Προς το περιεχόμενο

συγκριτικο χορδων για ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

υ.γ. αυτές οι χορδές έχουν τα ίδια αρχικά με το όνομα μου...ένας ακόμα λόγος που τις γουστάρω πιό πολύ.  ;D

Είσαι ο Σπύρος Παπαδόπουλος;  :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παιδια αναμεσα σε elixir, d' addario (φτηνες και ακριβες), martin (δεν θυμαμαι ποιες), Gibson, ernie ball (earthwood) και dean markley πιστευω πως οι καλυτερες ηταν (χωρις συγκεκριμενη σειρα) οι d'addario exp, οι dean markley και οι martin. Το ξερω οτι λιγοι θα εχετε δοκιμασει τις markley αλλα πιστευω αξιζει πολυ!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε περιπου 30+ (ακουστικα ) live τη σαιζον εχω αποκρυσταλωσει μια μικρη αποψη για τις χορδες και ειναι η εξης.Ισως επειδη οι κιθαρες μου ειναι Martin οι χορδες που αποδιδουν καλυτερα τον ηχο τους ειναι ...Martin, αλλα και D Addario.Aυτα σε συνθηκες παιξιματος (σπιτι,recording )οπου οι χορδες αλλαζονται αρκετα τακτικα οπως ηδη εχει γραφτει.Οταν ομως πρεπει να γινουν προβες και τακτικα live τοτε αν καποιος δεν μπορει να αλλαζει καθε τρεις και λιγο οι Elixir ειναι μονοδρομος!

Η αληθεια ειναι οτι εχουν εναν ηχο που χωρις να ειναι κακος ,ακουγεται περισσοτερο η χορδη παρα το οργανο...ΑΛΛΑ η διαρκεια ειναι απιστευτη,τοσο πολυ που μπορω να βγαζω την σαιζον με 2 σετ! Ας ληφθει υπ οψιν βεβαια οτι η οποια φθορα δεν ειναι αντιληπτη απο τα αυτια μου (παιζω με in ear) αναμεσα σε αλλα οργανα και φωνες.

Το συμπερασμα αυτο βγηκε εχοντας δοκιμασει τις long life εκδοχες και της Martin και της D Addario.

Για την περιπτωση ηχογραφησης καλες ειναι επισης και οι DR αν και νομιζω οτι τελικα σε καθε αυτι καλες ειναι οι χορδες που τονιζουν τα ωραια χαρακτηριστικα του καθε οργανου ,αν μπορει φυσικα καποιος να τα ακουσει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχω δοκιμάσει αρκετές. Ένας καλός συνδιασμός τιμής-αποτελέσματος:

 

Fender 880CL Dura-Tone (http://www.thomann.de/gr/fender_880cl_dura_tone.htm): Εξαιρετικός ήχος για τα λεφτά τους, διάρκεια 12-15 ώρες, λίγο σκληρές για το πάχος τους.

 

Fender 60CL (http://www.thomann.de/gr/fender_60cl.htm): Εξαιρετικός ήχος για τα λεφτά τους, κάπως κομπρεσαρισμένος, διάρκεια 10-12 ώρες, αρκετά μαλακές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου