Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη που θα βγω off topic, αλλά αν βλέπετε το έκτακτο στον Alpha, οι τρομοκράτες έχουν χιούμορ! Η κεντρική γιάφκα τους ήταν απέναντι από τα δικαστήρια στην Ευελπίδων!

..Στην οδο Υδρας....της μπουρλοτιερας?

Εμ,που αλλου θα ητανε μια γιαφκα?

Μπουμπουμλινας...?

Πλακα τους κανανε.. ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Nα πω οτι δε διαβασα ολες τις σελιδες του θεματος αλλα πηρα μια γευση για να παραθεσω αποψη,μαλλον γενικη...

Ειμαι απ αυτους που κατα καιρους εχω κατακεραυνωσει σ αυτο το φορουμ τα κακως κειμενα και την ελληνιλα αλλα...

Αντι να λεμε συνεχεια,γιατι δεν εφυγα απ αυτη τη κ@#$χωρα,οι Ελληνες ειναι αυτο,ειναι εκεινο,μηπως πρεπει να κατσουμε εδω να ''πολεμησουμε'' γι αυτο που νομιζουμε οτι μας αξιζει?Βριζουμε τον διπλα και κανουμε τα ιδια.

Μιλαμε για τους πολιτικους που ΕΜΕΙΣ τους δινουμε την εξουσια και τις αποφασεις.

(τι πρωτοτυπο θα λεγε κανεις..)

Δεν εισαγω κανενα πολιτικο υπονοουμενο,εχω διαβασει τους κανονες του φορουμ

αλλα εχω εδω και πολλα χρονια την απορια...

Καλα,αφου τους βριζουμε(τουλαχιστον οσοι συναναστρεφομαι καθημερινα και ειναι αρκετοι...)

ποιοι ειναι αυτο το καταραμενο 80% που δινει την εξουσια στους ιδιους και τους ιδιους που καταντησαν την πιο ομορφη χωρα του κοσμου ετσι?

Αφου ΟΛΟΙ τους βριζουν?Μα ολοι?

Ειμαστε ενα ανισορροπο εθνος,αυτο καταλαβαινω.

Τελειωνοντας την ταπεινη αποψη,θεωρω μεγαλυτερη μαγκια να κατσεις εδω,σ αυτη τη γεωγραφικη θεση,σ αυτο το βαλτο,και να πεταξεις εξω τα νεροφιδα,με οποιο τροπο μπορεις και βασικα με την ψηφο που σου δινει η ''δημοκρατια'' κι οχι να φυγεις.

Θα ζησουμε σαν ανθρωποι με ανθρωπους οταν παψουμε να ειμαστε δουλοι των παθων μας,ελληνισκοι και τσαμπα μαγκες.Τωρα...ας φαμε στον κ@#$ο τα κατορθωματα μας,γιατι δε φταινε οι πολιτικοι.Εμεις φταιμε.Κριμα,μπορουσαμε να ειμαστε ενα υγιες κρατος και το καταντησαμε χαβρα των Ιουδαιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης οποιος βιαζεται μπορει να δει το ΑΜΕΣΟ μελλον μας

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Argentine_economic_crisis_%281999%E2%80%932002%29

 

(οι ομοιοτητες ειναι...ανατριχιαστηκες με δυο εξαιρεσεις:

 

α.η Αργεντινη ειναι μια τεραστια πλυθησμιακα χωρα με ανεξαντλητο φυσικο πλουτο,γεωργια και ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ παραγωγη

 

β.εμεις δεν παραγουμε σχεδον ΤΙΠΟΤΑ,δεν εχουμε γεωργια & το μονο που μπορουμε να εξαγουμε ειναι...συνδικαλισμος αλλα ελα που δεν τον θελει κανεις στο εξωτερικο.... ;D )

 

 

όσον αφορά την Αργεντινή, να θυμηθούμε ότι ήταν η ΜΟΝΗ χώρα που προχώρησε σε άρνηση πληρωμών του χρέους της, συνέπεια της εξέγερσης του 2001. Και για αυτό απομακρύνθηκε από την ΠΛΗΡΗ καταστροφή, και βγήκε από την "παγίδα του χρέους".

 

 

Όσοι πιστεύουν ότι οι μισθοί στον Ιδιωτικό τομέα είναι χαμηλοί γιατί τα "Αφεντικά" είναι αντιεπαγγελματιες, κλέφτες και απατεώνες και κτλ κτλ τότε έχουν μαύρα μεσάνυχτα! Αν κάποιος μάθει τι πληρώνει ένας ΣΩΣΤΟΣ ιδιοκτήτης μιας μικρομεσαίας επιχείρησης για φορους ΙΚΑ μικα σύκα τότε θα πει και ευχαριστώ για τα "700" ευρώ  ;)

 

 

 

Πολυχρονεμένο μου Αφεντικό,

 

Εσύ που τόσο πολύ πονάς την άνθηση στης κοινωνίας μας,

Εσύ αγνό πνεύμα της Επιχειρηματικότητας, της Ανταγωνιστικότητας, της Ελεύθερης Αγοράς,

Εσύ που διατηρείς επιχειρήσεις τόσο χρήσιμες για το κοινωνικό σύνολο, που μπορεί να είναι καφετέριες, μπαράκια, αλλά μπορεί να είναι και οι αγαπήμένες μας τράπεζες,

Εσύ που τα τσέπωνες τόσα χρόνια από την δική μου δουλειά, για να μου λες τώρα ότι πρέπει να σκύψω το κεφάλι και να στρωθώ στην δουλειά,

Εσύ που έστειλες ήδη τα πολύτιμα κεφάλαιά σου στις αγγλίες και στις ελβετίες,

Εσύ που είχες επίσης υπό τις ευγενείς διαταγές Σου την Κωσταντίνα Κούνεβα και την Κάρμεν Ζ.,

 

Σε χιλιοευχαριστώ για τα "700" ευρώ που μου δίνεις (όταν μου τα δίνεις), και Σου ζητάω να πάρεις και βούρδουλα για να επιβλέπεις την ταπεινή εργασία μου και να μου επιβάλλεις την πειθαρχία, μιας και είμαι επιρρεπής στην τεμπελιά, την οκνηρία, άλλα 5 αμαρτήματα ΚΑΙ ακόλαστες σκέψεις - βλέπεις έδωσα και εγώ ΑΣΕΠ, αν και δεν πέρασα, για να τα ξύνω στο δημόσιο και να κοροιδεύω τον τίμιο ιδρώτα που χύνεις στην δερμάτινη καρέκλα Σου, όταν μιλάς με τις ώρες στο τηλέφωνο.  

 

με μυριάδες ευχές ο θεός (αυτός με τις εκκλησίες, όχι εσύ) να μου κόβει χρόνια για να στα δίνει μέρες,

ο δούλος σου turrican.

 

 

 

συμφωνώ σε όλα

 

με την κατάργηση της μονιμότητας, συμφωνείς;  αυτό κουβεντιάζουμε!

 

Επιπλέον, μπορεί το κράτος να επιβάλλει καλύτερες συνθήκες στον ιδιωτικό τομέα; ΔΕΝ μπορεί, αυτές προκύπτουν εμμέσως από τους κανόνες ελεύθερης αγοράς και ως συνέπεια της γενικώτερης ανάπτυξης, στη οποία όμως το δημόσιο είναι ένα τεράστιο ΒΑΡΙΔΙ

 

 

Ως άνεργος, ΔΕΝ συμφωνώ. Φανταστείτε να απολυθούν πχ 100.000 από τους 400.000 δημόσιους υπαλλήλους (τόσοι είναι και τα κουφά των 1.200.000 που ακούγοται, ΕΛΕΟΣ πια), τι θα γίνει στον ιδιωτικό τομέα με όλους αυτούς να ψάχνουν για δουλειά;

γουστάρετε έναν εφεδρικό στρατό ανέργων που θα συμπιέζει ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ την ήδη σκατ***α εργασιακή μας προοπτική;

Ως άνεργος εδώ και 3 μήνες τρέμω στην ιδέα....

 

 

Φαντάζομαι εννοεί την αντιστοιχία:

 

Εύκολος δρόμος = ανεντιμότητα, απάτη, κοροϊδία

Δύσκολος δρόμος = εντιμότητα, εργασία, αξιοπρέπεια

 

Εύκολος δρόμος, δηλαδή αυτός που ήδη πάμε και δεν χρειάζεται να ξεκουνηθούμε από την θέση μας για να αλλάξει, είναι αυτός που μας οδηγεί στην φτώχεια, στην ανεργία, στην εξαθλίωση.

 

Δύσκολος δρόμος, είναι αυτός που η ταμπέλα γράφει ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΑΣ, ΤΑ ΔΝΤ ΣΑΣ, ΤΙΣ ΚΟΜΙΣΙΟΝ ΣΑΣ, ΤΙΣ "ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ" ΑΓΟΡΕΣ ΣΑΣ.

 

Ο δρόμος της πραγματικής αξιοπρέπειας, είναι αυτός που διάλεξαν οι εργαζόμενοι στην αργεντινή, που κατέλαβαν τα εργοστάσια που έκλειναν, τα δούλευαν οι ίδιοι, και, ω του θαυματος, δεν χρεοκώπησαν!

Όποιος δεν το ξέρει, υπάρχει ένα εξαιρετικό ντοκυμαντέρ για την αργεντινή, λέγεται Η Κατάληψη (Take Over αν θυμάμαι καλά τον τίτλο, κυκλοφορεί και σε βίντεο κλαμπ)

 

 

 

Και βεβαίως, ο δρόμος της αξιοπρέπειας θα με οδηγήσει την πέμπτη το πρωί στην απεργιακή συγκέντρωση στο κέντρο της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, δεν θα επεκταθω σε οικονομικες αναλυσεις,ουτε θα εκφρασω γνωμες για τα παιχνιδια του παρασκηνιου, αν και γνωριζω αρκετα πραγματα γυρω απο το θεμα. Και πιο πολυ δεν το κανω, γιατι εδω και 29 σελιδες, ολοι εσεις το εχετε κανει πριν απο εμενα, διεξοδικα και μπραβο σας, γιατι ολο και κατι μαθαινω διαβαζοντας τα (ο τονος μου ειναι απολυτος θετικος  :)  )

Απλα θα πω το εξης: Σαν νεος, μολις 21 χρονων, βλεπω οσα ονειρα εχω κανει, να εχουν γκρεμιστει ή να ειναι ανεφικτα. Βλεπω πολυ δυσοιωνο (το σκοτωσα ορθογραφικα??  :P  ) το μελλον, οχι μονο για εμενα, αλλα και για ολους τους συνομιλικους μου. Σε ολους τους τομεις: Εξωτερικη πολιτικη, Εσωτερικη πολιτικη, οικονομια, (μη) εργασια, ασφαλεια κτλ κτλ.  Αυτο που τουλαχιστον εγω θα κανω, οσο περναει απο το χερι μου, ειναι να αγωνιστω για να εχουν τα παιδια μου μια καλυτερη ζωη, απο αυτη που προκειται να περασει η δικια μου η ''φουρνια'' .

 

Υ.Γ Ζητω συγνωμη αν ακουγομαι μελοδραματικος, αλλα αυτο ακριβως αισθανομαι, βλεποντας την κατασταση γυρω μου.

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολυχρονεμένο μου Αφεντικό,

 

Εσύ που τόσο πολύ πονάς την άνθηση στης κοινωνίας μας,

Εσύ αγνό πνεύμα της Επιχειρηματικότητας, της Ανταγωνιστικότητας, της Ελεύθερης Αγοράς,

Εσύ που διατηρείς επιχειρήσεις τόσο χρήσιμες για το κοινωνικό σύνολο, που μπορεί να είναι καφετέριες, μπαράκια, αλλά μπορεί να είναι και οι αγαπήμένες μας τράπεζες,

Εσύ που τα τσέπωνες τόσα χρόνια από την δική μου δουλειά, για να μου λες τώρα ότι πρέπει να σκύψω το κεφάλι και να στρωθώ στην δουλειά,

Εσύ που έστειλες ήδη τα πολύτιμα κεφάλαιά σου στις αγγλίες και στις ελβετίες,

Εσύ που είχες επίσης υπό τις ευγενείς διαταγές Σου την Κωσταντίνα Κούνεβα και την Κάρμεν Ζ.,

 

Σε χιλιοευχαριστώ για τα "700" ευρώ που μου δίνεις (όταν μου τα δίνεις), και Σου ζητάω να πάρεις και βούρδουλα για να επιβλέπεις την ταπεινή εργασία μου και να μου επιβάλλεις την πειθαρχία, μιας και είμαι επιρρεπής στην τεμπελιά, την οκνηρία, άλλα 5 αμαρτήματα ΚΑΙ ακόλαστες σκέψεις - βλέπεις έδωσα και εγώ ΑΣΕΠ, αν και δεν πέρασα, για να τα ξύνω στο δημόσιο και να κοροιδεύω τον τίμιο ιδρώτα που χύνεις στην δερμάτινη καρέκλα Σου, όταν μιλάς με τις ώρες στο τηλέφωνο. 

 

με μυριάδες ευχές ο θεός (αυτός με τις εκκλησίες, όχι εσύ) να μου κόβει χρόνια για να στα δίνει μέρες,

ο δούλος σου turrican.

 

Και βεβαίως, ο δρόμος της αξιοπρέπειας θα με οδηγήσει την πέμπτη το πρωί στην απεργιακή συγκέντρωση στο κέντρο της Αθήνας.

 

+1000

 

Αυτο που με τρομαζει επισης ειναι το οτι πολλοι απο εδω μεσα θεωρουν πλεον τους "επενδυτες" αλλοδαπους και μη, μεσσιες....

 

Να θυμισω οτι ο πλουτος που παραγει καθε υπαλληλος-εργατης ειναι συγκεκριμενος, οποτε οταν το μεριδιο της μιας πλευρας (εργοδοτη) αυξανεται της αλλης θα μειωνεται, και δεν θυμαμαι να συμβαινει ποτε το αντιθετο, τοσο απλα...Αν ερθει λοιπον καποιος να κανει μια σοβαρη επενδυση θα ειναι, μια κινηση εξονυχιστικα μελετημενη η οποια μακροπροθεσμα θα του αποφερει κερδη κατα 99% και σε συναρτηση με τα προηγουμενα λεγομενα μου το αποτελεσμα ειναι απλουστατο, για το ποιος θα ειναι, οταν ληξει το ματς, ο νικητης και ποιος ο ηττημενος..

 

Και οπως ειχε πει καποτε ο πατερας μου για να γινει καποιος πλουσιος και να λεγεται αστος πρεπει να μπορει

1) να πεταλωνει την μυγα

2) να ειναι ανηθικος

 

και ξαφνικα μας εκαναν να πιστεψουμε οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι οι σωτηρες μας...

 

Υ.Γ ΔΕΝ ανηκω σε καμια παραταξη

    ΔΕΝ ασχολουμαι με τον συνδικαλισμο

    ΔΕΝ κοιμαμαι πριν ξυπνησω, μπατε να γιομισω..

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το γιατι φτασαμε εδω ως χωρα νομιζω ειναι θεμα κοινωνιολογικο κι οχι τοσο πολιτικο ή οικονομικο. Οι Ευρωπαιοι δεν ειναι ουτε πιο τιμιοι,ουτε πιο ηθικοι απο εμας.Απλα ειναι ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ.

    Προτιμανε να παιρνουν ΟΛΟΙ απο 1300 - 3500 ευρω με ενα μεσο ορο περιπου 2000 καθαρα, παρα να παιρνουν 700 ή να μην τους κολλανε ενσημα κλπ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΥΦΗ ΕΛΠΙΔΑ "καποτε θα κανω κι εγω τα ιδια." " Που ξερεις ? μπορει κι εγω καποτε να βγαζω 5000 - 7000 - 10000 το μηνα απο λαδωματα (με βαλανε στην εφορια - ΙΚΑ - εξεταστη υποψηφιων οδηγων - ΚΤΕΟ - και διαφορες αλλες θεσεις που σηκωνουν ΠΟΛΥ λαδωμα)ή 5000 - 10000 - 20000 - 30000 το μηνα επειδη ανοιξα καφετερια - ξενυχταδικο - βενζιναδικο - βιοτεχνια - καρεκλαδικο - οτι σκατα να ναι,αλλα αν πληρωνα τα ενσημα των υπαλληλων θα μου εβγαιναν 5000 -  10000 ,αρα τους τα τρωω....Ή 20000 - 50000 - 100000 - 500000 (!!!) το μηνα αν τυχον γινω εργολαβος δημοσιων εργων (προφανως τα τελευταια νουμερα αφορουν μεγαλοκαρχαριες....)

 

  Το θεμα μου ειναι δυσκολο να το συζητησω απο το PC. Αλλα ουδεν κακον αμιγες καλου. Μονο ετσι θα ωριμασουμε. Κι οι αλλοι λαοι περασανε διαφορα. Αλλα ιστορικα αν το δει κανεις,ωριμασανε. Καταλαβανε ο καθενας σα μοναδα οτι στατιστικα ειναι πολυ πιο συμφερον να εχεις ενα καλο μισθο σιγουρο χωρις λουσα και παλατια παρα να εισαι μεσα στα σκατα ελπιζοντας μια στις χιλιες να καταφερεις να γινεις κι εσυ αρχοντας.... Ειπαμε.... δεν ειναι καλυτεροι ανθρωποι οι Ευρωπαιοι κι οι υπολοιποι. Πιο ξυπνιοι ειναι!

 

  Και να λεμε και την αληθεια. Πεινα με την κυριολεκτικη εννοια του ορου δεν προκειται να πεσει. Θες απο τα πακετα των Ευρωπαιων,θες απο τις μαμουνιες που καναμε τοσα χρονια, θες απο τους μισθους των δημοσιων.... ε,ολο και καποια καβατζα εχει ο καθενας μας. Αν μη τι αλλο,ενα σπιτι να μεινεις υπαρχει! καποιο μικρο εισοδημα για τα βασικα ολο και υπαρχει.Μην ξεχναμε οτι δεν εχουμε κρατος ,αλλα εχουμε οικογενεια στην Ελλαδα. Στη Βορεια Ευρωπη συμβαινει το αντιθετο (προσωπικα το προτιμω. Εχω ζησει Ολλανδια και Νορβηγια και ξερω....) 

 

  Απλα θα μας κοπουν καποιες πολυτελειες καταναλωτικης φυσεως. Μικρο το κακο.... Θα ζησουμε και χωρις αυτα! Θα ανεβει η ανεργια, αλλα πιο πολυ ψυχολογικα θα μας βαρεσει.

 

    Δεν θα παθουμε και τιποτα σοβαρο,αν και ειναι ασχημο πραμα να εισαι 30 - 35 και να ζεις μπαστακας με τους γονεις σου,και να σε χαρτζιλικωνουν. Αυτο συμβαινει ηδη,θα αυξηθει ομως. ΕΥΤΥΧΩΣ ή δυστυχως,ακομα η προηγουμενη γενια μας στηριζει! Και μην ξεχναμε οτι οι μισοι δημοσιοι υπαλληλοι ητανε! Το σπιτι τους (ΜΑΣ) ομως το χτισανε! Αρα,δανεικα-ξεδανεικα κατι μας εμεινε. Στο δρομο ο μεσος Ελληνας δεν προκειται να μεινει. Κατοχη δεν θα ερθει εξ αιτιας του ΔΝΤ. Τωρα αν δεν προκειται να παρουμε καινουργιο αμαξι ή καινουργιο κινητο ή γυαλι 200 ευρω, ή αν θα καπνιζουμε ασσο αντι για DAVIDOFF slim χεστηκαμε κιολας!!

 

  καλο θα μας κανει γιατι κακα τα ψεματα, παραγιναμε καταναλωτες κι ο Ελληνας ξιπαστικε καμποσο τα τελευταια 20 χρονια....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   

    Δεν θα παθουμε και τιποτα σοβαρο,αν και ειναι ασχημο πραμα να εισαι 30 - 35 και να ζεις μπαστακας με τους γονεις σου,και να σε χαρτζιλικωνουν. Αυτο συμβαινει ηδη,θα αυξηθει ομως. ΕΥΤΥΧΩΣ ή δυστυχως,ακομα η προηγουμενη γενια μας στηριζει! Και μην ξεχναμε οτι οι μισοι δημοσιοι υπαλληλοι ητανε! Το σπιτι τους (ΜΑΣ) ομως το χτισανε! Αρα,δανεικα-ξεδανεικα κατι μας εμεινε. Στο δρομο ο μεσος Ελληνας δεν προκειται να μεινει. Κατοχη δεν θα ερθει εξ αιτιας του ΔΝΤ. Τωρα αν δεν προκειται να παρουμε καινουργιο αμαξι ή καινουργιο κινητο ή γυαλι 200 ευρω, ή αν θα καπνιζουμε ασσο αντι για DAVIDOFF slim χεστηκαμε κιολας!!

 

  Κατ' αρχας το ποστ σου ειναι εμμεσως πλην σαφως ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ και ΧΥΔΑΙΟ, απεναντι σε οσους κατεβαινουν στον δρομο (και δεν αντιδρουν μονο απο τον καναπε τους και τον υπολογιστη τους για να εχουν εν ειρηνη την συνηδειση τους) με ΑΓΝΕΣ προθεσεις τρωνε τις σολες τους και σνιφαρουν με το κιλο τα χημικα καθως πιστευεις οτι το κανουν για να μπορουν μελλοντικα να αγορασουν καινουργιο αμαξι, καινουργιο κινητο και ακριβα τσιγαρα.

  Επισης κατοχη-χουντα ειναι πολλα πραγματα περα απο το οπλο, τον γερμανο και το εκτελεστικο αποσπασμα.

  Και τελος η λογικη του "δανεικα-ξεδανεικα κατι μας εμεινε" απεχει πολυ λιγο απο την ακρως νεοελληνικη "εεελα μωρεεε..." και ακομα λιγοτερο απο το "οτι φαμε, οτι πιουμε, και οτι αρπαξει ο ****ς μας"..

 

  Ελπιζω τα λεγομενα σου να ειναι αποτελεσμα αισιοδοξιας και οχι αγνοιας..

  Εκει που μας χρωσταγανε μας πηραν και το βοδι, και μου κανει εντυπωση που το δεχεσαι τοσο αβιαστα...

 

Πολυ πολυ φιλικα

Γιωργος

 

:)

 

Υ.Γ Θεωρω τραγικο και εξοργιστικο να εισαι 30-35 να μενεις με τους γονεις σου και να σε χαρτζιληκωνουν, οχι επειδη ειναι επιλογη σου ή το πληρωμα καποιων πραξεων σου, αλλα επειδη καποια λαμογια θελησαν να κανουν τα εκατομμυρια τους δισεκατομμυρια ΚΛΕΒΟΝΤΑΣ και επειδη οι υπολοιποι ειχαν το βολεμα ή δεν ειχαν το σθενος να αντιδρασουν. Οση απεμεινε απο την αξιοπρεπεια μου δεν μου επιτρεπει να το δεχτω.

 

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε c Superfunk δε μας έχεις πει όμως τι σε κρατάει εδώ και δεν έχεις φύγει κι εσύ  ;D 8)

 

Με το συμπάθειο δηλαδή, απλά το έχω μεγάλη απορία βάση του κραξήματος που ρίχνεις!  ;D ;D

 

καταρχην ημουν εξω για πολλα χρονια & εκανα τη λαλακια να γυρισω για να .."προσφερω".... ::),κατα δευτερον ποιος σου ειπε πως ΔΕΝ εχω,στην ουσια, φυγει??? ;D ;D

 

κατα δευτερον ποιος σου ειπε οτι αν ζεις σε μια χωρα (και την αγαπας) δεν δικαιουσαι να την κραζεις?αυτο εκαναν οι αρχαιοι Αθηναιοι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ (αλλοιως τους ονομαζαν "αχρειους"),αλλα μας εχουν μαθει οτι οι "καλοι" ανθρωποι δεν πρεπει να πολυμιλανε για αυτα που ενοχλουν τον "κοσμο" αλλα να του χαϊδευουν τα αυτια....

 

 

Δύσκολος δρόμος, είναι αυτός που η ταμπέλα γράφει ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΑΣ, ΤΑ ΔΝΤ ΣΑΣ, ΤΙΣ ΚΟΜΙΣΙΟΝ ΣΑΣ, ΤΙΣ "ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ" ΑΓΟΡΕΣ ΣΑΣ.

 

Ο δρόμος της πραγματικής αξιοπρέπειας, είναι αυτός που διάλεξαν οι εργαζόμενοι στην αργεντινή, που κατέλαβαν τα εργοστάσια που έκλειναν, τα δούλευαν οι ίδιοι, και, ω του θαυματος, δεν χρεοκώπησαν!

Όποιος δεν το ξέρει, υπάρχει ένα εξαιρετικό ντοκυμαντέρ για την αργεντινή, λέγεται Η Κατάληψη (Take Over αν θυμάμαι καλά τον τίτλο, κυκλοφορεί και σε βίντεο κλαμπ)

 

με ολο το σεβασμο δεν ξερεις τι λες...

 

καταρχην η Αργεντινη σαν χωρα ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕ κανονικα και με το νομο (τι σχεση εχουν τα..εργοστασια που..δεν χρεοκοπησαν....δηλ.αν χρεοκοπησει η Ελλαδα θα χρεοκοπησουν και οι επιχειρησεις (οσες δεν εχουν δηλ.χρεοκοπησει ακομα γιατι ετσι πως το παμε δεν νομιζω να μεινουν και πολλες...)?Ελα Χριστε και Παναγια...)  .

 

οι...καταληψιες των..επιχειρησεων (ΜΙΚΡΩΝ επιχειρησεων) ηταν δεν ηταν (και ειναι) 10.000 (κανε τους υπολογισμους για να δεις τι ποσοστο των Αργεντινων αντιπροσωπευουν)

 

η Αργεντινη ανεκαμψε (οσο ανεκαμψε δηλαδη γιατι ακομα τα χαλια της εχει) μεσα απο αιμα,θυσιες,σκληρη δουλεια,απιστευτη φτωχια και υποτιμηση του νομισματος της κατα 70%,ολα τα αλλα που λες απλα ειναι ρομαντικες παρλατες. ::)

 

εκτος και αν προτεινεις να κυρηξουμε χρεοκοπια,να φυγουμε απο το ευρω & την ΕΕ,να υποτιμησουμε το νεο μας νομισμα κατα 70%,να κατασχεθουν οι καταθεσεις μας απο το κρατος (οχι πως θα αξιζουν και τιποτα),να σταματησουν να πληρωνονται οι ΔΥ,& να ληστευουμε ο ενας τον αλλο για να ζησουμε (η να βαραμε τα κατσαρολια στους δρομους...) μια και δεν παραγουμε απολυτως τιποτα και ετσι και μας κοψουν τη πιστωση οι "ξενοι" θα γινουμε Ζιμπαμπουε.....  

 

και φυσικα ο..σοσιαλιστικος παραδεισος που περιγραφεις υπαρχει μονο στη φαντασια σου (το 3% των Αργεντινων κατεχουν το 90% του πλουτου)

 

+1000

 

 

Να θυμισω οτι ο πλουτος που παραγει καθε υπαλληλος-εργατης ειναι συγκεκριμενος, οποτε οταν το μεριδιο της μιας πλευρας (εργοδοτη) αυξανεται της αλλης θα μειωνεται, και δεν θυμαμαι να συμβαινει ποτε το αντιθετο, τοσο απλα...Αν ερθει λοιπον καποιος να κανει μια σοβαρη επενδυση θα ειναι, μια κινηση εξονυχιστικα μελετημενη η οποια μακροπροθεσμα θα του αποφερει κερδη κατα 99% και σε συναρτηση με τα προηγουμενα λεγομενα μου το αποτελεσμα ειναι απλουστατο, για το ποιος θα ειναι, οταν ληξει το ματς, ο νικητης και ποιος ο ηττημενος..

 

Και οπως ειχε πει καποτε ο πατερας μου για να γινει καποιος πλουσιος και να λεγεται αστος πρεπει να μπορει

1) να πεταλωνει την μυγα

2) να ειναι ανηθικος

 

μπλα,μπλα ,μπλα,μπλι,μπλι,μπλι...λογια του αερα....ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ κυριοι,ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ,με ξυλινο πολιτικο λογο στα ιδια σκατα θα πεσουμε παλι....

 

Αυτο που με τρομαζει επισης ειναι το οτι πολλοι απο εδω μεσα θεωρουν πλεον τους "επενδυτες" αλλοδαπους και μη, μεσσιες....

 

ενταξει η εναλλακτικη ειναι να γινουμε Β.Κορεα (πιστεψε με νομιζεις οτι περνανε καλα εκει,δεν περνανε ομως...)

 

αυτη η δαιμονοποιηση του κεφαλαιου και τον επενδυτων εχει οδηγησει στην..εξαφανηση τους απο την Ελλαδα (παντα γελαω οταν ακουω για τους...κακους καπιταλιστες που πινουν το αιμα των Ελληνων...ξυπνατε ρε....οι μεγαλες επιχειρησεις που εχουν απομεινει στην Ελλαδα (και δινουν ψωμι στον κοσμο που δεν ειναι βολεμενος) ειναι μετρημενες στα δακτυλα  & αν φυγουν και αυτες θα γινουμε Αλβανια (του 1970 οχι σημερινη).

 

ξυπνατε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ημουν εξω για πολλα χρονια & εκανα τη λαλακια να γυρισω για να .."προσφερω".... ,κατα δευτερον ποιος σου ειπε πως ΔΕΝ εχω,στην ουσια, φυγει???  

 

κατα δευτερον ποιος σου ειπε οτι αν ζεις σε μια χωρα (και την αγαπας) δεν δικαιουσαι να την κραζεις?αυτο εκαναν οι αρχαιοι Αθηναιοι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ (αλλοιως τους ονομαζαν "αχρειους"),αλλα μας εχουν μαθει οτι οι "καλοι" ανθρωποι δεν πρεπει να πολυμιλανε για αυτα που ενοχλουν τον "κοσμο" αλλα να του χαϊδευουν τα αυτια....

 

;D Συμφωνώ! Απλά λέω μήπως έχεις κι εσύ κανένα μπάρμπα που σε βολεύει μπας και με βολέψει εμένα το πολυχρονεμένο (ή μάλλον πολυχρεωμένο) αφεντικό!  ;D

 

Πολυχρονεμένο μου Αφεντικό,

 

Εσύ που τόσο πολύ πονάς την άνθηση στης κοινωνίας μας,

Εσύ αγνό πνεύμα της Επιχειρηματικότητας, της Ανταγωνιστικότητας, της Ελεύθερης Αγοράς,

Εσύ που διατηρείς επιχειρήσεις τόσο χρήσιμες για το κοινωνικό σύνολο, που μπορεί να είναι καφετέριες, μπαράκια, αλλά μπορεί να είναι και οι αγαπήμένες μας τράπεζες,

Εσύ που τα τσέπωνες τόσα χρόνια από την δική μου δουλειά, για να μου λες τώρα ότι πρέπει να σκύψω το κεφάλι και να στρωθώ στην δουλειά,

Εσύ που έστειλες ήδη τα πολύτιμα κεφάλαιά σου στις αγγλίες και στις ελβετίες,

Εσύ που είχες επίσης υπό τις ευγενείς διαταγές Σου την Κωσταντίνα Κούνεβα και την Κάρμεν Ζ.,

 

Σε χιλιοευχαριστώ για τα "700" ευρώ που μου δίνεις (όταν μου τα δίνεις), και Σου ζητάω να πάρεις και βούρδουλα για να επιβλέπεις την ταπεινή εργασία μου και να μου επιβάλλεις την πειθαρχία, μιας και είμαι επιρρεπής στην τεμπελιά, την οκνηρία, άλλα 5 αμαρτήματα ΚΑΙ ακόλαστες σκέψεις - βλέπεις έδωσα και εγώ ΑΣΕΠ, αν και δεν πέρασα, για να τα ξύνω στο δημόσιο και να κοροιδεύω τον τίμιο ιδρώτα που χύνεις στην δερμάτινη καρέκλα Σου, όταν μιλάς με τις ώρες στο τηλέφωνο.  

 

με μυριάδες ευχές ο θεός (αυτός με τις εκκλησίες, όχι εσύ) να μου κόβει χρόνια για να στα δίνει μέρες,

ο δούλος σου turrican.

 

Περιγράφεις μια εικόνα που ισχύει σίγουρα κατά πολύ μεγάλο ποσοστό αλλά βλέπεις το δάσος και χάνεις το δέντρο μέσα στο άκρως πολιτικό και τυφλό σου κείμενο που σου έχουν μάθει να επαναλαμβάνεις σαν ποιηματάκι!

 

Σε καλώ λοιπόν να βγείς από την ανεργία και να ανοίξεις μια δικιά σου επιχείρηση, να προσλάβεις 4-5 υπαλλήλους να είσαι 100% σωστός στους μισθούς σου στις υπερορίες σου, στα επιδόματα σου, στα ικα σου στα τεβε σου σε όλα σου, να πληρώνεις μετρηροίς όλες σου τις φορολογικές υποχρεώσεις χωρίς να κρίβεις cent από κανέναν, να έχεις ανοιχτές τις πόρτες σου σε όλα τα ελεκτικά συστήματα του κράτους που μόλις θα το καταλάβουν αυτό θα έρχονται ΜΟΝΟ σε εσένα γιατί είσαι η έυκολη δουλειά που θα γεμίσει το πρόγραμμα της ημέρας! Και τότε φίλε μου, ΜΟΝΟ τότε έλα σε ένα χρόνο εδώ και μίλα μου για δερμάτινες καρέκλες και κεφάλαια στην Ελβετία. Τοτε έλα εδώ και τα ξαναλέμε  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιγράφεις μια εικόνα που ισχύει σίγουρα κατά πολύ μεγάλο ποσοστό αλλά βλέπεις το δάσος και χάνεις το δέντρο μέσα στο άκρως πολιτικό και τυφλό σου κείμενο που σου έχουν μάθει να επαναλαμβάνεις σαν ποιηματάκι!

 

Πλακα μου κανεις,δουλευω 30 χρονια και ΠΟΤΕ μου δεν εχω δει τετοιες καταστασεις σε σοβαρες επιχειρησεις (και υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ σοβαρες επιχειρησεις στη χωρα μας και ας ωριονται οι...ποιητες...),και αν θελεις και την προσωπικη μου μαρτυρια οταν αρρωστησε σοβαροτατα συγγενικο μου προσωπο που δουλευε σε "κακια" πολυεθνικη...η πολυεθνικη (και οχι το κρατος) το εστειλε στην Αμερικη (πληρωνωντας 200.000 ευρω σε νοσοκομειακα εξοδα) για να σωθει (και σωθηκε...) (αυτο βεβαια δε σημαινει οτι οι μεγαλες εταιριες ειναι αγγελοι,αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και ολες δαιμονες....απλα δουλευουν για το ΙΔΙΟ πραγμα που δουλευεις και εσυ & εγω και ολοι...για το ΚΕΡΔΟΣ,ετσι ειναι το συστημα που ζουμε,τι να κανουμε...για τους διαφωνουντες ειπαμε υπαρχει και η Β.Κορεα,μια και ουτε η ΚΙΝΑ δουλευει ετσι πια...)

 

Αλλα για ΑΚΟΜΑ μια φορα...εστω ας αποδεχτουμε οτι η εργασιακη αυτη κολαση υπαρχει ,ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ προτεινουν οι ποιητες ως εναλλακτικη δεν εχω καταλαβει ακομα.

 

Αν πεσει στο τραπεζι μια ΒΙΩΣΙΜΗ ,ρεαλιστικη και λογικη εναλλακτικη προταση που θα φερει αναπτυξη χωρις...επενδυσεις... :o....πρωτος εγω να την επικροτησω....

 

Προσωπικα αν ημουν επιχειρηματιας αυτη τη στιγμη δεν θα εκανα τη ΧΑΡΗ στους Ελληνες να επενδυσω στην Ελλαδα μια και το να επιτυχω ενα ROI 6% (το οποιο θα το επαιρνα στα ΣΙΓΟΥΡΑ καθημενος στην καρεκλα μου ,κανοντας ΤΙΠΟΤΑ και επενδυοντας αναιμακτα σε cds covered ΕΛΛΗΝΙΚΑ ομολογα του δημοσιου) επενδυοντας σε μια χωρα υψηλου κινδυνου οπως η Ελλαδα θα ηταν απλως ..ρομαντικος εξπρεσιονισμος ... ;D (με αλλα λογια μονο ενας τρελλος θα το εκανε)

 

Καλο ειναι να λεμε το...ΠΟΙΗΜΑ που μας μαθανε απο..παιδια ,αλλα ακομα καλυτερα ειναι να αποκτησουμε ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ για να καταλαβαινουμε ποτε μιλαμε σοβαρα και ποτε κοροϊδευουμε τους εαυτους μας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου