Προς το περιεχόμενο

Θα δουμε τον Richie Blackmore να ξαναπαιζει ηλεκτρικη?


pureanalog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο μαυροπερισσοτερος ειναι το ιδιο το ROCK(μαζι με μερικους αλλους) ο αλλος ειναι ενας καλος κιθαριστας που παιζει ΡΟΚ.

 

το οσο αφορα το σκατοχαρακτηρας ησουν μπροστα σε οσα εχουν γινει κ ξερεις την αληθεια?(οχι μονο εσυ αλλα οσοι το λενε) εχω βαρεθει αυτην την καραμελα οτι ειναι σκατοχαραχτηρας κ αλλες τετοιες πιπες επειδη καποιοι απλα τα λενε.....

ξερετε πραγματικα τι εχει γινει κ επερνε κρανιο?

 

Πως μπορώ να το ξέρω προσωπικά? Αυτή είναι η εικόνα που έχει (είχε) βγάλει προς τα έξω. Μ'αυτά που μας λέει ο Ρόσκο, πλέον δεν ισχύει, οπότε σίγουρα έχει να κάνει και με την εποχή, τις συνθήκες, κλπ. Ωστόσο και ο Steve (που, θα μου επιτρέψεις, ΔΕΝ είναι απλά ένας καλός κιθαρίστας που παίζει rock  ;)), δεν πέρασε λίγα στην καριέρα του... απλά άλλος τύπος, δεν μπορούμε να φτιάξουμε τους ανθρώπους όπως θέλουμε.

 

Πάντα με τον κίνδυνο να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις: και ο Page "είναι" το ΡΟΚ, αλλά δεν θα ήθελα να τον δω να "επιστρέφει". Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 TGL

 

O Morse ρε παιδιά δεν είναι ένας shreddας που απλά παίζει την κιθάρα στους Purple ως σεσσιονάς. Είναι ΜΟΥΣΙΚΟΣ και μάλιστα κορυφαίος. Ο Blackmore είναι ας πούμε ιερό τέρας στο χωρο, στα τραγούδια και την επιτυχία που έκανε, αλλά δεν πολυεξελίχθηκε ως ηλ. κιθαρίστας. Τα σόλο του στα τραγούδια προσωπικά (πέραν από 4-5 που είναι τα μνημεία του) μου φαίνονται ίδια και με κάνουν να ψιλοχασμουριέμαι. Όχι ότι είναι άσχημα.

Αλλά κακά τα ψέμματα, το όργανο έχει εξελιχθεί πολύ, και ο Ritchie πια δεν πιστεύω ότι μπορεί να ακολουθήσει. (Όπως και ο Page). Και ο Morse είναι το μέλλον. Αν βέβαια περιμένεις ότι οι Deep Purple θα είναι οι ίδιοι του παρελθόντος, αυτό ούτε καλό είναι, ούτε εφικτό, και βέβαια δε συμβαίνει. Αλλά προσωπικώς δε με χαλάει, εξέλιξη λέγεται  ;D Ο Black. ότι ήταν να δώσει το έδωσε.

 

Η αποχώρηση του Lord μου φαίνεται πιο σημαντική (πιστεύω ότι ως μουσικός έιναι πολύ πιο πολύπλευρος απ' τον Μαυροπερισσότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Morse είναι το μέλλον.

 

Καλά, και ο Morse δεν είναι μικρούλης...  ;)

 

Πάντως τον κρίνω μουσικά και όχι τεχνικά, για να εξηγούμαστε.... αλλά γούστα είναι αυτά βέβαια.

 

Ο Lord είχα την εντύπωση ότι αποχώρησε βασικά για λόγους προσωπικούς και υγείας, όχι μουσικούς.

 

Τέλος, ειδικά για τους Purple, αυτή η σύνθεση (με το Morse) είναι η μακροβιότερη στην ιστορία του γκρουπ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, και ο Morse δεν είναι μικρούλης...  ;)

 

;D Το ξέρω ντε! Καμια 50ριά δεν είναι; Σαν μουσικός μιλούσα, και παικτικα είναι ένας πλήρης σύγχρονος κιθαρίστας, που ακόμα πιστεύω συνεισφέρει στην εξέλιξη  ;)

 

Ο Lord είχα την εντύπωση ότι αποχώρησε βασικά για λόγους προσωπικούς και υγείας, όχι μουσικούς.

 

Ναι κι εγώ έτσι ξέρω. Το ανέφερα απλά για να συγκρίνω την απώλεια, αν μπορεί κάποιος να πει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D Το ξέρω ντε! Καμια 50ριά δεν είναι; Σαν μουσικός μιλούσα, και παικτικα είναι ένας πλήρης σύγχρονος κιθαρίστας, που ακόμα πιστεύω συνεισφέρει στην εξέλιξη  ;)

 

55  ;)

 

Έχει ήδη καταθέσει την συνεισφορά του, με τους Dreggs, τους Kansas, τους Steve Morse Band, εκτός από τους Purple.

 

Θα με συγχωρέσουν οι φίλοι του Ritchie να ανεβάσω και ένα βιντεάκι με κομμάτι που έχει γράψει ο Steve, ε?  ;D

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω οτι ο μπλακμορ ξεφευγει απο την κριτικη ως βιρτουοζου η εξελισσομενου κιθαριστα.Ο ανθρωπος ειναι ΡΟΚ συνθετης.

Απ την αλλη,ποιος βιρτουοζος εχει εξελιχθει?

Ο βαι η ο σατριανι?Η επρεπε ο ριτσι να παιζει ταπινγκ με το gain στο 30 για να ναι συγχρονος?Δεν εχει αναγκη κατι τετοιο και θα ταν και αφυσικο.

Μιλαμε για κιθαριστες αναλογα με την εποχη τους.

Και για να εξελιχθεις ως κιθαριστας,(αν και προσωπικα νομιζω δεν ειναι αυτο το θεμα για τον μπλακμορ)πρεπει να τα παρεις απ την αρχη τα πραματα σαν ενα βιβλιο που αν διαβασεις τις τελευταιες 10 σελιδες δεν καταλαβαινεις γρι..

Και ο μπλακμορ μαζι με 2-3 αλλους ειναι η αρχη.Αυτο και μονο τον καθιστα ενα ιερο τερας αξιο σεβασμου κι ας του αρεσουν οι ζωνες αγνοτητας...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jeff Beck

 

ε οχι δα...

ειναι ενα αλλο ιερο τερας,αλλα συγχωρα με,τον βρισκω ιδιο κι απαραλλαχτο..

Αν μπορεις να παραθεσεις 2 βιντεο με το τοτε και το τωρα του μπεκ που να δειχνουν εξελιξη θα ηταν ευπροσδεκτα.Απλα ειναι το ινδαλμα των ''συγχρονων''

βιρτουοζων για το ιδιοφυες και ενιοτε ''εριστικο'' και ιδιομορφο παιξιμο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω οτι ο μπλακμορ ξεφευγει απο την κριτικη ως βιρτουοζου η εξελισσομενου κιθαριστα.Ο ανθρωπος ειναι ΡΟΚ συνθετης.

Απ την αλλη,ποιος βιρτουοζος εχει εξελιχθει?

Ο βαι η ο σατριανι?Η επρεπε ο ριτσι να παιζει ταπινγκ με το gain στο 30 για να ναι συγχρονος?Δεν εχει αναγκη κατι τετοιο και θα ταν και αφυσικο.

Μιλαμε για κιθαριστες αναλογα με την εποχη τους.

Και για να εξελιχθεις ως κιθαριστας,(αν και προσωπικα νομιζω δεν ειναι αυτο το θεμα για τον μπλακμορ)πρεπει να τα παρεις απ την αρχη τα πραματα σαν ενα βιβλιο που αν διαβασεις τις τελευταιες 10 σελιδες δεν καταλαβαινεις γρι..

Και ο μπλακμορ μαζι με 2-3 αλλους ειναι η αρχη.Αυτο και μονο τον καθιστα ενα ιερο τερας αξιο σεβασμου κι ας του αρεσουν οι ζωνες αγνοτητας...

 

 

 

Εξέλιξη δεν εννούμε να ανέβει το gain, η ταχύτητα και τα παπατζιλίκια. Ούτε να αλλάξεις τον προσωπικό σου ήχο. Και ναι, ο Vai π.χ. εξελίσσεται, δε λέω ότι γίνεται πιο φιλικός στο αυτί, απλά πειραματιζεται, άκου π.χ. το Lotus Feet σε σχέση με τα άλλα No7 instrumentals (For the Love Of God, Hand On Heart). Δεν ισχυρίστηκα ότι είναι εύκολο. Π.χ. ο Yngwie δεν έχει προχωρήσει βήμα.

Ο Brian May από την άλλη (προσωπική αδυναμία  ;D ) αναλογικά το έχει ψάξει παραπάνω το πραγμα και δεν παίζει τα ίδια που έπαιζε το 70.

Τα παραπάνω είναι απλά παραδείγματα για να ξεκαθαρίσω τι εννοώ, όχι για να κάτσουμε να τσακωθούμε ποιος κιθαρίστας την έχει πιο μεγάλη (την τεχνική πάντα ;D )

 

Αλλά και ο Blackmore ρε παιδί μου σου δίνει την αίσθηση ότι (σαν παίκτης) είτε επαναπάυτηκε και δεν ενδιαφέρθηκε να εξελιχθεί, είτε δε μπορούσε να πάει παραπάνω, να ανανεώσει λίγο το φρασαρισμα του βρε αδερφέ.

 

Btw κάτι καψουροποπ με τον Joe Lynn Turner (βλ. Stone Cold, Can't Let you Go) μου αρέσουν ΠΑΡΑ πολύ τα άτιμα!! Το πρώιμο δεινοσαυρικο των Rainbow (Long Live και τέτοια) με κουράζει πια... μου ακούγεται ότι απευθύνεται σε 14χρονα (ίσως γιατί σε αυτή την ηλικία τα ακούγαμε αυτά) και δε θα ήθελα να ξαναπαραχθεί κάτι τετοιο, όπως αφήνετε να εννοηθεί στα ποστ σας  8) :P

 

edit: εννοείται ότι δεν μειώνω την αξία των παραπάνω δίσκων, έτσι;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου