Προς το περιεχόμενο

Morpheus Drop Tune pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπορια: Δουλευει σαν octaver / pitch shifter χαμηλωνοντας τον τονο σε ολες τις χορδες ή μπορει να κανει και αλλα κουρδισματα (πχ μονο μιας χορδης ο τονος να αλλαζει). Εαν γινεται το δευτερο ειμαι περιεργος πως το καταφερανε χωρις καποιο piezo, midi κτλ μαγνητη...

Εαν παλι ειναι απλα ενα καλο octaver, οκ...

Θα με ενδιεφερε κατι που θα αλλαζε κουρδισματα χωρις να χρειαζεται κατι η κιθαρα σαν μετροπη, αλλα οχι αν το κανει γενικα σε ολες τις χορδες... Αυτο το κανεις και με ενα καλο pitch shifter...

 

Το drop tune δεν νομίζω ότι ειναι octaver, απλά κάνει αυτό που λέει αλλάζει κουρδίσματα στην κιθάρα χωρίς να αλλάξεις το setup.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εγώ  το έχω περίπου δυο χρόνια. εντυπώσεις καλές αλλα με κάποια μείον

που για κάποιους είναι σοβαρά μείον.(εδώ να σημειώσω ότι παίζω με passive high output

μαγνήτες και δεν ξέρω πως θα ακούγεται με άλλους μαγνήτες και νομίζω με

active μαγνήτες ακούγεται καλύτερα.)

 

1.όσο κατεβαίνεις πιο χαμηλά με το μόρφεους θα χάνεις σε attack οπότε

ξέχνα πολύ γρήγορα παιξίματα, αλλά για doom,drone, sludge και σάπιο death είναι ότι πρέπει αφού αυτή η μικρή καθυστέρηση φέρνει ένα πολύ σάπιο αποτέλεσμα(ειδικά

όταν είσαι μια οκτάβα κάτω ;D) βέβαια με ένα compressor ή με κάνα booster αμέσως μετά το μορφεους φτιάχνει αρκετά η κατάσταση.

 

2.Τα clean σου εν αντιθέσει με τα βρώμικα σου,με morpheus θα είναι χάλια, και χάλια ήχος και πολύ latency που με παραμόρφωση δεν καταλαβαίνεις, ειδικα απο  το 3-4 βημα κάτω  και μετά  ακούγονται τελείως χάλια. Πάλι με compressor φτιάχνει κάπως η κατάσταση αλλά θα ακούγεται η κιθάρα σου σαν να παίζεις με active

(δηλαδή χάλια clean). Eγώ συνήθως αν είναι να παίξω clean βάζω chorus flanger delay k reverb και αφου μετα στην ουσία ακούς ένα πράγμα τίγκα στα εφέ δεν καταλαβαίνεις ότι είναι χάλια και τα clean.  ;)

 

3.με  μπάσο απλά δεν ακούγεται...

 

Αλλά παρόλα αυτά τα μείον για μένα(ίσως για κάποιον άλλο με άλλες ανάγκες και άλλα παιξίματα να μην είναι) είναι πολύ χρήσιμο πετάλι, σε live που το έχω  χρησιμοποιήσει δεν κατάλαβε κανείς την διαφορά και μπορείς να κάνεις πολλά τρελά πραγματα με αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Minoru το φανταζόμουν πολύ καλύτερο απο αυτά που λές!! anyway...stavros911 έχουν βγεί και άλλα πετάλια που κάνουν την ίδια δουλειά (και όχι μόνο) αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλύτερα ή χειρότερα από το morpheus στον τομέα αυτό.

 

 

 

το drop tuning το δείχνει στο 1:12 εδώ

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παίδες χωρίς να τα έχω παίξει και μόνο από αυτά που άκουσα/είδα από τα τρία βίντεο που παραθέσατε, πιο πολύ μου άρεσε το Digitech Whammy.

Ήταν πιο allaround από τα υπόλοιπα και πιο εύκολο στη χρήση (τουλάχιστον από το EHX).

Βέβαια είναι και ακριβότερο, αλλά προσφέρει και περισσότερα από τα άλλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παίδες χωρίς να τα έχω παίξει και μόνο από αυτά που άκουσα/είδα από τα τρία βίντεο που παραθέσατε, πιο πολύ μου άρεσε το Digitech Whammy.

Ήταν πιο allaround από τα υπόλοιπα και πιο εύκολο στη χρήση (τουλάχιστον από το EHX).

Βέβαια είναι και ακριβότερο, αλλά προσφέρει και περισσότερα από τα άλλα.

 

Ναι με το whammy μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και ένα απο αυτά αυτό που

κάνει το μορφεους αλλά το whammy δεν είναι πολύφωνικό και αν δοκιμάσεις να

παίξεις μια συγχορδία θα ακούσεις την καταστροφή. Αν είναι να παίζεις μόνο single notes

ok αλλά αν θέλεις να παίξεις κανονικα με ένα πετάλι που σε ρίχνει σε χαμηλότερο κούρδισμα πρπει να βρεις κάτι πολυφωνικό και νομίζω σε αυτο το μόρφεους υπερέχει.

Minoru το φανταζόμουν πολύ καλύτερο απο αυτά που λές!! anyway...stavros911 έχουν βγεί και άλλα πετάλια που κάνουν την ίδια δουλειά (και όχι μόνο) αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλύτερα ή χειρότερα από το morpheus στον τομέα αυτό.

 

Αν και αγαπάω αυτό το πετάλι και θυμάμαι χαρακτηριστικά την πρώτη φορά που το πέτυχα στο νετ  τον ενθουσιασμό που είχα όταν το πρωτοείδα και το αίσθημα πληρότητας όταν άρχισα να παίζω μαζί του, δεν θα ήθελα να παρασύρω με τον ενθουσιασμό μου όποιον ενδιαφέρεται για αυτό.

Άπλα ήθελα να επισημάνω κυρίως τα μειονεκτήματα του αφού ετσι και αλλιώς για αυτήν την δουλειά(δηλαδή να αλλάζεις κούρδισμα ενώ παίζεις) δεν υπάρχει καλύτερο πετάλι. Το θέμα είναι εαν και με αυτά τα μεινοκτήματα κάνει για κάποιον, για αυτό ανέφερα κυρίως τα πλην του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με το whammy μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και ένα απο αυτά αυτό που

κάνει το μορφεους αλλά το whammy δεν είναι πολύφωνικό και αν δοκιμάσεις να

παίξεις μια συγχορδία θα ακούσεις την καταστροφή.

 

Αυτό είναι το whammy drop tune, είναι σχεδιασμένο πολυφωνικά και κάνει ότι κάνει και το morpheus

 

 

Άπλα ήθελα να επισημάνω κυρίως τα μειονεκτήματα του αφού ετσι και αλλιώς για αυτήν την δουλειά(δηλαδή να αλλάζεις κούρδισμα ενώ παίζεις) δεν υπάρχει καλύτερο πετάλι. Το θέμα είναι εαν και με αυτά τα μεινοκτήματα κάνει για κάποιον, για αυτό ανέφερα κυρίως τα πλην του.

 

και πολύ καλά έκανες  :)

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το whammy drop tune, είναι σχεδιασμένο πολυφωνικά και κάνει ότι κάνει και το morpheus

 

και πολύ καλά έκανες  :)

OMG!!!αυτό κάνει ότι και τ whammy με το μορφεους μαζί! :o

απο τιμή πως πάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου