Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικα οπουδηποτε στον κοσμο ιδιωτικοποιηθει μια ΔΕΚΟ οι τιμες πεφτουν (δειτε ας πουμε τις τιμες του ΟΤΕ/COSMOTE πριν και μετα)

 

Στον ΟΤΕ δεν υπήρξε ΚΑΜΙΑ διαφορά στις τιμές. Επειδή κατέχει ακόμα το 50%+1 της αγοράς, θεωρείται μονοπώλιο και υπόκειται στον αυστηρό (και καθόλου προσαρμοσμένο με τις τρέχουσες οικονομικές συνθήκες ) έλεγχο της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών.

 

Just to set the record straight...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στον ΟΤΕ δεν υπήρξε ΚΑΜΙΑ διαφορά στις τιμές. Επειδή κατέχει ακόμα το 50%+1 της αγοράς, θεωρείται μονοπώλιο και υπόκειται στον αυστηρό (και καθόλου προσαρμοσμένο με τις τρέχουσες οικονομικές συνθήκες ) έλεγχο της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών.

 

Just to set the record straight...

 

Εγω παντως στην COSMOTE πληρωνω το 50% αυτων που πληρωνα οταν ηταν κρατικη,για ΟΤΕ δεν ξερω την εχω κανει εδω και καιρο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως στην COSMOTE πληρωνω το 50% αυτων που πληρωνα οταν ηταν κρατικη,για ΟΤΕ δεν ξερω την εχω κανει εδω και καιρο....

 

Η Cosmote δεν κατέχει το 50% της αγοράς (κάπου στο 46% είναι νομίζω) και μπορεί να προσαρμόζει τις τιμές όπως θέλει.

Αντιθέτως ο ΟΤΕ πρέπει να λογοδοτεί στην Ε.Ε.Τ.Τ. (μέχρι φυσικά να πέσει κάτω από το 50%)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Anonimos

Και όλα αυτά βοηθούν που ακριβώς;

 

Κοίτα... να στο πω αλλιώς.

Αν γινόταν τουρκική εισβολή σήμερα και καθόμασταν να το συζητάμε εκφράζοντας τόσο αντιφατικά επιχειρήματα, μέχρι αύριο το βράδυ θα ήσουν/ήμουν γιουσουφάκι.

 

Είναι απαραίτητο - σε ώρες κρίσιμες - να υπάρχει σοβαρότητα.

Η τρέχουσα κατάσταση, δεν είναι έδαφος για τις γνωστές παλινωδίες της μεταπολίτευσης, οι οποίες είναι κατ' εξοχήν υπεύθυνες για το σημερινό χάλι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρέχουσα κατάσταση, δεν είναι έδαφος για τις γνωστές παλινωδίες της μεταπολίτευσης, οι οποίες είναι κατ' εξοχήν υπεύθυνες για το σημερινό χάλι.

 

Τις οποίες όμως ο κόσμος υποστήριξε σθεναρά και συνεχίζει σα να μην καταλαβαίνει τίποτα...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι προσοντα;

 

Να πω και το σεξιστικο μου; Στον τομεα που δραστηριοποιουμε, στην Ελλαδα (εξωτερικο αλλη συζητηση) δεν εχω δει ακομα γυναικα να "βγαζει" τα λεφτα της.

 

Εγω δεν εχω δει ουτε αντρα.

 

Λύπηρη η αληθεια & ποναει αλλα η ποιοτητα του εγχωριου ανθρωπινου δυναμικου (σε ολα τα επιπεδα) ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ (και πως να μην ειναι με τετοια πανεπιστημια και σχολεια).

Και τα ..700 ΠΟΛΛΑ ειναι στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων... :-\

 

Ακομα και στα ντελιβεραδικα που παραγγελνω η μια στις δυο παραγγελιες φτανει...λαθος...

 

Η τρέχουσα κατάσταση, δεν είναι έδαφος για τις γνωστές παλινωδίες της μεταπολίτευσης, οι οποίες είναι κατ' εξοχήν υπεύθυνες για το σημερινό χάλι.

 

οχι κατ'εξοχην,οι ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ υπευθυνες ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύπηρη η αληθεια αλλα ποναει,η ποιοτητα του εγχωριου ανθρωπινου δυναμικου (σε ολα τα επιπεδα) ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ (και πως να μην ειναι με τετοια πανεπιστημια και σχολεια).

Και τα ..700 ΠΟΛΛΑ ειναι στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων... :-\

 

Το πανεπιστήμιο και το σχολείο είναι 1 κομμάτι της γνώσης. Βασικό μεν, αλλά ένα. Για μένα το πανεπιστήριο ήταν το εφαλτήριο. Χιλιάδες πράγματα τα έμαθα μόνος μου πάνω στο αντικείμενό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μισό... κιλό παιδιά, γιατί η κουβέντα μας έχει καταιγιστικό ρυθμό. Οι μονοπωλιακές πρακτικές υπάρχουν παντού. Για παράδειγμα, πριν κάποιους μήνες τα μεγάλα σούπερ μάρκετ στην Αγγλία είχαν κάνει καρτέλ στις τιμές των γαλακτοκομικών. Ο τύπος τα έβγαλε στο «τακ» και μετά ανέλαβε το κράτος να επιφέρει την τάξη...

Πατερναλιστικό ή μη, το εκεί σύστημα- το οποίο δε θεωρητικό επίπεδο είναι ίδιο με το εδώ- διαφύλαξε την αξιοπιστία του.

Το θέμα στην ελληνική περίπτωση είναι η μη εφαρμογή του αυτονόητου χαρακτηριστικού του συστήματος: Η αυτό διαφύλαξη του, η αυτό περιφρούρηση της λεγόμενης ελεύθερης αγοράς.

Οπότε αν το εγχώριο σύστημα δεν λειτουργήσει με τους κανόνες, όσες ιδιωτικοποιήσεις και αν γίνουνε θα είναι μια τρύπα στο νερό... Απλά θυμηθείτε τι έγινε εδώ με την υπόθεση «καρτέλ γάλατος». Τους... τα γάλατα γαρ-γάλατα...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το πανεπιστήριο ήταν το εφαλτήριο

 

για τους σημερινους φοιτητες ειναι απλα το εφαλτηριο ωστε να γινουν επαγγελματιες διαδηλωτες.....μονο αυτο μαθαινουν (τις 3 ημερες του χρονου που δεν ειναι υπο καταληψη ... ;D)

 

Οπότε αν το εγχώριο σύστημα δεν λειτουργήσει με τους κανόνες, όσες ιδιωτικοποιήσεις και αν γίνουνε θα είναι μια τρύπα στο νερό..

 

ακριβως,για αυτο και πρεπει να λειτουργησει πατερναλιστικα ,τουλαχιστον στην αρχη (δηλ.τα πρωτα 100 χρονια... ;D) μεχρι να αποαφρικανοποιηθει η χωρα.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου