Προς το περιεχόμενο

DAW αμφιβολίες...


dj_pns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum!

 

Ειμαι καινούριος στην μουσική παραγωγή, ξερω μονο τα βασικά (ασχολιομουν απο πολυ μικρη ηλικια με το DJλίκι) και ηρθε η ωρα να παρω και λιγο ποιο σοβαρά το θεμα παραγωγή.

 

Απο εξοπλισμό εχω μια m audio fast track pro, ενα axiom 49 και σύντομα θα παρω το maschine mk2 που μου εχει κολλήσει :P και krk kp-5 monitors γιατι οπως ειπα ειμαι starter, δεν χρειαζομαι κατι πολυ ακριβο ακομα εχω ψωμια μπροστά μου!

 

Το desktop που τρεχω το logic φοράει amd phenom 4πύρινο στα 3,2ghz, 8gb ram ddr3 1600 mhz και ssd intel 330 series 180gb - Γενικα παει σφέρα και το προγραμμα και τα VST, δεν εχω πρόβλημα.

 

Το θεμα ποιο ειναι ... Τοσο καιρο δεν ασχολιομουν με αλλα προγραμματα περα απο το FL studio το οποιο ξερω αρκετα καλα και με βολεύει αρκετα μπορώ να πώ ... Εχω δοκιμασει λιγο reason και cubase αλλα ακρη δεν εβγαλα.

 

Στο λαπτοπ μου ομως που ειναι mac os και οχι windows οπως εχω στο desktop οπου δουλεύω και το FL, εχω βαλει το logic και τωρα τελευταία εχω αρχίσει να το ψιλο μαθαίνω και αυτό και μου φένεται και αυτό οκ...

 

Ξερω οτι ειναι καθαρα και μονο οτι βολεύει στον καθένα το θεμα DAW, ξερω επισης οτι το FL δεν υστερεί και σε τίποτα αλλα δεν ξερω ρε παιδιά, εχω φάει μια φρίκη τελεφταία να το γυρίσω σε logic ασχετα που μου αρεσει παραπανω το FL, απλα βλεπω παντου logic και logic και logic και λεω δεν μπορει, κατι θα παιζει. Ισως να μου φενεται ποιο επαγγελματικο? Τι να πω δεν ξερω, εχω φαει φρίκη παντος.

 

Εσας ποια ειναι η γνώμη σας, αξίζει να το γυρίσω σε logic? (το macbook μου δεν ειναι πολυ δυνατό, ειναι core 2 duo 2.26 ghz και 4gb ram αλλα πιστεύω για αρχη χωρις πολλα κανάλια κτλπ θα ειναι οκ)

 

Επίσης αμα το γυρίσω τελικά (σε logic καλέ :P ) σκεφτομαι να βάλω δόσεις και να πάρω εναν iMac, τι λετε, αξίζει να το κανω αυτο σαν "επενδυση" εφοσον θα ασχοληθω επαγγελματικα η καλυτερα "κάτσε στα αυγά σου μου θές και iMac το 2013 μονο και μονο για να αλλαξεις DAW, και πολυ σου ειναι το FL πόσο μάλιστα αφου σε βολεύει κοιόλας" :P

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το fruity loops για μενα πρεπει να απαγορευτει  ;D ειναι τοσο διαφορετικο απο τα υπολοιπα προγράμματα που οποιος μπλεκει με αυτο, ειναι μετα σε αλλο πρόγραμμα σα να ξεκινά απο το μηδεν  ;D

 

Παρόλα αυτα, αν εχεις σαν προτεραιότητα το να φτιαχνεις δικια σου ηλεκτρονική μουσική τοτε αραξε με το fruity, ή με οτι σε βολεύει. Το logic το cubase και ολα αυτα ειναι μανουλες για audio ηχογραφηση και για να καλυπτουν τις αναγκες ενος στουντιο ηχογράφησης, οταν ομως φτιαχνεις τη μουσικη σου στο home studio τότε το μονο που μετραει ειναι το τι σε βολευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ειναι και αυτο που ειπες, εχει τοσο διαφορετικη φιλοσοφια απο τα αλλα που αν κατσω αργοτερα για κατι πιο επαγγελματικο σε μεγαλο studio σε κανενα logic π.χ. θα μου φενεται βουνο και δεν θα ξερω την τυφλα μου ...

 

Επισης να αναφερω οτι η μουσικη που γραφω ειναι mainstream σε ρυθμους 125-128bpm αντε και κανενα πριονίδι τυπου electro ... καγκουριές και ραδιοφωνικά Ρουμανο-house δηλαδή :P

 

Βεβαια και η αλλη λυση ειναι να γραφω με FL αλλα ταυτόχρονα να μαθαίνω και logic στο macbook μου, για καμια τυχον συνεργασία κτλπ (ασε αλλο θεμα και αυτο, σχεδον ολοι με logic γραφουν - οι δικοι μου γνωστοι τουλαχιστον - και αμα θελω να κανω καμια δουλεια μαζι με καποιον αλλον αντε να βρω καποιον που να γραφει με FL)

 

Πφφφ... δύσκολα τα πράγματα guys :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bεβαια δεν νομιζω να ειναι κακο σαν προγραμμα παντος, μεγαλοι καλλιτεχνες στο ειδος το δικο μου γραφουν με FL (βλ. Αvicii, Martin Garrix και σιγουρα και αρκετοι αλλοι) - η ετσι δείχνουν στo youtube τουλάχιστον -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις αλλος καμια γνωμη?

 

Επισης και κατι ακομα που σκεφτηκα για να μην δινω λεφτα να παιρνω imac...

Αμα κατσω με το desktop μου και παω σε cubase αντι για logic pro που απο οσο διαβασα ειναι σχεδον τα ιδια πανω κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις αλλος καμια γνωμη?

 

Επισης και κατι ακομα που σκεφτηκα για να μην δινω λεφτα να παιρνω imac...

Αμα κατσω με το desktop μου και παω σε cubase αντι για logic pro που απο οσο διαβασα ειναι σχεδον τα ιδια πανω κατω?

Οχι δεν ειναι τα "ιδια πανω κατω".Το καθενα εχει διαφορετικη φιλοσοφια στο πως να "κανεις κατι" μαζι του.

Συμφωνω με τον Μανο ως προς το πως ειναι φτιαγμενο το interface του FL  :D

 

Η γνωμη μου χωριζεται σε 2 σταδια....

 

1:Ετοιμες λουπες

Αν χρησημοποιεις ετοιμες λουπες και απλως τις "παραμετροποιεις" εκει που θες για να φτιαξεις τα κομματια σου τοτε θα σου ελεγα να αφησεις το cubase (no loup friendly) και το logic επισης,καθοτι και τα 2 αυτα προγραμματα ειναι πιο πολυ για μουσικους που "ηχογραφουν" οργανα ως επι το πλειστον.Καλυτερα να τσεκαρεις το ableton.Δες στο λινκ μερικους "ασχετους" που το χρησημοποιουν https://www.ableton.com/en/pages/artists/list/ και επισης αν θες να ηχογραφησεις καμια κιθαρα ή κατι τετοιο μπορει να το κανει και αυτο με ευκολια......Ειναι λιγο "παλουκι" να το μαθεις στην αρχη αλλα με τα τοσα tutorial που κυκλοφορουν θα γινεις ξεφτερι.Επισης το maschine mk 2 ειναι συμβατο με το ableton.

2:Δικα σου beat και λουπες

Αν φτιαχνεις δικα σου beat και λουπες και γνωριζεις αρτια το FL τοτε εισαι half way there (που λενε και στο χωριο μου).Φτιαχνεις τα beatακια σου στο FL >Export στο logic και τα δουλευεις περεταιρω μιας και το logic εχει πολλα καλα Vst's για την δουλεια που το θες.Και το Cubase κανει δουλεια αλλα θα πρεπει να ψαχτεις παραπανω για τα Vst που ΘΑ κατεβασεις....

 

 

Αν μετραει η γνωμη μου καπου τοτε θα ηθελα να δεις το παρακατω που ειναι φτιαγμενο με το ableton και θα καταλαβεις γιατι "σχεδον ΟΛΟΙ" αυτοι που ασχολουνται με ηλεκτρονικη μουσικη επιλεγουν αυτο....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το desktop που τρεχω το logic

Στο λαπτοπ μου ομως που ειναι mac os και οχι windows οπως εχω στο desktop

 

Τρέχει το logic σε windows?Eχω χάσει κάτι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχει το logic σε windows?Eχω χάσει κάτι ???

Ναι,οτι μπορει να μπερδευτικε  ;) Εγω αυτο καταλαβα παντως  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι βολευει τον καθενα, αφου δεν μπορεις να δουλεψεις το logic  αλλα μπορεις το cubase,δουλεψε τοτε αυτο, τον ιδιο χρονο θα αφιερωσεις για να τα  μαθεις.Δεν θα το μετανιωσεις που το εμθαες,ειναι το μονο σιγουρο.Αν αργοτερα πεσει στα χερια σου κανα macbook,δοκιμαζεις και το logic και βλεπεις αν σε βολεβει περισσοτερο. Το ableton δεν χρησιμοποιειται απο την πλειοψηφια των παραγωγων ηλεκτρονικης μουσικης τοσο για την δημιουργια του κομματιου,οσο για την αναπαραγωγη του σε live. Οι λουπες και ο τροπος που τις αναπαραγεις στο ableton ειναι μοναδικος. Δηλαδη δεν το λες προγραμμα ηλεκτρονικης μουσικης,μπορεις και να κανεις ολοκληρη στουντιακη δουλεια εκει μεσα. Υπαρχουν και γκρουπακια ηλεκτρονικης (πχ infected myshroom) ή παραγωγοι κομματιων που βασιζονται σε λουπες(πχ dj alx) οι οποιοι χρησιμοποιουν και ειναι υποστηρικτες του cubase. Ή αλλιως (μια και αναφερθηκαν οι prodigy),ο Liam Hawlett πλεον οργανωνει τους ηχους του και δημιουργει αρκετους απο αυτους στο reason. Οπως βολευεται κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι βολευει τον καθενα, αφου δεν μπορεις να δουλεψεις το logic  αλλα μπορεις το cubase,δουλεψε τοτε αυτο, τον ιδιο χρονο θα αφιερωσεις για να τα  μαθεις.Δεν θα το μετανιωσεις που το εμθαες,ειναι το μονο σιγουρο.Αν αργοτερα πεσει στα χερια σου κανα macbook,δοκιμαζεις και το logic και βλεπεις αν σε βολεβει περισσοτερο. Το ableton δεν χρησιμοποιειται απο την πλειοψηφια των παραγωγων ηλεκτρονικης μουσικης τοσο για την δημιουργια του κομματιου,οσο για την αναπαραγωγη του σε live. Οι λουπες και ο τροπος που τις αναπαραγεις στο ableton ειναι μοναδικος. Δηλαδη δεν το λες προγραμμα ηλεκτρονικης μουσικης,μπορεις και να κανεις ολοκληρη στουντιακη δουλεια εκει μεσα. Υπαρχουν και γκρουπακια ηλεκτρονικης (πχ infected myshroom) ή παραγωγοι κομματιων που βασιζονται σε λουπες(πχ dj alx) οι οποιοι χρησιμοποιουν και ειναι υποστηρικτες του cubase. Ή αλλιως (μια και αναφερθηκαν οι prodigy),ο Liam Hawlett πλεον οργανωνει τους ηχους του και δημιουργει αρκετους απο αυτους στο reason. Οπως βολευεται κανεις.

Σταθη εχει ηδη mac ο OP,και θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω ως προς την "απολυτη" χρηση του ableton.Μπορεις να κανεις τα παντα αλλα οπως και να το κανουμε,καποιος που δουλευει λουπες θα του ειναι πιο χρησημο το ableton απο το cubase...Στο ableton βαζεις την λουπα και παιζει αυτοματα στα bpm που εχεις ορισει για το project σου,στο cubase δεν το κανεις ετσι... κ.ο.κ.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου