Προς το περιεχόμενο

Drum Triggers, Mics and SoundCard! How??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello Earthlings!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για τη συνδεσμολογία μεταξύ drum trigger, mic και κάρτας ήχου.

Αυτό που θέλω να καταφέρω είναι το κάθε μικρόφωνο να "ανοίγει" για ηχογράφηση μέσω του trigger μόνο οταν χτυπάω το κάθε τύμπανο και όχι να γράφει καθ΄ολη την διάρκεια της ηχογράφησης!

Απώτερος σκοπός είναι να μειώσω (ή και να εξαφανίσω) το crosstalk μεταξύ των μικροφόνων που τοποθετούνται στο drumset για ηχογράφηση.

 

Θα χρειαστώ κάποιον extra εξοπλισμό (hardware πχ)? Και αν ναι, πως συνδέονται όλα αυτά μαζί?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λές θεωριτικά γίνεται βάζοντας sidechain/key-in το trigger σε κάποιο noise-gate το οποίο θα είναι insert στο κανάλι του εκάστοτε μικροφώνου.

Δυστυχώς δέν έχω ιδέα ποιά noise-gate έχουν τέτοια λειτουργεία επειδή δεν το έχω ψάξει ποτέ.

Αν όμως βρείς κάποιο είναι απλή η συνδεσμολογία.

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μπλέξεις σε τέτοια διαδικασία και να μην χρησιμοποιήσεις μετά την ηχογράφηση noise gate σε κάθε κανάλι που σε ενδιαφέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

haryy, θα προτιμούσα κατά την ηχογράφηση να τραβάω όσο το περισσότερο απομονωμένο τον ήχο του κάθε drum part για να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη αργότερα στην μίξη  ;) ;).

Επίσης είναι πολύ καλή ιδέα όταν ηχογραφώ μία πρόβα ή ένα jam με την μπάντα μου, να παίρνω απο το drum set αυτό που είναι να πάρω και όχι και τα "γύρω-γύρω" (π.χ τον μπασσίστα και τον ενισχυτή του τον έχω δίπλα μου ;D).

 

Σας ευχαριστώ και πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haryy, θα προτιμούσα κατά την ηχογράφηση να τραβάω όσο το περισσότερο απομονωμένο τον ήχο του κάθε drum part για να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη αργότερα στην μίξη  ;) ;).

 

αν θες να κανεις τη ζωη σου πιο ευκολη στη μίξη τότε να εχεις ενα mic στη μποτα και 2 overhead, πιο πολλα καναλια = περισσότερες ωρες μίξης βεβαια αλλο αποτελεσμα με τη μια μεθοδο και αλλο με την αλλη

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου