Προς το περιεχόμενο

Ο καλυτερος hi-gain low watt ενισχυτης της πιατσας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και πάνω απ'όλα είναι και low watt! ;D

 

Ευστοχη παρατηρηση  ;D

 

προσωπικα κι εγω θα επερνα τον blackstar για την συγκεκριμενη δουλια.Αλλα και ο μικρος τρομος μπορει να σταθει μια χαρα.Στη τελικη και πιος δεν βαζει ενα overdrive για μπουσταρισμα?Αλλωστε ενα υποκαταστατο high gain ενισχυτη ψαχνουμε.Κανεις δεν ειπε οτι με 15watt και 2 el84 βγαζεις την ιδια παραμορφωση με τον slo100 η τον deizel einstein herbert κτλ.

 

Ισως και να πω βλακια αλλα παιζει με μια ψηφιακη πεταλιερα του στυλ podx3 live να πετυχεις καλυτερο αποτελεσμα.Οσο αφορα το αποιρο high gain και τον σφιχτο κομπρεσαρισμενο ηχο παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

ισα ισα που εχει ειπωθει παμπολες φορες η αμφιβολια  σχετικα με το ποσο μπορει ο τερορ να ανταπαξελθει σε καταστασεις μεταλ.

 

Στο πρωτο βιντο χρησιμοποιει booster πεταλακι. Δεν ειναι κακο αυτο αλλα αυτα τα πεταλια κατα την ταπεινη μου αποψη τα βαζεις οχι για να σου δωσουν  τονους γκειν αλλα για να σου σφιξουν τον ηχο. στο πρωτο βιντο λοιπον επεναλαμβανω κατα την αποψουλα μου ναι μεν υπαρχει καποιο επιπεδο γκειν αλλα ειναι αχανες και δεν ξεχωριζεις την μια νοτα απο την αλλη...

Άρη τέκνο μου είμαι ο Σπύρος ο γνωστός ενισχυτοσυλλέκτης-δοκιμαστής που ήθελες να έρθεις να δοκιμάσεις κάτι κεφάλια που ψαχνόσουνα... ;)

Απ ότι κατάλαβα ακόμα ψάχνεσαι... :P

Για τον τερορ τα εχω ξαναπεί....

Για τον Blackstar τα ίδια...

Βασικα εγώ σε αυτα τα λεφτά θα έπαιρνα τον laney vh100r... Ωραία καθαρά , γεμάτα γκαζια και για εμάς τους παλαβούς made in u.k.... Τον έχει ο νακας στην ιπποκράτους...

Αυτό ομολογώ οτι δεν το κατάλαβα τι σχέση έχει με το θέμα μας... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου σπύρο... Τι κανείς ; ρε συ από τότε που μιλήσαμε δοκίμασα αρκετούς ενυσχητες από φίλους και σε μαγαζιά και κατέληξα ότι για τις καφριλες που θέλουμε να παίζουμε δεν φτάνουν τα λίγα βατ. Ο μπλακ σταρ ήταν οκ που τον δοκίμασα εξονυχιστικά στον τρίμη . Ίσα ίσα που παραπάνω το έγραψα ότι σε αυτα τα λεφτά είναι ο καλύτερος μακραν. Δηλαδή εμένα και προσωπικα εμένα μου άρεσε πολύ καλύτερα ο vh100R να παίζει χαμηλά παρά ένας ας πούμε μικρός δύνατα. Βέβαια αναγνωρίζω ότι αυτό είναι μέγα δειλήμα όπως και πιο πάνω γράφω. Αλλά ο ήχος μας δεν είναι και θέμα ψυχολογίας ; εξου και το στυλ του καθένα. Εμένα προσωπικα ανεβαίνει η ψυχολογία μου και παίζω καλύτερα όταν εχω έναν βαρβατο ενυσχητη.και επειδή εδώ το παλικάρι λέει ότι έχει να διαθέσει αρκετά χρήματα πιστεύω ότι καλύτερα να πάρει έναν μουλάρι ενυσχητη που θα του μείνει παρά να δώσει 700 ευρώ και μετά να βρίσκεται πάλι σε αναζήτηση. Όσο για τον οραντζ που λέγαμε πάλι το προσωπικό μου γούστο εκφράζω. Τον έχει ο εταίρος κιθαρίστας στο συγκρότημα και στην πρόβα είδα ότι πάλευε  να φανεί αλλά χανόταν και αυτό όχι από ένταση αλλά συχνοτικα. Πάραυτα αυτό συνέβαινε κύριο στα iced earth κοματια ας πούμε... Σε κοματια πιο χαλαρά που ρίχναμε το γκειν άρχιζε να λάμπει. Όχι ότι ήταν κακός από μόνος του αλλά γινόταν ο ήχος λίγο ασαφής και μπερδεμένος. Αυτές οι περιγραφές είναι που με τρελενουν . Στην συνέχεια έπαιξα κι εγώ , με άλλες ρυθμίσεις και τίποτα. Έτσι έβγαλα αυτα τα συμπεράσματα. Βέβαια για κάποιον που τον έχει καιρό μπορεί να έχει βρει ρυθμίσεις σωστές.  Απλά θεωρώ ότι άμα έχεις χρήματα καλύτερα μια και καλή το σωστό παρά το ημίμετρο. Άμα δεν τα έχεις τότε όλες οι λύσεις που αναφέραμε είναι αξιοπρεπείς και ειδικά ο μπλακσταρ . Σπύρο εσυ το ητ-5 έχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη επειδη πιο πανω λες οτι θα προτιμουσες να εχεις τον VH100 να παιζει χαμηλα , εχε υποψην σου οτι δεν εχει master volume , οχι οτι αυτο δεν λυνεται αλλα καλο ειναι να το ξερεις.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο εσυ το ητ-5 έχεις ;

HT-5 Head σε καμπίνα Μarshall 1922.. ;)

Όσο για τον Terror που λες διατηρώ τις επιφυλάξεις μου....Μήπως κάτι δεν κάνετε σωστά(καμπίνα,πετάλια,κιθάρα ακόμα και κούρδισμα ίσως)

Η αλήθεια είναι ότι ψιλοfuzzάρει το drive του αλλά είναι πολύ πολύ ανεπαίσθητο

Είναι ένα από τα λίγα heads που μετάνοιωσα που το έδωσα(για 30η φορά το λέω)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 800 ευρώ περίπου (για κεφάλι)  μπορείς να πάρεις  Bogner Alchemist παίζει και χαμηλά και έχει και άμορφα καθαρά και πολλά γκάζια τον έχω παίξει αρκετά αυτόν   

 

και επίσης παρουσιάζει ενδιαφέρον και ο νεος  jmd  χωρίς να τον έχω παίξει άλλα από αυτά που ακούω και διαβάζω !

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο με έχεις βάλει στην πρίζα τώρα λαμβάνωντάσ υπόψην τις γνώσεις σου σχετικά με ενυσχητες θα τριπλό τσεκαρω ρυθμίσεις στην επόμενη πρόβα... Πάντως πολλά πεταλία δεν χρησιμοποιώ ούτε εγώ ούτε ο έτερος... Μόνο ένα μπουστερ αυτός εγώ την ρπ προς το παρών. Μάλλον θα σε πάρω τηλ να το συζητήσουμε. Γιατί αν από τους 50 ενυσχητες που έχεις αλλάξει την τελευταία 5ετία αυτός σου έκατσε τότε μάλλον κάποια λαλακια κάνουμε... Λαμβάνοντας υπόψην ότι κι εσυ είσαι καφρος και παίζεις height gain:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 800 ευρώ περίπου (για κεφάλι)  μπορείς να πάρεις  Bogner Alchemist παίζει και χαμηλά και έχει και άμορφα καθαρά και πολλά γκάζια τον έχω παίξει αρκετά αυτόν   

 

και επίσης παρουσιάζει ενδιαφέρον και ο νεος  jmd  χωρίς να τον έχω παίξει άλλα από αυτά που ακούω και διαβάζω !

 

 

 

+1  για τον καινουριο Marshall.Χωρις βεβαια να τον εχω ακουσει απο κοντα , πιστευω οτι αξιζει σιγουρα να τον δοκιμασεις.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου