.

 

Ο καθένας ακούει τη μουσική που ΘΕΛΕΙ γιατί αυτή του αρέσει. Θα έρθω εγώ να σου πω να μην ακούς τη μουσική που γουστάρεις γιατί είναι χαμηλού επιπέδου;

 

Τι λέμε τώρα;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What he said!

Και εμένα που μου αρέσει ο δωδεκαφθογγισμός τί θα κάνω σε αυτή τη χώρα?

Το ξεκούρδιστο τρόλει συνάδελφοι?

 

Ή συμβιβαζεσαι η μενεις οπως εισαι, δεν εχει σημασια..

Για καποιους παντα υπαρχει κ η επιλογη να φυγουν αν με αυτον τον τροπο καταφερουν να κανουν κατι αλλου το οποιο στην ελλαδα δεν γινεται να το καταφερουν εξισουν καλα.

Ολα αυτα ειναι υποκειμενικα.. Ο καθενας κανει οτι θελει στην ζωη του..

Αν χρειαστει να φυγω απο την χωρα για να προσπαθησω να κανω μουσικα κατι σε αλλη χωρα, εγω προσωπικα θα το κανω μιας κ ακομα σε νεαρη ηλικια ειμαι..

Εαν δεν καταφερω τιποτα εχει καλως... Θα ειναι μια εμπηρεια ζωης για εμενα κ δεν θα το μετανιωσω καθολου..

Κ το πολυ πολυ γυριζω ελλαδα κ πιανω μια δουλεια κ ασχολουμαι πλεον με την μουσικη καθαρα ως χομπυ απο κει κ περα..

 

Ετσι θα εκανα εγω ομως.. Οπως ειπα ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα του αν καποιος θα συμβιβαστει η θα κανει κατι διαφορετικο..

 

Τωρα ο δωδεκαφθογγισμός πιστευω πως ηταν way off παραδειγμα ως προς αυτο που συζηταμε εδω.. (παντα καλοπροαιρετα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε καταλαβαίνω καθόλου. Ποιο λάθος; Εσύ ξέρεις καλύτερα από τον άλλο τι μουσική θέλει/πρέπει να ακούει; Και τι θα πει δεν τους ενδιαφέρει η μουσική γενικότερα; Για όνομα του θεού ρε παιδιά! Δεν ήμαστε εμείς που ξέρουμε τι είναι σωστό και έχουμε χρέος να το δώσουμε στους άλλους να το καταλάβουν.

 

Ο καθένας ακούει τη μουσική που ΘΕΛΕΙ γιατί αυτή του αρέσει. Θα έρθω εγώ να σου πω να μην ακούς τη μουσική που γουστάρεις γιατί είναι χαμηλού επιπέδου;

 

Τι λέμε τώρα;

 

ναι αλλα πιστευς οπως και ο zampi υποθετω πως αυτο που γινεται ειναι οτι ακουω σκυλαδικο γιατι δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα αλλο.. και ναι χωρις να θελω να ευλογισω τα γενια μου ειδη μουσικης οπως το ρεμπετικο ή το blues ειναι κλασσης ανωτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε καταλαβαίνω καθόλου. Ποιο λάθος; Εσύ ξέρεις καλύτερα από τον άλλο τι μουσική θέλει/πρέπει να ακούει; Και τι θα πει δεν τους ενδιαφέρει η μουσική γενικότερα; Για όνομα του θεού ρε παιδιά! Δεν ήμαστε εμείς που ξέρουμε τι είναι σωστό και έχουμε χρέος να το δώσουμε στους άλλους να το καταλάβουν.

 

Ο καθένας ακούει τη μουσική που ΘΕΛΕΙ γιατί αυτή του αρέσει. Θα έρθω εγώ να σου πω να μην ακούς τη μουσική που γουστάρεις γιατί είναι χαμηλού επιπέδου;

 

Τι λέμε τώρα;

 

Εχεις δικιο σε αυτο που λες κ εκανα λαθος που ανεφερα την λεξη λαθος! τωρα το προσεξα!

Στην λεξη λαθος βαλε τροπος καλυτερα η κατι πιο αντιπροσωπευτικο.

 

Παντως εαν ενας σκυλαδικοελληνας ερθει κ μου πει οτι το ταδε κομματι του καρρα σε σχεση με το ταδε κομματι του κιαμου ειναι ποιοτικοτερο, τοτε αυτος προσπαθει να δωσει την εντυπωση πως μουσικα εχει τις γνωσεις να κρινει σε αυτο το ειδος τα 2 αυτα κομματια.

 

Τοτε λογικα μπορουμε καλλιστα να πουμε πως αυτος ασχολειται με την μουσικη περισσοτερο απο καποιον που ακουει κ τους 2 κ δεν τον νοιαζει ποιος τραγουδαει καλυτερα.. Ετσι δεν ειναι

 

Πειτε μου λοιπον ποσο η φραση "λαθος του ελληνα" ειναι λαθος στην περιπτωση αυτη που καποιος αυτοααναφερεται γνωστης της μουσικης κ κρινει καλλιτεχνες σε καποιο ειδος, κ παρολα αυτα ακουει τραγουδια θλιψης σε περιοδους χαρας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

K για να μην βγαινουμε off-topic

μειοψηφια.

 

Το λαθος του νεοελληνα ειναι πως ακουει ενα σκυλοτραγουδο θλιψης ακομη κ οταν ο ιδιος δεν βρισκεται σε αυτη τη φαση εκεινη την ωρα.

Απορω πως μπορουν να τα ακουν ακομα κ οταν ειναι στην πιο ευτυχισμενη φαση της ζωης τους!

 

Δηλαδη ρε παιδια ποιο το νοημα να ακουσω ενα τραγουδι που θα με στεναχωρησει κ θα με κανει να νοσταλγησω παλιες αγαπες τον καιρο που ειμαι στην απολυτη ευτυχια??

 

 

Θα διαφωνήσω κι εγώ, φιλικά πάντα . Σε πολλές φάσεις τις ζωής μου που είμαι χαρούμενος και ευτυχισμένος ακούω πολύ θλιμένη μουσική, διότι μου αρέσει και δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος γι' αυτό. Η μουσική μπορεί να σου προσφέρει παρά πολλά και δεν μπορώ να πω σε κάποιον τι θα ακούσει. Αυτό που μπορώ να κάνω όμως είναι να του πω "κοίταξε υπάρχει και αυτό". Το θέμα είναι, όπως έγραψα πιο πάνω, πόσο προκατειλήμενος είναι και πόσος ανοιχτός. Και αυτό εκτός από ατομικό είναι βαθιά κοινωνικό θέμα. Τράβα σε ένα μουσουλμάνο,ή σε ένα ζουλού κλπ. και μίλα του για ποιοτική μουσική, δεν έχει νόημα. Και εδώ στην Ελλάδα έχω την αίσθηση ότι ο πολιτισμός είναι στα κάτω του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου