Προς το περιεχόμενο

Roland VA76 απορία !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το όργανο έχει δυνατότητα σύνθεσης ήχων? Δηλαδή,μπορούμε με αυτό να φτιάξουμε ήχους από την αρχή ή έστω να παραμετροποιήσουμε τους ήδη υπάρχοντες για να φτιάξουμε δικούς μας πειράζοντας filters,EG's,Lfo's κ.λ.π. Αν ναί,πόσο βάθος έχει η παραμετροποίηση? το manual δεν λέει κάτι για παραμετροποίηση ήχων και αναρωτιέμαι αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να κατασκευάσεις νέους ήχους από το μηδέν, όχι.

Είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις την ήδη υπάρχουσα βάση των ήχων που χρησιμοποιεί το όργανο. Άλλωστε το συγκεκριμένο δεν προσφέρεται γι'αυτή την δουλειά αλλά καθαρά γιά χρήση arranger.

 

Να παραμετροποιήσεις τους ήχους ναι, σε μικρό βαθμό από το πάνελ του ίδιου του οργάνου και σε παρα πολύ μεγάλο βαθμό (αναλυτικά) μέσω Midi (SysEx) ή/καί SMF (Standard Midi Files). Βλέπε παρακάτω Midi Implementation Chart.

 

Υπόψη ότι το όργανο χρησιμοποιεί γεννήτρια ήχων συμβατή με GS (General Standard).

 

Τα δύο παρακάτω σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

1. Owner's Manual

2. Midi Implementation Chart

 

Επίσης διαθέτει και μία πολύ καλή λειτουργία όπου μπορείς να φορτώσεις δικά σου audio (wav/aiff) δείγματα (λούπες κλπ), όπου αφού πρώτα τις μετατρέψεις σε δικό του format, μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις στο δεξί χέρι και σε πραγματικό χρόνο (real time) μαζί με τα ακκομπανιαμέντα και συγχρονισμένα ως προς την ταχύτητα ή ως προς την τονικότητα χωρίς να αλλάξουν χροιά. Σχετικά με αυτή την λειτουργία θα βρεις περισσότερα στο Owner's Manual και λέγεται VariPhrase.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το manual το διάβασα πρίν ανοίξω το θέμα αλλά δεν λέει κάτι για -έστω απλή- παραμετροποίηση των ήχων.Για παράδειγμα,στο Psr 2100 που έχω έχει το κουμπί sound creator το οποίο σε πηγαίνει σε μία σελίδα όπου έχει κάποιες ρυθμίσεις για παραμετροποίηση.Υπάρχει αντίστοιχη λειτουργία με αυτή? επίσης για μέσω MIDI που λές,πώς ακριβώς θα γίνει αυτό,πρέπει να το συνδέσεις το όργανο με υπολογιστή ή midi controller για να περάσεις αυτές τις ρυθμίσεις? δεν ξέρω πολλά από MIDI  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το manual το διάβασα πρίν ανοίξω το θέμα αλλά δεν λέει κάτι για -έστω απλή- παραμετροποίηση των ήχων.

Roland VA-76, Owner's Manual, σελίδα 125, κεφάλαιο 8.7 Sound Palette.

Μπορείς να παραμετροποιήσεις ήχους κάνοντας edit σε διάφορες παραμέτρους των ήχων όπως γιά παράδειγμα, Vibrato Rate, Vibrato Depth, Vibrato Delay, TVF Cutoff, TVF Resonance, Env Attack, Env Decay, Env Release. Αυτά από το πάνελ του οργάνου. Μέσω SysEx πολύ περισσότερα.

 


 

Για παράδειγμα,στο Psr 2100 που έχω έχει το κουμπί sound creator το οποίο σε πηγαίνει σε μία σελίδα όπου έχει κάποιες ρυθμίσεις για παραμετροποίηση.Υπάρχει αντίστοιχη λειτουργία με αυτή?

Σου απάντησα πιό πάνω.

 


 

επίσης για μέσω MIDI που λές,πώς ακριβώς θα γίνει αυτό,πρέπει να το συνδέσεις το όργανο με υπολογιστή ή midi controller για να περάσεις αυτές τις ρυθμίσεις? δεν ξέρω πολλά από MIDI   :(

Ακριβώς. Θα πρέπει να διαβάσεις κάποια βασικά πράγματα σχετικά με το Midi καθώς και αρκετά πράγματα σχετικά με το SysEx. Όμως, πίστεψέ με αξίζει τον κόπο και γιά μελλοντική χρήση.

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Sound palette το είχα δεί αλλά λέει ότι στην ουσία με αυτό δεν αλλάζεις τον ήχο αλλά το part και αν κάνεις αλλαγές σε αυτό το part και φορτώσεις κάποιο άλλο ήχο στο ίδιο part,οι αλλαγές παραμένουν και για τον άλλο ήχο.Αυτό λοιπόν με έκανε να υποθέσω ότι δεν αλλάζεις τον ήχο αλλά το part στο οποίο φορτώνεις τον ήχο.Αν είναι έτσι ή δεν φτιάχνεις ήχους ουσιαστικά ή τα γράφουν παράξενα στο manual ή εγώ δεν κατάλαβα τί ακριβώς εννοούν.

Δεν μπορούσαν να βάλουν τίτλο κάτι σαν Tone Creator? τί το θέλουν το Sound Palette:editing keyboard part parameters ?  ???  ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εις βάθος editing και φτιάξιμο ήχων από scratch είναι πολύ δύσκολη υπόθεση και προυποθέτει και εις βάθος γνώσεις. Δεν είμαι σίγουρος ότι έχεις αυτές τις γνώσεις. Γιατί περιμένεις από ένα arranger σαν το VA-76 να κάνει κάτι που δεν φτιάχτηκε να κάνει?

 

Το ίδιο ισχύει και σε άλλα μοντέλα εταιριών όπως πχ της Korg στη σειρά pa ακόμα και στα πιο ακριβά μοντέλα όπως το 1Xpro/2X, στο λέω γιατί έχω προσωπική εμπειρία.

 

Μη μπερδεύεις τα arranger με τα synth/workstation.

 

Αν θες να καείς με φτιάξιμο&editing ήχων πάρε ένα V-Synth!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το ότι είναι arranger δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει λόγος να έχει παραμετροποίηση ήχων, έστω και όχι τόσο μεγάλης λεπτομέρειας όπως τα synths.Γιατί να μην μπορεί κάποιος να πειράξει τους ήχους του και να παίξει τους ρυθμούς με δικούς του ήχους? Γιατί να έχουν όλοι ακριβώς τον ίδιο χαρακτήρα στον ήχο τους?

Όργανα όπως τα Psr 9000, 9000 Pro αλλά και Korg Pa 50,Pa 80,Pa 500,800 κ.λ.π. έχουν παραμετροποίηση ήχων και μάλιστα λεπτομερής παραμετροποίηση.Ποιός είπε ότι δεν έχουν αφού στα manual τουλάχιστον από ότι έχω διαβάσει,έχουν.Μέχρι και το Casio MZ2000 το οποίο βγήκε 1 χρόνο πρίν το Roland VA76,έχει παραμετροποίηση ήχων σε μεγαλύτερη λεπτομέρεια από ας πούμε το Psr 1000, Psr 3000 και άλλα.Το Casio MZ2000 έχει μεγαλύτερη παραμετροποίηση ακόμα και από το VA76.

Η ουσιαστική διαφορά μεταξύ arranger workstation και synth workstation είναι ότι το arranger έρχεται με έτοιμους ρυθμούς για άμεσες one man band καταστάσεις ενώ το synth θέλει περισσότερο προγραμματισμό για one man band καταστάσεις.Από εκεί και πέρα,αφού στο arranger σου δίνει μία γεννήτρια ήχου για να παίζεις,δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην μου δώσει την δυνατότητα να παραμετροποιήσω τους ήχους αυτούς και να δώσω τον δικό μου χαρακτήρα στο όργανο.

Μηχανηματάρα το V-synth,μακάρι να μπορούσα να το πάρω αλλά αν ακούσεις ορισμένους ήχους που έφτιαξα στο Psr 2100 με την απλή παραμετροποίηση που έχει,δεν θα πιστεύεις ότι είναι το Psr.Για αυτό το λόγο θα έπρεπε να έχουν όλα τα arranger, full-editing των ήχων.

Εννοείται ότι δεν συγκρίνω το V-synth με το Psr 2100.Το 2100 είναι εντελώς άχρηστο σαν synth σε αυτή τη σύγκριση.Αλλά...κατάλαβες τί εννοώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ίδιο ισχύει και σε άλλα μοντέλα εταιριών όπως πχ της Korg στη σειρά pa ακόμα και στα πιο ακριβά μοντέλα όπως το 1Xpro/2X, στο λέω γιατί έχω προσωπική εμπειρία.

 

Μη μπερδεύεις τα arranger με τα synth/workstation.

 

 

Στη σειρά pa της korg, ακόμα και στο πιο φθηνό pa50 μπορείς να φτιάξεις ήχο from scratch και να ρυθμίσεις oscillators, pitch, envelopes, filters, lfo's, effects και με αρκετή λεπτομέρεια.

Εγώ έχω το 800 και το μενού κατασκευής ήχων μοιάζει πολύ με των triton. Μπορεί να υστερεί σε σχέση με τα triton ως προς το πλήθος των εφφέ που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και να διαθέτει λιγότερες κυματομορφές από το extreme, αλλά κατά τ' άλλα κάνει τη δουλειά ενός synth/workstation σ' αυτόν τον τομέα. Συν ότι κάθε ήχος έχει μέχρι 16 oscillators.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το Sound palette το είχα δεί αλλά λέει ότι στην ουσία με αυτό δεν αλλάζεις τον ήχο αλλά το part και αν κάνεις αλλαγές σε αυτό το part και φορτώσεις κάποιο άλλο ήχο στο ίδιο part,οι αλλαγές παραμένουν και για τον άλλο ήχο.Αυτό λοιπόν με έκανε να υποθέσω ότι δεν αλλάζεις τον ήχο αλλά το part στο οποίο φορτώνεις τον ήχο.Αν είναι έτσι ή δεν φτιάχνεις ήχους ουσιαστικά ή τα γράφουν παράξενα στο manual ή εγώ δεν κατάλαβα τί ακριβώς εννοούν.

Ακριβώς.

Το ονομάζει sound palette διότι φτιάχνεις - αλλάζεις κάποιες παραμέτρους του ήχου στο part, όπου ισχύουν γιά όποιον ήχο (tone) επιλέξεις - καλέσεις στο συγκεκριμένο part. Οπότε, σωστά το έχουν γράψει.

 

Στην ουσία, σχεδόν το ίδιο πράγμα είναι αλλά με περιορισμούς. Δηλαδή, στο palette σου έχει βάλει κάποιες επιλογές παραμέτρων που μπορείς να αλλάξεις και που γι'αυτόν είναι οι άμεσα ενδιαφέρουσες ή αλλιώς σπουδαιότερες.

 

Δεν μπορούσαν να βάλουν τίτλο κάτι σαν Tone Creator? τί το θέλουν το Sound Palette:editing keyboard part parameters ?  ???  ???

Όχι.

Εάν έβαζαν Tone Creator θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργείς ήχο (Tone-Patch) εκ του μηδενός. Δηλαδή θα μπορούσες να επιλέξεις ακόμα και διαφορετικό δείγμα (sample) στο τμήμα WG. Αυτό θα άλλαζε το σκηνικό τόσο από πλευράς software (editing) αλλά μπαίνει σε άλλα "χωράφια".

Εκτός αυτού, προϋποθέτει να υπάρχουν και κενές θέσεις μνήμης, user tones-patches, γιά να αποθηκεύσεις τους δικούς σου ήχους, πράγμα που δεν έχει.

Το όργανο αυτό, όπως και όλα τα Roland arrangers, είναι κατασκευασμένα με τη λογική του καθαρόαιμου arranger. Άσχετα εάν στην πραγματικότητα διαθέτουν εντός και ένα synth.

Αυτό συμβαίνει διότι η γκάμα της Roland γενικότερα αποτελείται από σειρές μηχανημάτων που αφορούν καθαρόαιμα όργανα. Δηλαδή κάθε σειρά - όργανο ανοίκει σε μία κατηγορία με τις δυνατότητες που πρέπει να έχει η συγκεκριμένη κατηγορία.

Εάν η Roland δεν είχε τόσες σειρές μηχανημάτων αλλά γιά παράδειγμα μία ή δύο κατηγορίες, τότε ναι, ίσως έκανε αυτό το "πάντρεμα" και γιά λόγους marketing. Όμως, όπως είπα και πιό πάνω, με αυτό τον τρόπο έχεις περισσότερες καθαρόαιμες επιλογές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούσαν να τα εξηγούν στα manual οι εταιρίες,έτσι όπως τα εξηγείς Μανώλη? θα ήταν κατανοητά πολύ ευκολότερα.Βαριούνται να γράψουν λεπτομέρειες? Τέλος πάντων, πάντως η Yamaha το λέει Sound Creator και φυσικά δεν έχει δημιουργία ήχου από το μηδέν,απλή παραμετροποίηση,αλλά μάλλον κάθε εταιρία τα βλέπει διαφορετικά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου