Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για μαγνήτες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξεις μαγνήτες, προτείνω να βάλεις active..

Η κιθάρα σου δεν έχει κορυφαία ξύλα, τα οποία θα καλυφθουν από τους active και ο ενισχυτής σου θα αποκτήσει λίγο όγκο και λίγο gain παραπάνω

 

Ισχύει αυτό που λέει ο φίλος diablo?

Οτι δηλαδή οι active μαγνήτες (σε σύγκριση με τους passive)απογειώνουν κατά καποιο  τρόπο μια κιθάρα κατασκευασμένη από μέτρια και φθηνά ξύλα?...(όπως η δική μου "τυπου Les Paul)

Το ρωτάω γιατί με απασχολεί άμεσα καθώς έχω βάλει τους EMG για πούλημα με σκοπό να έβαζα  passive....αλλά άμα είναι έτσι τα πράματα να ΜΗΝ το κάνω!

 

Αλλά από την άλλη παίζω blues(αντε και λιγο rock)...και οι Emg νομίζω δεν είναι και ότι καλύτερο για αυτό  το στιλ!

Αλλά μην χάσω και ότι είχα :-\

....τι λέτε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 81 σιγουρα δεν ειναι. Πολυ gain και ξυριζει.

Απο εκει και περα ο 85 ειναι καλος μαγνητης για σχεδον ολα τα ηδη μουσικης και σε συνδιασμο με τον 60(στην neck) εχεις πολυ versatile σετακι και active.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι emg έχουν πολύ χαρακτιριστικό ήχο και συμπεριφέρονται υπέροχα σε hi-gain καταστάσεις με μηδενικό hum και δίνουν αρκετό όγκο

από μοντέλο σε μοντέλο διαφέρουν (όχι πολύ κατα την γνώμη μου)

δεν απογειώνουν την κιθάρα απλά της αλλάζουν τον ήχο

βιντεάκια κυκλωφορούν πολλά στο νετ με emg και σε πολύ καλή ανάληση(ήχο) με πρώτο και κύριο προωθητή τον zakk wylde

Επίσης και σχεδόν σε όλα τα καταστήματα υπάρχει μια κιθάρα με emg να ακούσεις από κοντά

(προσοχή άλλο οι emg και άλλο oi emg hz οι δεύτεροι είναι passive)

 

Mην ακούς υπερβολές για απογειώσεις και προσγειώσεις να εμπιστεύεσαι μόνο τα αφτιά σου, αν δεν ακούσεις μόνος σου δεν έχει νόημα να ακούς φήμες ,ο καθένας ζητά κάτι διαφορετικό από τον ήχο του.

 

Nα προσθέσω(όσον αφορά το post του Vassilis-7-) οτι ο zakk wylde θεωρεί κατάληλους τους emg για blues και έχει βίντεο στο youtube που παίζει με emg blues.

να και μια μπαλάντα με emg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει σε blues κλιμακες........οχι blues(μιλάω για ηχο,οχι για παιξιμο).

 

καμια σχεση οι EMG με blues,αμα θες να παιξεις καθαρα, τι γινεται?

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Αλλά η απορία μου δεν λύθηκε ακόμα :D

Για τον λόγο οτι η active είναι αρκετά Gain για μένα πιστευω ότι πρέπει να κάνω αλλαγή

...άλλα μήπως έτσι τελικά πάρω ένα αποτέλεσμα χάλια?

 

...και ξαναρωτώ :)

 

Ισχύει αυτό που λέει ο φίλος diablo?

Οτι δηλαδή οι active μαγνήτες (σε σύγκριση με τους passive)απογειώνουν κατά καποιο  τρόπο μια κιθάρα κατασκευασμένη από μέτρια και φθηνά ξύλα?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την απογειωνει.

απλά οσο περισσοτερο παραμορφωνεται ο ηχος, κανει τις διαφορετικές ποιοτικά κιθάρες να ακουγονται σχεδον ιδιες.,

 

θα ελεγα οτι συμβαινει το αντιθετο....δηλαδι οι καλές κιθάρες χανουν με την πολλη παραμορφωση

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ηδη ο φιλος xrusopsaro σου εχει δωσει μια μεστη και ολοκληρωμενη απαντηση... Γενικα ειναι common belief οτι οι active μαγνητες μειωνουν την παρεμβατικοτητα των ξυλων στον ηχο σου. Υπαρχουν ομως και αλλοι τοσοι που πιστευουν πως τα ξυλα δεν παιζουν κανενα ρολο στον ηχο σου, ειτε με active ειτε με passive...

Οι EMG (ειδικα ο 81) ειναι μαγνητες κατασκευασμενοι για high gain ηχοχρωματα. Αν παιζεις κυριως vintage πραγματα στο καθαρο καναλι του ενισχυτη σου τοτε υπαρχουν καλυτερες λυσεις απο αυτους κατα τη γνωμη μου.

 

Αν τους εχεις στο χερι σου προφανως ΜΗΝ τους δωσεις ακομα. Βαλ'τους στην κιθαρα σου και δες αν το αποτελεσμα σε ικανοποιησει η οχι.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γνωμη μου επι του θεματος Sir Muttley, ειναι οτι οι Καλοι μαγνητες μαζι με τα καλα pots απογειωνουν την κιθαρα, σε σχεση παντα με αυτο που ηταν με τους stock.

 

Oι emg μαγνητες ειναι "καλοι" και θα απογειωσουν την κιθαρα, οπως την κιθαρα θα απογειωσουν, μαζι με την αλλαγη pots, και ενα σετακι "καλων" passive οπως για παραδειγμα οι Seymore Duncan sh2+tb4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τους εχεις στο χερι σου προφανως ΜΗΝ τους δωσεις ακομα. Βαλ'τους στην κιθαρα σου και δες αν το αποτελεσμα σε ικανοποιησει η οχι.

Στην κιθάρα τους είχα άλλα τους έβγαλα για να τους πουλήσω ;D

 

Μέτα όμως διάβασα αυτό:

αν πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξεις μαγνήτες, προτείνω να βάλεις active..

Η κιθάρα σου δεν έχει κορυφαία ξύλα, τα οποία θα καλυφθουν από τους active και ο ενισχυτής σου θα αποκτήσει λίγο όγκο και λίγο gain παραπάνω

...και κώλωσα! ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου