Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Superfunk

 

φιλε μου να διεκρινησω κατι...

1) Δεν χρειαζεται να μου λες για β.κορεα και κουβα...σου μιλαει ενας (πιστεψε με ) ιδεολογικα τοποθετημενος οπαδος της λαικης Δεξιας και ορκισμενος αντικομμουνιστης...(Μανιατης στην καταγωγη)

2) Το χρεος σε καθε Ελληνα ειναι 30.000 ευρω κατα κεφαλην...Αυτα τα χρωσταμε στην Ε.Ε. Τωρα αν περα απο αυτα ο καθε Ελληνας χρωσταει επιπλεον 10.000 ευρω κατα κεφαλη σε ιδιωτικο χρεος προς τις τραπεζες (δηλ μια ενωση εντος Ε.Ε.) απο δανεια και καρτες , ειναι και αυτο σημαντικο πονημα για τον Ελληνα πολιτη που αναγκαζεται να δουλευι για ''αυτους'' και οχι για το ''καλο'' της Ελλαδας.Ποσο ποιο απλα να το πώ? Δηλ. να μένουν τα χρήματα εδω για επενδυσεις και οχι να δουλευουμε για τις τραπεζες..(Αυτο ειναι αμερικανικο μοτο -american dream=ελληνικος εφιαλτης που θα μας καταστρεψει)

3) Τωρα να μου συγκρινεις τη Γερμανια με εμας ειναι σα να συγκρινεις το περιπτερο με το Mall.Εγω για το περιπτερο σου μιλαω...

 

Υ.Σ Φαινεσαι σοβαρος και μετρημενος ανθρωπος απο οτι ειδα στο προφιλ και τα λινκ που εχεις

Υ.Σ 2 Τετοια θεματα χρειαζονται..να λεμε τι για ..μαγνητες? klein mein

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σας αρέσει η κατάσταση στον ιδιωτικό τομέα ή  μήπως  απλά φθονείτε τους δημ.υπαλλήλους ;

 

άλλες επιλογές δεν βλέπεις ε;

 

ούτε το ένα, ούτε το άλλο, εξάλλου...

 

όλα αυτά κυραρχούν στον αγαπημένο σας ιδιωτικό τομέα.

 

...δεν έχεις διαβάσει την κουβέντα, προφανώς, για να μιλάς για "αγαπημένο μας" ιδιωτικό τομέα

 

Το ίδιο κάνουν και με τα Πανεπιστήμια.Τα αφήνουν να ρημάξουν ώστε να δεχθούμε ωσάν σωτήρες τους ιδιώτες σε αυτό το χώρο.

 

τα ΑΕΙ τα έχουν ρημάξει τα κομματόσκυλα των φοιτητικών παρατάξεων, που λύνουν και δένουν και μεταξύ φοιτητών και μεταξύ καθηγητών, και ανθίστανται βίαια σε κάθε θετική προσπάθεια, ξεφτιλίζοντας, όποτε χρειαστεί, το θεσμό του ασύλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως περί της εφεύρεσης νέων θέσεων. Μην ανησυχείτε η βάση του 10 καταργήθηκε πάλι ώστε οι σχολές οι οποίες υπολειτούργησαν να ξαναζωντανέψουν πάλι, όπως και οι γύρω καφετέριες και ενοικιαστές.

Αν οι Σχολές είναι τόσο αστείες να έχουν τα στανταρ εισαγωγής τους τόσο χαμηλά, suits me fine. Τόνωση της οικονομίας της επαρχίας, μικρό αγροτικό και απογαλάκτιση για όλους. Ούτε έχω και τίποτα εναντίον της εισαγωγής όλης της Ελληνικής Πανίδας στην ανώτερη εκπαίδευση.

Έχω όμως μεγάλη πρόβλημα με τη χαμηλή ποιότητα της εκπαίδευσης, της a priori δεδομένης απονομής πτυχίων και την αντίληψη "χαλόου κόσμε πήρα πτυχίο, κάτσε τώρα για να σε γ@..σω"

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετος το καλοκαιρι θα επρεπε να τελειωνω τη σχολη μου. Αυτο δε συμβαινει για 2 λογους, ο ενας ειναι οι καταληψεις που μου κοστισαν ενα χρονο και αλλα προσωπικα ζητηματα που μου κοστισαν αλλον ενα. Δεν βλεπω την ωρα να την τελειωσω. Πηγαινω απο κει οσο λιγοτερο γινεται, γιατι σιχαινομαι πολλα ατομα (νεοελληνες) και πολλες καταστασεις (νεοελληνικες) που κινουνται γυρω απο αυτη. Οταν την τελειωσω σκοπευω να σηκωθω να φυγω να συνεχισω τις σπουδες μου εξω, να πιασω μια δουλεια εξω και εδω να μην ξαναπατησω εδω ουτε για στρατο.

 

Φταιω εγω που νιωθω οτι η Ελλαδα δεν εχει να μου προσφερει τιποτα, περαν του ηλιου της; Μπορει καποιος να με πεισει να μη φυγω;

 

Το ψυχαναλυτικο ποστ ειναι on topic γιατι ολα αυτα που διαβαζω με κανουν να σκεφτομαι ακριβως οσα εγραψα παραπανω. Στη χειροτερη θεωρηστε οτι διαβαζετε τις σκεψεις ενος νεου που δεν εχει καμια ορεξη να πληρωσει τα σπασμενα των παλιων. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι Σχολές είναι τόσο αστείες να έχουν τα στανταρ εισαγωγής τους τόσο χαμηλά, suits me fine. Τόνωση της οικονομίας της επαρχίας, μικρό αγροτικό και απογαλάκτιση για όλους. Ούτε έχω και τίποτα εναντίον της εισαγωγής όλης της Ελληνικής Πανίδας στην ανώτερη εκπαίδευση.

 

Αν δεν κάνω λάθος ακόμα η εισαγωγή σε μια σχολή γίνεται μέσω κάποιων Γενικών εξετάσεων και όχι με κάποια στάνταρντς που θέτει η κάθε σχολή.

Και μάλιστα ανοίγοντας άπειρες θέσεις για να μπουν όσο πιο πολλοί τους οποίους μετά δεν υπάρχουν τόσες ανάλογες δουλειές για να τους απορροφήσει.

 

Έχω λοιπόν δυο τρεις γνωστούς που σπουδάζουν Μυτιλήνη κάτι του τύπου "Ιστορία και Πολιτισμός των Μέσων Ενημέρωσης" δε θυμάμαι καν τον ψυχεδελικό τίτλο της σχολής.

Τώρα σε αυτά τα παιδιά και τους γονείς τους ποιος θα τους εξηγήσει μετά ότι το πτυχίο τους δεν έχει λόγο ύπαρξης; Και στους καθηγητές που χτίσαν την έδρα τους με αυτή την ως δια μαγείας σχολή ποιος θα τους πληρώσει να φύγουν να κάνουν κάτι παραγωγικό γιατί εκεί απλά δεν προσφέρει κανείς και σε κανένα τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πριν αρχίσετε να «βαράτε» τον Νικόλα- σόρυ Νικ που θα το παίξω λίγο «δικηγόρος» σου, όλοι ξέρουμε ότι δεν έχεις τέτοια ανάγκη ;D- θα ήθελα να προσθέσω στην συζήτηση αυτό: Ο Νικόλας με αυτό που έγραψε υπογράμμισε μια άλλη ελληνική πραγματικότητα. Όλοι κρίνουμε τους άλλους, αλλά ουδέποτε τους εαυτούς μας. Περιμένουμε να γίνουν πράγματα, αλλά όχι από εμάς. Πρώτα οι άλλοι και μετά εμείς... Αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα ένα πράγμα.

Μπορεί λοιπόν να μην μας άρεσε αυτό που έγραψε ο Νικ, αλλά είναι τροφή για σκέψη. Τι κάνουμε εμείς για την υπόθεση, στο πρακτικό επίπεδο, στην καθημερινότητα μας, στην ζωή μας και όχι στο «φιλολογικό επίπεδο» μιας κουβέντας σε ένα φόρουμ.

Και εδώ είναι το ζήτημα της αυτοκριτικής μας. Σαν μονάδες, αλλά και σαν κοινωνία. Ποιος είναι ο βαθμός ευθύνης που μας αντιστοιχεί για το χάλι που φτάσαμε, τόσο σε ατομικό όσο και συλλογικό επίπεδο.

Και εδώ είναι που η τοποθέτηση του Νικόλα είναι εξαιρετικά εύστοχη. Είναι η αφορμή για αυτοκριτική- όχι για μαστίγωμα- για να γίνουμε πιο σοφοί (όσο αυτό είναι δυνατόν) και τελικά να κρατήσουμε μια ευθύτερη στάση ζωής.

Γιατί όπως λέει και το τραγούδι if you tolerate this, then your children will be next... Και σκεφτείτε ότι τώρα εμείς «φορτώνουμε» τις γενιές που ακολουθούν... Η γενιά πριν από εμάς δεν έβαλε «πλάτη» και αυτήν την στιγμή τρώμε την χλαπάτσα (φυσικά φταίμε και εμείς). Όμως γιατί να φάει η επόμενη γενιά την δική μας χλαπάτσα- τα παιδιά πολλών από εσάς, εγώ δεν έχω ακόμα- γιατί εμείς φανήκαμε ελάχιστοι των περιστάσεων;  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιάσαμε τα πανεπιστημιακά, έτσι;

Λοιπόν, μέρος της ευθύνης για τα σκατά στα ΑΕΙ έχουν τα απόλυτα, γνήσια και ολοκληρωτικά πανηλίθια πιτσιρίκια που ψαρώνουν από την απόλυτη σαπίλα που ονομάζεται φοιτητικά κόμματα, μήπως και ρίξουν κανά γκομενάκι, πάρουν μαματες σημειώσεις για να γλυτώσουν την παρακολούθηση και για να κάνουν μαγκιά στα πάρτυ.

 

Η κατάργηση του 10 θα δουλέψει απόλυτα αν συνοδευτεί με ανώτατο (σε λογικά πλαίσια π.χ. 6 χρόνια) όριο φοίτησης. Δεν μπορείς παλουκάρι μου, τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία και μην μου πρίζεις τα α!@#δια για να σε περάσω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος ακόμα η εισαγωγή σε μια σχολή γίνεται μέσω κάποιων Γενικών εξετάσεων και όχι με κάποια στάνταρντς που θέτει η κάθε σχολή.

Και μάλιστα ανοίγοντας άπειρες θέσεις για να μπουν όσο πιο πολλοί τους οποίους μετά δεν υπάρχουν τόσες ανάλογες δουλειές για να τους απορροφήσει.

Νομίζω ότι αυτές πιέσαν για το -10

 

Τώρα σε αυτά τα παιδιά και τους γονείς τους ποιος θα τους εξηγήσει μετά ότι το πτυχίο τους δεν έχει λόγο ύπαρξης;

Επειδή ζώντας τόσο χρόνια αποκομμένοι στην έρημο της Σαχάρας δεν μπόρεσαν να το ψάξουν..

Η μήπως "μωρέ ας μπει να πάρει ένα χαρτί στα χέρια του και μετά κάπου θα τον χώσουμε","ε, όχι και το παιδί στο λεωφορείο. Πτυχίο σπουδάζει. Να του πάρουμε αμαξάκι" ή "Υπαλληλάκος να πάει το παιδί του όχι η κουκλάρα μου που τέλειωσε και ένα .................. (fill the blank)"

 

Sounds familiar ?  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου! Αλλά δεν είναι τραγικό το ότι πίεσαν και τα κατάφεραν;

Και δεν είναι τραγικός αυτός ο τρόπος σκέψης ένα χαρτί κ ότι να ναι να πάμε μετά στη θεσούλα;

 

Τεσπα ξαναμπαίνω στην παρακολούθηση, συνεχίστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα ξαναμπαίνω στην παρακολούθηση, συνεχίστε!

 

Τώρα καλά. Αργά πια. Δεν βλέπεις; Μια παρέμβαση έκανες και πάγωσες το πιο καυτό thread του Noiz.

Ice Queen ...  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου