Προς το περιεχόμενο

Μια χαμένη ευκαιρία για την TECH21 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η Τech21 είναι μια εταιρεία που αγαπώ, γιατί οι άνθρωποι είναι μερακλήδες και φτιάχνουν πράγματα οικονομικά και απλά, τα οποία δουλεύουν χωρίς ναι-μεν-αλλά.

 

Ως γνωστόν η Tech21 είχε από παλιά την τεχνολογία SansAmp, που προσομοίωνε με εντυπωσιακό (για την εποχή τουλάχιστον) τρόπο, λαμπάτους ενισχυτές... χωρίς τις λάμπες. Η τεχνολογία βασιζόταν σε αναλογικά κυκλώματα, σε αντίθεση με τα χιλιάδες ψηφιακά της αγοράς.

 

Πρόσφατα κυκλοφόρησαν τη σειρά Character, που προσομοιώνει ενισχυτές (ή μάλλον, οικογένειες ενισχυτών) σε διαφορετικά πετάλια. Η τεχνολογία που χρησιμοποιείται σε αυτά είναι, ας πούμε, ver. 2.0, πιο εξελιγμένη από την παλιά των Trademark, Sansamp GT2, και PSA.

 

http://tech21nyc.com/products/sansamp/characterseries.html

 

Που είναι η χαμένη ευκαιρία λοιπόν?

 

Σε ξένο φόρουμ έπεσε η εξής ιδέα: αφού είναι τόσο γαμάτα τα μεμονωμένα Character pedals, γιατί να μην φτιάξει η Tech21 ένα rack, όπως το PSA, που θα τα περιλαμβάνει όλα, θα ελέγχεται ψηφιακά (presets) και θα επικοινωνεί με MIDI με τον έξω κόσμο.

 

Όταν το διάβασα έμεινα έτσι:  :o

 

Το θεωρώ εξαιρετική ιδέα! Και ΠΑΡΑ πολύ καλή εναλλακτική σε πολλά ψηφιακά μηχανήματα... με ένα effects loop μπορείς να προσθέσεις ένα στουντιακό πολυεφφέ και να έχεις ένα killer rig. Ή, για στούντιο, έχεις τον βασικό τόνο και προσθέτεις τα εφφέ μετά. Μια τιμή γύρω στα $600-$700 νομίζω θα το έκανε hit.

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο τύπος έστειλε mail στην εταιρεία και του απάντησαν ότι δεν το σκέφτονται σε καμμία περίπτωση...  ::)

 

Εσείς τι λέτε... πως σας φαίνεται η συγκεκριμένη περίπτωση?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή πρέπει να σου κάνω μαθήματα marketing...τι πουλιέται πιο εύκολα? Πολλά πεταλακια των 120-130€ η ένα των 700€?

ΥΓ.1 Εχω το California και δεν παίζεται

ΥΓ2 Παω για ύπνο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή πρέπει να σου κάνω μαθήματα marketing...τι πουλιέται πιο εύκολα? Πολλά πεταλακια των 120-130€ η ένα των 700€?

ΥΓ.1 Εχω το California και δεν παίζεται

ΥΓ2 Παω για ύπνο...

 

Όχι ρε, κάτσε, έχω ακόμα μισή ώρα μέχρι να βγω!  ;D

 

Άλλο κοινό φίλε θα είχε το rack... για σκέψου το λίγο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς τι λέτε... πως σας φαίνεται η συγκεκριμένη περίπτωση?

 

δεν θα αγόραζα ενα ρακ που περιέχει όλα τα character γιατί απλά δεν τα χρειάζομαι. Όμοια δεν χρειάζομαι 15 διαφορετικούς (πραγματικούς) ενισχυτές, αλλά το πολύ 2-3 (χρειάζομαι εντός πολλών εισαγωγικών, καθώς στην πραγματικότητα και 2 είναι πολλοί και τους δικαιολογώ μόνο αν ο παίχτης παίζει διαφορετικά είδη, ώστε να μην καλύπτεται από εναν).

 

Εχω ενα character και όπως έχω ξαναγράψει, είναι στα σχέδιά μου να αγοράσω και αλλα 1-2. Αλλά ακριβώς επειδή μιλάμε για χροιές ενισχυτών και όχι μια σειρά από διάφορα εφέ, θεωρώ οτι η μόνη χρήση που θα είχε μια τέτοια συσκευή, θα απευθυνόταν μόνο σε στούντιο ηχογραφήσεων.

 

Επιπλέον, "βλέπω" και τη λογική της εταιρείας : αλλο να βγάζει μερικά dedicated πεταλάκια που αποδίδουν όντως και άλλο να φτιάξει ενα πολυμηχάνημα, που ενδεχομένως δεν θα πείθει τους εν δυνάμει αγοραστές (ως γνωστόν κατά τους κιθαρίστες ισχύουν οι ισοδυναμίες ασχετα απο το κύκλωμα μιας συσκευής : πεταλάκι=αναλογικό=καλό,

πολυμηχάνημα=ψηφιακό=κακό)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πέτρο, το λες και μόνος σου ότι το target group είναι διαφορετικό.

 

Η Tech21 έχει ήδη ένα ανάλογο προϊόν, το PSA 1.1

 

Θα μπορούσε, επί της ουσίας, να αντικαταστήσει αυτό... Το οποίο χρησιμοποιείται πράγματι κυρίως σε στούντιο, αλλά όχι μόνο, είναι πάρα πολλοί που το χρησιμοποιούν (ή τουλάχιστον, το έκαναν μέχρι πριν 2-3 χρόνια) σε live.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πεσει και στο Talkbass η ιδεα. Το θεμα ειναι οτι με το PSA μπορεις να βγαλεις εν πολλοις τους ιδιους ηχους που προσομοιωνουν τα character πεταλια και πολλους αλλους "ενδιαμεσους" με ολη την παραμετροποιηση που προσφερει. Συνολικα ειναι πιο ευελικτη και "επαγγελματικη" μοναδα αλλα θελει και πιο πολυ ψαξιμο απο τα plug&play Character πεταλακια. Απευθυνεται σε αλλο κοινο.

 

Εξ'αλλου ξερουμε πολυ καλα οτι και να εβγαινε κανα "ολα-τα-character-σε-ενα" rack αυριο το πρωι, το μεσημερι θα υπηρχαν ηδη διαφοροι που θα ορκιζονταν οτι δεν ακουγεται τοσο καλα οδο τα original. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η Tech21 έχει ήδη ένα ανάλογο προϊόν, το PSA 1.1

Το γράφεις μόνος σου.  ;)

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι μπορείς να φτιάξεις τις προσομοιώσεις αυτές στο PSA 1;

Συνήθως οι εταιρείες φτιάχνουν ΠΡΩΤΑ το Top of the line προϊόν και μετά βγάζουν "μικρές" εκδοχές του. Οτι πεταλάκι έχει βγάλει στη σειρά SansAmp είναι υποσύνολο του PSA. Και επειδή δεν μιλάμε για νέους ήχους αλλά ΠΑΛΙΟΥΣ και εφόσον πρόκειται για αναλογική τεχνολογία, δεν έχει αλλάξει τίποτα περισσότερο.

Απλά πρόκειται για μια πιό σημερινή προσέγγιση από άλλη γωνία.

Σίγουρα πάντως δεν είναι καθόλου χαζοί οι άνθρωποι της Tech21. Ο Μάραθος ξέρει τι λέει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα character pedals είναι μια αξιοπρεπέστατη λύση αν βαριέσαι να κουβαλάς ενισχυτή σε ένα live που μπορείς να μπεις κονσόλα μετα από αυτά. Έχω το blonde (το οποίο αγόρασα μέσω noiz) το οποίο επιτέλους το δοκίμασα χθες σε λάιβ- κατευθείαν κονσόλα- κι έμεινα ενθουσιασμένος. Όπως φαίνεται ο λόγος που το πήρα είναι η ευκολία να μην φέρνω πάντα ενισχυτή,  και στη τελική απόφαση καθοριστικό ρόλο έπαιξε το μέγεθός του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για όσους έχουν ήδη κάποιο Character pedal, ιδού και μερικές ενδιαφέρουσες μετατροπές:

 

http://putnamguitars.com/    (στα mods)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν ήδη κάποιο Character pedal, ιδού και μερικές ενδιαφέρουσες μετατροπές:

 

http://putnamguitars.com/    (στα mods)

 

 

 

Πολύ ενδιαφέρον, thanks (αν και μου έκανε εντύπωση πόσο καλά έκατσε στο line της κονσόλας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου