Προς το περιεχόμενο

συγκριτικο χορδων για ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κάνει εντύπωση που σου φάνηκαν καλύτερες οι Μαρτιν SP απο τις phos bronze. Πρόσφατα τις πέρασα διαδοχικα (και τις 2 στις 2 ακουστικές μου) και ειλικρινα μου φάνηκαν καλύτερες οι phos bronze, 12καρες παντα.

παντως περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, πριν κανα 6μηνο εβαλα για πλακα κατι ernie ball (!) οι οποίες δεν ειχαν επίστρωση (δεν θυμαμαι καν ποιες ηταν), και παραδοξως παιζαν περιφημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ ψηφίζω σταθερά elixir nanoweb 80/20 (δεν έχω δοκιμάσει τις phosphor). Έχουν πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με άλλες που έχω δοκιμάσει. Δεν παλιώνουν εύκολα (έχω στις 2 κιθάρες μου  8 μήνες να αλλάξω χορδές, εντάξει δεν παίζω live ούτε ιδρώνω). Έχουν λιγότερη τάση από άλλες και είναι πιο ξεκούραστες από τις περισσότερες  12άρες. Δεν αφήνουν αυτή τη μαύροπράσινη γλίτσα που αφήνουν αρκετές μη επιστρωμένες χορδές όταν παίξεις πολλή ώρα. Έχουν πιο σταθερό ηχητικό αποτέλεσμα και γενικά είσαι πιο ξέγνοιαστος σε σχέση με τις χορδές.

Τι να το κάνω να δοκιμάζω άσκοπα χορδές όταν ο ήχος των περισσοτέρων αλλάζει δραματικά σε διάρκεια 15 ημερών (3-4 μέρες στρώσιμό και μετά αρχίζει η κατηφόρα ;D).

Αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Το τι χορδές αρέσουν στο καθένα εξαρτάται από την ίδια την κιθάρα, το στυλ που παίζει ο καθένας αλλά και το επίπεδο παιξίματος (για ντράνγκα-ντρούνγκα οι περισσότερες καλές είναι)

Να πω ότι ο ήχος μιας καλής, με μασίφ ξύλα κιθάρας εξαρτάται τρομερά από την υγρασία και την θερμοκρασία οπότε και ένα τεστ χορδών θα πρέπει να είναι μακροχρόνιο, για να μην προσθέσουμε και την αλλαγή σεταπ που μπορεί να χρειαστεί και το στρώσιμο των ίδιων των χορδών, πιασ' το αυγό και κούρευτο δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνιστωσα διαρκειας ζωης (δεν εννοω τις αθλιες elixir) και τιμης για μενα ειναι πλεον μονοδρομος, οπως λενε και αρκετοι παραπανω σε συντομο διαστημα οι περισσοτερες χορδες ακουγονται ιδιες. ok αν προκειται για recording αλλο καπελο..

 

daddario λοιπον και πολυ της ειναι  ;D

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνιστωσα διαρκειας ζωης (δεν εννοω τις αθλιες elixir) και τιμης για μενα ειναι πλεον μονοδρομος, οπως λενε και αρκετοι παραπανω σε συντομο διαστημα οι περισσοτερες χορδες ακουγονται ιδιες. ok αν προκειται για recording αλλο καπελο..

 

daddario λοιπον και πολυ της ειναι   ;D

 

Οι φθηνές όμως d'addario είναι πολύ χάλια  :(

 

http://www.thomann.de/gr/daddario_ej16.htm

 

Και εγώ είμαι σε τέτοια φάση, δηλ ψάχνω διάρκεια ζωής και τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρησιμοποιω αυτες

 

http://www.thomann.de/gr/pyramid_western_strings_012_052.htm

 

εξαιρετικες χορδες ,φτηνες και αν τις αλλαζεις οταν ΠΡΕΠΕΙ να τις αλλαξεις (δηλ.μετα απο το πολυ 12 ωρες παιξιματος,και πολυ λεω μια και μετα ολες οι χορδες ειναι αχρηστες) δεν νομιζω να χρειαζεσαι ακριβοτερες απο αυτες..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψηφίζω σταθερά elixir nanoweb 80/20 (δεν έχω δοκιμάσει τις phosphor). Έχουν πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με άλλες που έχω δοκιμάσει. Δεν παλιώνουν εύκολα (έχω στις 2 κιθάρες μου  8 μήνες να αλλάξω χορδές, εντάξει δεν παίζω live ούτε ιδρώνω). Έχουν λιγότερη τάση από άλλες και είναι πιο ξεκούραστες από τις περισσότερες  12άρες. Δεν αφήνουν αυτή τη μαύροπράσινη γλίτσα που αφήνουν αρκετές μη επιστρωμένες χορδές όταν παίξεις πολλή ώρα. Έχουν πιο σταθερό ηχητικό αποτέλεσμα και γενικά είσαι πιο ξέγνοιαστος σε σχέση με τις χορδές.

Τι να το κάνω να δοκιμάζω άσκοπα χορδές όταν ο ήχος των περισσοτέρων αλλάζει δραματικά σε διάρκεια 15 ημερών (3-4 μέρες στρώσιμό και μετά αρχίζει η κατηφόρα ;D).

Αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Το τι χορδές αρέσουν στο καθένα εξαρτάται από την ίδια την κιθάρα, το στυλ που παίζει ο καθένας αλλά και το επίπεδο παιξίματος (για ντράνγκα-ντρούνγκα οι περισσότερες καλές είναι)

Να πω ότι ο ήχος μιας καλής, με μασίφ ξύλα κιθάρας εξαρτάται τρομερά από την υγρασία και την θερμοκρασία οπότε και ένα τεστ χορδών θα πρέπει να είναι μακροχρόνιο, για να μην προσθέσουμε και την αλλαγή σεταπ που μπορεί να χρειαστεί και το στρώσιμο των ίδιων των χορδών, πιασ' το αυγό και κούρευτο δηλαδή.

+10000 Κι ας μην με αφορά το κομμάτι της καλής,με μασιφ ξύλας κιθάρας,αφού δεν έχω τέτοια :)

 

αν τις αλλαζεις οταν ΠΡΕΠΕΙ να τις αλλαξεις (δηλ.μετα απο το πολυ 12 ωρες παιξιματος,και πολυ λεω μια και μετα ολες οι χορδες ειναι αχρηστες) δεν νομιζω να χρειαζεσαι ακριβοτερες απο αυτες..

Χμ δηλαδή αλλαγή κάθε 2-3 μέρες(για εμένα μιλάω πάντα) ??  ::) Το βρίσκω τρομερά κουραστικό γι'αυτό και πληρώνω κάτι παραπάνω για elixir  :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρησιμοποιω αυτες

 

http://www.thomann.de/gr/pyramid_western_strings_012_052.htm

 

εξαιρετικες χορδες ,φτηνες και αν τις αλλαζεις οταν ΠΡΕΠΕΙ να τις αλλαξεις (δηλ.μετα απο το πολυ 12 ωρες παιξιματος,και πολυ λεω μια και μετα ολες οι χορδες ειναι αχρηστες) δεν νομιζω να χρειαζεσαι ακριβοτερες απο αυτες..

Superfunk μήπως υπερβάλεις λίγο; Ή μήπως δεν πλένεις συχνά τα χέρια σου; ;D

Εμένα δηλαδή πως μου κρατάν οι elixir τόσο πολύ;

Επί τη ευκαιρία να πω πως μεγάλο ρόλο και στη διάρκεια των χορδών αλλά και στον ήχο την ώρα του παιξίματος παίζει το να είναι καθάρά τα χέρια. Γι΄αυτό κρεμοσάπουνο με ουδέτερο ph και ενυδατικά στοιχεία πάντα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην δεν παιζω με elixir,γιατι δεν μου αρεσει ο..πεθαμενος ηχος που εχουν απο την..αρχη...φυσικα παραμενει ο ιδιος ηχος για καιρο αλλα τι να τον κανω αφου ειναι πεθαμενος...

 

οχι δεν αρκει να εχεις...καθαρα χερια μια και ακομα και με...οινοπνευμα να τα πλενεις δεν αποφευγεις την ΜΗΧΑΝΙΚΗ καταπονηση της χορδης που χαλαει το intonation & το κουρδισμα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην δεν παιζω με elixir,γιατι δεν μου αρεσει ο..πεθαμενος ηχος που εχουν απο την..αρχη...φυσικα παραμενει ο ιδιος ηχος για καιρο αλλα τι να τον κανω αφου ειναι πεθαμενος...

 

οχι δεν αρκει να εχεις...καθαρα χερια μια και ακομα και με...οινοπνευμα να τα πλενεις δεν αποφευγεις την ΜΗΧΑΝΙΚΗ καταπονηση της χορδης που χαλαει το intonation & το κουρδισμα

Το θέμα γούστου είναι προσωπικό και σεβαστό. Αλλά όπως ανέφερα και πιο πάνω είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο. Αν θυμάμαι είχες αναφέρει ότι παίζεις με lakewood σωστά; Και εγώ είχα μία m32 και την πούλησα. θεωρώ ότι είναι λίγο φωνακλάδηκες και εξωστρεφείς κιθάρες άρα όχι ακριβώς του γούστου μου. Α και αρκετά μπάσσα- πρίμα όχι τόσο μεσαία. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έιναι καλές. Όταν είχα λοιπόν την lakewood έβαζα χορδές τύπου ghs vintage , daddario phosphor κλπ δηλαδή όχι τόσο ζωντανές. Οι elixir δεν της ταίριαζαν καθόλου.

Σε αυτήν που έχω έχω δοκιμάσει Daddario phosphor, thomastik bronze, ghs infinity και elixir 80/20 και μόνο με τις τελευταίες το όργανο αναπνέει. Ίσως να τις ταιρι'αζουν και οι ErnieBall earthwood (αν και μη επιστρωμένες).

Πάντως οι Elixir 80/20 δεν είναι καθόλου πεθαμένες. ϊσως σε κάποια όργανο ακουστούν κρύες αν αυτό εννοείς. Πάντως είναι πολύ πιο ζωντανές από τις Elixir phosphor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ μόνο Μartin SP phosphor bronze 11-52 και αλλαγή κάθε δύο μήνες. Πανευτυχής είμαι με αυτές και δεν σπάνε ποτέ. Τις έχω αφήσει και ένα χρόνο πάνω στην διαλυμένη ακουστική μου και όλα καλά. Επίσης δεν μασάνε μία στα bending!

 

υ.γ. αυτές οι χορδές έχουν τα ίδια αρχικά με το όνομα μου...ένας ακόμα λόγος που τις γουστάρω πιό πολύ.  ;D

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου