Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με setup ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, γυρνάω μετά από εξαντλητική πρόβα που απέδειξα για άλλη μια φορά το πόσο "έξυπνος" είμαι  ??? !!

 

Η κιθάρα ακουστική, Yamaha APX-5A, ηλικίας περί των δέκα χρόνων++ αλλά ελάχιστα παιγμένη, δεν έχει σεταριστεί ποτέ! Μεθαύριο έχει κάτσει λάιβ σε ένα μαγαζί εδώ στην επαρχία και λέω ωραία, ευκαιρία να δοκιμάσω τις καινούριες μου χορδές. Ψάχνω που λέτε τα συρτάρια και βρίσκω ένα ζευγάρι Martin Phosphor Bronz 12 και λέω ωραία θα έχω και πλούσιο γεμάτο ήχο. Πετάω τις παλιές και κοτσάρω τις καινούριες. Τι το θέλα; Οι χορδές πήγαν στο θεό μιας και η κιθάρα ήταν ρυθμισμένη για πιο λεπτές χορδές. Καλά λέω, πριν μπλέξω με τον καβαλάρη θα ανοίξω τα βιδάκια πάνω να δω το truss rod που λένε όλοι, πόσο δύσκολο μπορεί να ναι; Το γυρνάω λίιιιιιγο όπως συνίσταται anti-clockwise πανάθεμά με και το βλέπω εντελώς χαλαρό. Λέω δε μπορεί, κάτι δεν πάει καλά, το γυρνάω το γυρνάω τελικά έφτασε κάπου να φαίνεται πως κάπου πιάνει και το άφησα στη μοίρα του. Φυσικά δεν έγινε καμία ρύθμιση στο μπράτσο. Η κιθάρα πλέον είναι αδύνατον να βγάλει live και το χέρι μου απαιτεί μεταμόσχευση. :-X

 

Δεν υπάρχει ούτε μάστορας εδώ κοντά, ούτε άλλες χορδές, ούτε δανεική κιθάρα. Αν μπορεί κάποιος μάγος τηλεπαθητικά να βοηθήσει θα το υπερεκτιμούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε θα δοκιμασω κατι αλλα δεν ξερω αν θα πετυχει… βαλτη μεσα στη κασα της και κλειστη, αυριο το πρωι ανοιξε και πες μου τι εγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γυρνάω λίιιιιιγο όπως συνίσταται anti-clockwise

 

καθολου δεν συνισταται...

 

οταν θελουμε να μειωσουμε το relief (ωστε να κατεβει το action που ειναι στο θεο λογω του υπερβολικου relief που προκαλεσαν οι βαρυτερες χορδες) γυρναμε το truss rod CLOCKWISE.

 

καντο λοιπον ,μετρωντας το relief με τον ενδεδειγμενο τροπο που περιγραφεται εδω

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

και καλα παιξιματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου