Προς το περιεχόμενο

Ο καλυτερος hi-gain low watt ενισχυτης της πιατσας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλλον ο μικρος τσιτομενος....

Μια φορα ακουσα tiny terror δυνατα σε προβα και τρελαθικα με το τι ηχο μπορει να βγαλει

αυτος ο ενισχυτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μαλλον ο μικρος τσιτομενος....

Μια φορα ακουσα tiny terror δυνατα σε προβα και τρελαθικα με το τι ηχο μπορει να βγαλει

αυτος ο ενισχυτης.

 

ρε συ σιγουρα ? εμενα παλι που το ειχα ακουσει μου ειχε φανει λιγο το gain. δηλαδη για να ειμαι πιο ακριβης ενα booster μπροστα ηταν απαραιτητο !!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχουμε πεί άπειρες φορές.. ::)  Aν κι έχει μια χαρά γκάζι για τα πάντα(σχετικα)..εγώ καρφί τον έπαιζα for 80s-90s metal..Mετάνοιωσα που τον έδωσα..Με έφαγε η απληστεία των πολλών & αχρείαστων watt...

 

Orange Tiny Terror & MXR Micro Amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα...κατα την αποψη μου ολοι οι ενισχυτες κανουν για μεταλ.Ιδικα ο twin reverb αλλα εγω γουσταρω γκαζι απο πεταλακια...

 

Και ο 5:25 και ο revo jr εχουν τονους gain αλλα σαν χροια μαλλον θα προτιμησεις τον revo...o express ειναι πιο....mesa boogie.Δεν παιζει σαν τον triple rectifier γιατι δεν ειναι 153597625 watt oυτε εχει τοσες πολλες λαμπες για preamp και rectifier αλλα την δουλεια την κανει.Ιδικα σε μια καμπινα με 4χ12 75ρια νομιζω θα ναι αψογος για ουγκα μπουγκα.

 

Δε νομιζω οτι ο 5:25 εχει τονους gain.In fact ... δεν πιστευω καν οτι μπορει να θεωρηθει high gain ενισχυτης ή (για να το πω αλλιως) ειναι οσο high gain ειναι ο Koch Studiotone και ο Egnater Rebel 30.Δε λεω ... απο gain και οι 2 εχουν αυθονο αλλα χωρις "βοηθεια" δεν παιζουν metal.

Οι παλιοτεροι , αντιστοιχοι του 5:25 , Mesa (F-30 και DC-3) ισως σου ταιριαζουν καλυτερα.Μαλιστα τωρα τελευταια πηρε το ματι μου κανα 2 στις αγγελιες.Δε χανεις τιποτα να τους ακουσεις.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχουμε πεί άπειρες φορές.. ::)  

 

 

ισα ισα που εχει ειπωθει παμπολες φορες η αμφιβολια  σχετικα με το ποσο μπορει ο τερορ να ανταπαξελθει σε καταστασεις μεταλ.

 

Στο πρωτο βιντο χρησιμοποιει booster πεταλακι. Δεν ειναι κακο αυτο αλλα αυτα τα πεταλια κατα την ταπεινη μου αποψη τα βαζεις οχι για να σου δωσουν  τονους γκειν αλλα για να σου σφιξουν τον ηχο. στο πρωτο βιντο λοιπον επεναλαμβανω κατα την αποψουλα μου ναι μεν υπαρχει καποιο επιπεδο γκειν αλλα ειναι αχανες και δεν ξεχωριζεις την μια νοτα απο την αλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ισα ισα που εχει ειπωθει παμπολες φορες η αμφιβολια  σχετικα με το ποσο μπορει ο τερορ να ανταπαξελθει σε καταστασεις μεταλ.

 

Στο πρωτο βιντο χρησιμοποιει booster πεταλακι. Δεν ειναι κακο αυτο αλλα αυτα τα πεταλια κατα την ταπεινη μου αποψη τα βαζεις οχι για να σου δωσουν  τονους γκειν αλλα για να σου σφιξουν τον ηχο. στο πρωτο βιντο λοιπον επεναλαμβανω κατα την αποψουλα μου ναι μεν υπαρχει καποιο επιπεδο γκειν αλλα ειναι αχανες και δεν ξεχωριζεις την μια νοτα απο την αλλη...

 

Λογικό είναι,μιας και για να πάρεις αυτόν τον ήχο που περιγράφεις χρειάζεσαι άλλου είδους λάμπες.Δεν είναι δυνατόν να σου ΄δωσει την "ευκρίνεια" που ψάχνεις ένας ενισχυτής με 2 EL84.

Επίσης,σημαντική λεπτομέρεια που πρέπει να προσέξει κανείς είναι πως χρησιμοιοποιεί μια καμπίνα 4x12.Aυτό συμβάλλει σημαντικά στον όγκο του ήχου του,ασχέτως εαν παίζει στο 1.

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δυνατόν να σου ΄δωσει την "ευκρίνεια" που ψάχνεις ένας ενισχυτής με 2 EL84.

 

 

 

Ε !! ναι αυτο λεω ... ο συγκεκριμενος ενυσχητης ειναι φτιαγμενος για αλλη δουλεια...

 

Παρεμφερη δουλεια αλλα οχι για καρα μεταλ καταστασεις. Για hard ΡΟΥΑΚ ( που θα ελεγε και η Μπακογιαννη ) μια χαρα...καλυτερα ο blackstar σε αυτα τα λεφτα που ειναι και made in U.K. ( δεν το εχω δει με τα ματια μου , αλλα ο Τριμης μου το ειπε που ειναι αντιπροσωπος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα ο blackstar σε αυτα τα λεφτα που ειναι και made in U.K. ( δεν το εχω δει με τα ματια μου , αλλα ο Τριμης μου το ειπε που ειναι αντιπροσωπος )

facepalm.gif     Κορεάτικος είναι, αλλά αν τον θες δεν θα πρέπει αυτό να σε εμποδίσει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγώ σε αυτα τα λεφτά θα έπαιρνα τον laney vh100r... Ωραία καθαρά , γεμάτα γκαζια και για εμάς τους παλαβούς made in u.k.... Τον έχει ο νακας στην ιπποκράτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου