Προς το περιεχόμενο

Αποψεις για SD TB-6 Distorion...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια! θελω να ρωτησω αν υπαρχει κανενας που εχει τον Seymour Duncan Distorion επειδη σκεφτομαι να τον αγορασω και θελω καποιες εγγυρες αποψεις και γενικοτερα εντυπωσεις. Σκοπευω να τον εγκαταστησω σε μια Jackson RR1 USA αντικαθιστοντας τον JB. Τον θελω κυριως για ακραιο μεταλ, δηλαδη να πιανει φασμα ηχου απο Blind Guardian, Children of Bodom, Ιn Flames μεχρι και ακραιο death...

Δεν το σκεφτομαι για active γιατι σε μια απο τις κιθαρες μου εχω emg...οπως επισης δεν

σκεφτομαι τον SD Invader γιατι μου φαινεται οτι περιοριζει λιγο.

Αν βοηθαει, στο σπιτι παιζω καρφι σε Line 6 spider 2 και για τα live χρησημοποιω το EHX Metal Muff ή την Korg ax1500g..αναλογα.

Δεν ειναι το οτι με χαλαει και πολυ ο JB απλως θελω κατι παραπανω απο αποψης out put

και Distortion.. πιο πολλα γκαζια δηλαδη  :P.

Ευχαριστω προκαταβολικα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια κανεις δεν εχει ή δεν εχει ακουσει αυτο το μαγνητη? ???

Οποιος ξερει κατι ας γραψει! καθε αποψη δεκτη..

Φιλικα Σωτηρης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! τον μαγνητη τον εχω πανω σε μια ibanez rg. Ειμαι με πολυ λιγα λογια παρα πολυ ικανοποιημενος! Η αληθεια ειναι πως τα συγκροτηματα τα οποια ανεφερες περιοριζομαι στο να τα ακουω και οχι να τα παιζω. Ωστοσο με τη κιθαρα μου και ενα tech21 gt-2 σε california mode ειχα βγαλει ηχο παρομοιο με αυτο που θες. Γενικα ειναι πολυ καλος μαγνητης για hard-rock εως πιο ακραια ειδη metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα σε μια Ibanez μου JB & 59 και κάτι δεν μου καθόταν καλά....έβαλα τον Distortion και βρηκα την υγειά μου..τερμα το ξυσιμο ελαφρα δυνατοτερη εξοδο και πιο καθαρός..βαλτον ΑΦΟΒΑ

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις ενθαριντικες απαντησεις παιδια  :) καταληγω εδω μαλλον  ;D

Οποιος αλλος εχει να εκφερει καποια αποψη, εστω και αρνητικη, καλο θα ναι, γιατι 8ελω να μαι σιγουρος γιατο τι θα κανω  :P Μηπως ξερετε αν μπορω να ακουσω τον μαγνητη σε κανα μαγαζι στη θεσσαλονικη? Μου φαινετε το μοντελο του Gus G τον φοραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω και κατι ακομα..Ποιες οι διαφορες του Trembucker με τον Humbucker?  ???

Βασικα ειχα διαβασει κατι σε καποια αλλα forums αλλα δε πολυκαταλαβα..εχει να κανει κατι με το τρεμολο παντως, αν καταλαβα καλα. Κι εγω λογικα θα πρεπει να βαλω Trembucker , εφοσον ο JB (ΤΒ-4) που φοραει η κιθαρα μου ειναι Trembucker.

Και ξαναρωταω αν εχει και κανεις αλλος να μ πει κι αλλα χαρακτηριστικα του μαγνητη. Σορρυ κιολας για τις τοσες ερωτησεις απλα ειναι η πρωτη φορα που τη ψαχνω για μαγνητη και δεν πολυνιωθω.  ;D

θνξ και παλι..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον trembucker οι πολοι του μαγνητη ειναι λιγο πιο μακρια ο ενας απο τον αλλον ετσι ωστε να βρισκονται κατω απο τις χορδες μια κιθαρας με floyd rose........ενω στον απλο ειναι πιο κοντα ο ενας πολος με τον αλλο.TREMBUCKER μπαινουν σε κιθαρες με floyd rose και συγxρονα tremolos.

Εγω θα σε συμβουλευα να βαλεις εναν duncan custom tb-5 και μολις τον βαλεις να με ευχαριστεις για την επιλογη σου.......ασε τον distortion ειναι μονοδιαστατος μαγνητης με ελαχιστα καθαρα......βαλε TB-5 να δεις τι σημαινει στρογγυλος ογκωδεις μαγνητης ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον trembucker οι πολοι του μαγνητη ειναι λιγο πιο μακρια ο ενας απο τον αλλον ετσι ωστε να βρισκονται κατω απο τις χορδες μια κιθαρας με floyd rose........ενω στον απλο ειναι πιο κοντα ο ενας πολος με τον αλλο.TREMBUCKER μπαινουν σε κιθαρες με floyd rose και συγxρονα tremolos.

Εγω θα σε συμβουλευα να βαλεις εναν duncan custom tb-5 και μολις τον βαλεις να με ευχαριστεις για την επιλογη σου.......ασε τον distortion ειναι μονοδιαστατος μαγνητης με ελαχιστα καθαρα......βαλε TB-5 να δεις τι σημαινει στρογγυλος ογκωδεις μαγνητης ;)

Μην τον ακούς....παπατζής είναι... :P Πλάκα κάνω έ?

Μαγνήτη δεν μπορείς να ακούσεις...αγοράζεις,τοποθετείς και βλέπεις..

Το να ακούσεις μαγνήτη πάνω σε άλλη κιθάρα και όχι ΠΑΝΩ στη δικιά σου είναι ΑΠΛΑ ΛΑΘΟΣ γιατί στην κάθε κιθάρα ο κάθε μαγνήτης παίζει αλλιώς...εξαιτίας πολλών παραμέτρων που έχουμε θίξει κατά κόρον στο νοιζ ξύλα κτλ κτλ

Και μια συμβουλή δική μου δεν υπάρχει μαγνήτης που να έχει καλά καθαρά και καλό γκάζι...παίρνεις γκάζι χάνεις καθαρά και τούμπαλιν...Καλή εξερεύνηση  ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι στην rr3 μου εχω το Ιnvader και σπερνει... οκ ειπες οτι δεν σου πολυαρεσει ομως αν θες πραγματικο γκαζι , ασυμαζευτο και απλα οταν θες να παιξεις πιο ελαφρα να κατεβαζεις το γκειν χτυπα τον invader... τα γκαζια του σε αποζημειωνουν και με το παραπανω... τετοιο ογκο και δυναμη ουτε σε ακτιβ δεν βρισκεις... αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ιγνατιε ευχαριστω για την συμβουλη, θα τσεκαρω και τον tb-5, στο κατω κατω δεν χανω και τπτ  :P Εγω βασικα δεν χρησιμοποιω σχεδον καθολου καθαρα, αρα εστιαζω κυριως στο γκαζι  ;D O Invader καλος ειναι, τον εχει ενας φιλος μου, απλα οπως ειπες και συ φιλε Αρη "ασυμαζευτος" και δεν μου πολυαρεσε σε μελωδιες κλπ... Thnx παντως  :) Εχω ακομα ψαξιμο απ οτι φαιννεται..χεχε Να στε καλα παιδια!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου