Προς το περιεχόμενο

Θα δουμε τον Richie Blackmore να ξαναπαιζει ηλεκτρικη?


pureanalog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3) Ότι έπαιζε στο studio, το έπαιζε και live και ακόμα καλύτερα !

Ε όχι και τα ίδια, αν το έκανε αυτό δεν θα ήταν ο Blackmore, αλλά ο Morse ;D

Blackmore, 1 κομμάτι σε 5 συναυλίες= 5 παραλλαγές του σόλο.

Morse, 1 κομμάτι σε 5 συναυλίες= Copy-Paste, Copy-Paste, Copy-Paste, Copy-Paste, Copy-Paste ;D ;D

 

Εγώ θα ήθελα να τον δω και πάλι πίσω στα παλιά, αν και μου αρέσει το όλο project "Blackmore's Night".

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εννοώ αυτό...λέω ότι τα παλικάρια των ELf ΗΤΑΝ καλοί μουσικοί και τον πλαισίωναν επάξια...αντιθέτως οι Βlackomernights είναι και λίγο (ως πολύ) κάνω τη πλάκα μου.

Να στο πώ αλλιώς. Πάντα λέω, ότι εάν πιάσω το lotto και λύσω το οικονομικό πρόβλημα της ζωής μου...θα πάω στο ΩΔΕΙΟ να μάθω το πιό ΑΧΡΗΣΤΟ μουσικό όργανο...πχ μεσαιωνικό λαγούτο...να μην μπορώ να βρώ δουλειά σε καμμία συμφωνική...

Με κατάλαβες? ;)

 

Κατάλαβα τι θέλω να πεις...αλλά στο ζήτημα των μουσικών δε νομίζω να δικαιώνεται η άποψή σου. Μιλάμε για Lord/Paice...ποιοι μουσικοί των ELF τώρα ? Εκτός της υπέροχης φωνής του Dio, που ο Blackmore ανέδειξε...που ήταν οι υπόλοιποι πριν και που κατέληξαν ΜΕΤΑ τον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ (Ritchie Blackmore' s Rainbow) δίσκο του Blackmore ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...που ήταν οι υπόλοιποι πριν και που κατέληξαν ΜΕΤΑ τον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ (Ritchie Blackmore' s Rainbow) δίσκο του Blackmore ?

Δεν μπορώ να ξέρω...εξαρτάται από τις εσωτερικές ανάγκες του καθενός.

Σε παραπέμπω στο παράδειγμα του Superfunk, με τον drummer των Green Day...όταν τον ρώτησε ο ταβερνιάρης τι δουλειά κάνει, εκείνος του είπε "τίποτα...έβγαλα 20.000.000$ από τον πρώτο δίσκο μου, και τώρα τα ξύνω!!!"

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ξέρω...εξαρτάται από τις εσωτερικές ανάγκες του καθενός.

Σε παραπέμπω στο παράδειγμα του Superfunk, με τον drummer των Green Day...όταν τον ρώτησε ο ταβερνιάρης τι δουλειά κάνει, εκείνος του είπε "τίποτα...έβγαλα 20.000.000$ από τον πρώτο δίσκο μου, και τώρα τα ξύνω!!!"

Διασκεδαστικό, αλλά δεν μου λέει κάτι, πέρα από το ότι ο συγκεκριμένος κύριος θα είναι σίγουρα παράδειγμα προς αποφυγή για τα παιδιά μου σε αντίθεση με τον Rick Alen, που θα ΕΙΝΑΙ παράδειγμα προς μίμηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι ακόμα μια ΠΑΛΙΑ συνέντευξη του κ Μαυροπερισσότερου, όταν ακόμα ήταν στους DP ("Perfect Strangers" era), όπου είχε αποκαλύψει την κρυφή του επιθυμία να φτιάξει γκρουπάκι με την μαυρομάλα (ή την ξανθιά? δεν πολυ-θυμάμαι) τραγουδίστρια των ΑΒΒΑ.....!!!!!

Άρα η παραπλήσια "φάση" με την C. Night δεν ήταν κάτι της στιγμής (ή της ηλικίας), μιλάμε για "κρυφό" όνειρο ζωής του καλλιτέχνη από τότε που ήταν ακόμα στα ντουζένια του (προσωπικά το Perf Stran. το κατατάσσω στα καλά άλμπουμ των DP....).

 

Από την άλλη, ακόμα και η φάση με τους Rainbow ήταν ένα προσωπικό καπρίτσιο, κάτι που τον εξέφραζε την δεδομένη στιγμή. Το έφτιαξε, το ανέβασε και όταν κορέστηκε το διέλυσε....

Ο τύπος ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του. Δεν μπορώ να πω ότι τρελαινόμουν για τον "ήχο" του, αλλά με ενθουσίαζε το παίξιμό του και οι κιθαριστικές ιδέες του.

Αντίθετα τώρα μου αρέσει πολύ περισσότερο το σχήμα με την Night (γενικά ψιλο-γουστάρω αντίστοιχες φάσεις με εθνικ - Κέλτικα τραγούδια, McKennitt κλπ)

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου