Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια...το εχετε γ...σει το θεμα με τις κυβερνησεις...τη μια το ΠΑΣΟΚ την αλλη η ΝΔ το ΚΚΕ ο το ΛΑΟΣ και δε συμμαζευεται...

 

τα πράματα είναι απλά...όσοι ήταν στη Βουλή από το 80 και μετα ΑΠΟ ΟΠΟΙΑ παραταξη και ναταν είναι να τους στησεις στο τοιχο για σκότωμα...στο σκοπευτηριο καισαριανης κιολας

 

μας κοροϊδεύουν χρονια...ας το σταματησουμε εδω το thread, στη τελικη αφου αγανακτησατε τοσο γιατι ψηφίζετε...? μην πατε να ψηφισετε γιατι απλα θα ψηφισετε τον επομενο κλεφτη κιας φαει και λιγοτερα και παλι κλεφτης θα ειναι...

 

Δε το γυρνάμε στα μουσικά μας λεω εγω?

 

Δε μου φαίνεται και πολύ πλήρης η ανάλυσή σου... Δηλαδή εξισώνεις 1000+ άτομα που έχουν περάσει από τη βουλή τις τελευταίες δεκαετίες και τους ονομάζεις αυθαίρετα όλους κλέφτες και καθάρματα; Ούτε ΕΝΑΣ δεν ήταν λίγο καλύτερος; Ενώ η δική σου πολιτική αντιπρόταση είναι αφού αγανακτούμε να... μην ψηφίσουμε; Δε νομίζω ότι είναι λύση αυτή.

 

Παρεμπιπτόντως, μπορεί σε προσωπικό επίπεδο να κατακρίνω εξίσου οποιονδήποτε τρώει λεφτά, είτε τρώει 100€ είτε 100 εκατομύρια, πλην όμως το να ψηφίσεις κάποιον που θεωρείς ότι θα φάει τα μισά και θα κάνει 10 σωστά πράγματα έχει πολύ σαφείς διαφορές στη ζωή των ανθρώπων σε σχέση με κάποιον που θα φάει τα διπλά και δε θα κάνει τίποτα.

 

Επίσης μιας και ανέφερες το θέμα των μεταναστών (δεν κατάλαβα πού είδες οποιονδήποτε να καταφέρεται εναντίον τους, εγώ δεν είδα τίποτα τέτοιο, σίγουρα δε δεν είδα κάποιον να λέει "οι αλβανοί είναι κακοί" όπως αναφέρεις), λάβε υπ'όψιν σου ότι η τωρινή κυβέρνηση μόλις έδωσε το πράσινο φως για να παίρνουν ιθαγένεια παιδιά μεταναστών που έχουν γεννηθεί εδώ, κάτι το οποίο η προηγούμενη κυβέρνηση απέφευγε συστηματικά και για το οποίο τους κατέκρινε και τώρα. Τους πασόκους ΔΕΝ τους ψηφίζω, ξαναλέω, αλλά αυτό είναι ένα βήμα μπροστά και κάτι κοινωνικά δίκαιο. Και είναι μια διαφορετική πολιτική σε σχέση με τη ΝΔ. Μην αράζουμε στον καναπέ μας και πετάμε εύκολες ατάκες "όλοι τα ίδια είναι", "όλοι είναι για σκότωμα" κλπ, γιατί προφανώς σε γενικές γραμμές ΠΑΣΟΚ-ΝΔ έχουν κοινές καταβολές σε αρκετά θέματα, αυτό όμως δε σημαίνει ότι σε κάθε θέμα έχουν ίδια πολιτική - ούτε και εξίσου ικανά στελέχη. Πίστεψέ με, τα παιδιά αυτά που περιγράφει ο νόμος ΔΕΝ θα σου πουν ούτε "το ίδιο θα ήταν να είναι πάνω η ΝΔ", ούτε "καλά κάνεις και δεν ψηφίζεις". Ο καθένας κρίνει, επιλέγει, ψηφίζει. Και αυτό απλώς ως παράδειγμα για μια διαφορά ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, για να μην επεκταθώ προφανώς στα υπόλοιπα κόμματα. Γιατί μη μου πεις ότι για τους μετανάστες συμπολίτες μας είναι το ίδιο να πάρει 20% ο ΣΥΡΙΖΑ και 3% το ΛΑΟΣ με το να πάρει 5% ο ΣΥΡΙΖΑ και 15% το ΛΑΟΣ.

 

Από τον καναπέ μας τα λέμε όλα εύκολα, αλλά όταν ψηφίζουμε υποτίθεται δεν ψηφίζουμε μόνο για εμάς, ψηφίζουμε για όλους τους κατοίκους αυτής της χώρας. Αν λοιπόν θες δικαιώματα για τους μετανάστες τότε όταν ΔΕΝ πας να ψηφίσεις οι μετανάστες χάνουν τη δύναμη που θα έδινε στα αιτήματά τους η ψήφος σου. Είναι κρίμα να βρίσκουμε δικαιολογίες για να μην κάνουμε το καθήκον μας ως πολίτες. Στο κάτω κάτω αν θέλουμε να κατακρίνουμε την πολιτική κατάσταση οφείλουμε κι εμείς να έχουμε κάνει όσα πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1.για ποια τρις μιλαμε τοση ωρα που ΧΑΡΙΣΤΙΚΑΝ κιολας στην ελλαδα απο την Ε.Ε?

 

Κοιτα απλα γυρω σου. :)

 

Οτι εχει φτιαχτει στην Ελλαδα με ΠΑΚΕΤΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ φτιαχτηκε τα τελευταια χρονια,δε μου λες...η λεξη ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ σου λεει τιποτα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.σε ποιο θεμα ακριβως εχει η αριστερα ταμπου??

γιατι οταν σου προτεινει να φορολογησεις τις τραπεζες σαν Α.Ε με 50 τοις εκατο συντελεστη μαλλον δν φαινεται να εχει ταμπου...(στο δικο μ ταπεινο μυαλο παντα)

 

Μα αυτό είναι το προφανές για την αριστερά. Εξήγησα, ως παράδειγμα, ότι αντί η αριστερά να δει ότι υπάρχει πρόβλημα με το μεταναστευτικό και να προτείνει μια σωστή και βιώσιμη και κοινωνικά δίκαια λύση ΚΑΙ για τους μετανάστες ΚΑΙ για τους ντόπιους, λέει πώς απλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στέλνοντας τους ψηφοφόρους στα δόντια του ΛΑΟΣ - με εμφανείς επιπτώσεις και στην εκπροσώπιση των μεταναστών στη βουλή. Έχοντας ταμπού με το συγκεκριμένο και αρνούμενοι να μιλήσουν γι αυτό τελικά τι πετυχαίνουν; Να αποδυναμώσουν τη θέση τους ως μιας πολιτικής δύναμης που θα μπορούσε να πιέσει τα πράγματα προς μια πιο τίμια πολιτική σε σχέση με αυτό το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου φαίνεται και πολύ πλήρης η ανάλυσή σου... Δηλαδή εξισώνεις 1000+ άτομα που έχουν περάσει από τη βουλή τις τελευταίες δεκαετίες και τους ονομάζεις αυθαίρετα όλους κλέφτες και καθάρματα; Ούτε ΕΝΑΣ δεν ήταν λίγο καλύτερος; Ενώ η δική σου πολιτική αντιπρόταση είναι αφού αγανακτούμε να... μην ψηφίσουμε; Δε νομίζω ότι είναι λύση αυτή.

 

φυσικα και δε καθομαι να κανω πληρη αναλυση, ξερεις τι θα γίνει αν ξεκινησουμε και καινουμε πληρη αναλυση ο καθενας...?

κοκορομαχιες θα γινουνε απλά...

φυσικα και η απαντηση μου ηταν γενικη δε τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι, μην περνεις οτι λεω κατα λεξη, χαλαρωσε...

πολιτικη αντιπρόταση δεν εκανα, απλα ειμαι και εγω τοσο αγανακτησμενος που πραγματικα πιστευω οτι ειναι το μονο που μενει να κανω προσωπικα δεν αντεχω αλλο τα δηθεν χαμογελα τους, τη δηθεν αποφασιστικοτητα τους και γενικα ολο αυτο το δηθεν...τη μια λενε ετσι και την αλλη γιουβετσι και η πλακα ειναι οταν τα βλεπεις στην tv απο τις σατυρικες εκπομπες και δε μιλαω αποκλειστικα για το λαζοπουλο, η φανερωση της ειρωνιας τους και τις κοροϊδίας τους και οτι εχουν χασει τη μπαλα και δε ξερουν τι λενε μου προκαλει εμετο και δε βρισκω κανενα λογο να συμμετεχω σε εκλογες, να εκλεξω ποιον...? γιατί..?

παιδια δεν εχει νοημα η κουβεντα αλλο...πραγματικα ΑΣ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΥΚΕΤΟ!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας αλλά η συζήτηση πλέον έχει γίνει σαφώς κομματική και όχι πολιτική.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου πως θα γίνει πιο ανταγωνιστική η τάδε παράταξη, αλλά πως θα γίνει πιο ανταγωνιστική η χώρα που ζω.

 

Αυτά που έχω συλλέξει από όλη αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα και τα οποία εύχομαι ποτέ κανείς να μην ξεχάσει είναι, ότι η χώρα αυτή δανείστηκε χρήματα και τα έφαγε μανιωδώς, όχι με το να δημιουργήσει υποδομή για ουσιαστική παραγωγή, αλλά με το να διορίζει ασταμάτητα αργόμισθους και να κάνει προχειροδουλειές τις οποίες βλέπουμε όλοι κάθε μέρα γύρω μας. Ο άνθρωπος ως ον αποζητά πάντα την εύκολη λύση και τον εύκολο δρόμο, όσο τα λεφτά έρχονταν και ο καθένας διοριζόταν όλοι ήταν ευχαριστημένοι. Τώρα λεφτά τέλος. Να βάλουμε λοιπόν όλοι στο κεφάλι μας ότι αν δε δουλέψουμε και δεν παράγουμε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ μετρήσιμα πράγματα δε γλυτώνουμε με τίποτα και θα πνιγούμε όλοι μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+οο στην Εύη.

 

παιδια δεν εχει νοημα η κουβεντα αλλο...πραγματικα ΑΣ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΥΚΕΤΟ!

Α, ok, απλά πες το σε κάποιον mod, αν μάθουν ότι το θες θα το κάνουν σίγουρα αμέσως ::) Εμάς που μςα ενδιαφέρει λοιπόν άσε να συζητήσουμε και να κάνουμε και πλήρεις αναλύσεις που θα οδηγήσουν σε κοκκορομαχίες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+οο στην Εύη.

Α, ok, απλά πες το σε κάποιον mod, αν μάθουν ότι το θες θα το κάνουν σίγουρα αμέσως ::) Εμάς που μςα ενδιαφέρει λοιπόν άσε να συζητήσουμε και να κάνουμε και πλήρεις αναλύσεις που θα οδηγήσουν σε κοκκορομαχίες.  ;)

Να προσθεσω κι εγω κατι πανω σε αυτο που η Ευη αναφερθηκε. Μετα την Μετα Χριστον εποχη..η Ελλαδα μας ανεκαθεν λειτουργουσε με κεφαλαια (επιδοτησεις και κονδυλια) εξωτερικου τα οποια οχι μονο τα δανειζοταν με υψηλα επιτοκια..αλλα τα αποπληρωνε στο διηνεκες. Νομιζω προπερσι αν δεν κανω λαθος πληρωθηκε το δανει του 1821?..διαψευστε με αν ειμαι πραπληροφορηση.

Το ΄΄τυρι '' αυτο...αυτη η συνηθεια εχει προ πολλου τελειωσει και οσοι εχουν μεινει στο συστημα αυτο κυριως μεγαλοαστοι ,μενουν με την ελπιδα για τα τελευταια ψιχουλα.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι αντί η αριστερά να δει ότι υπάρχει πρόβλημα με το μεταναστευτικό και να προτείνει μια σωστή και βιώσιμη και κοινωνικά δίκαια λύση ΚΑΙ για τους μετανάστες ΚΑΙ για τους ντόπιους, λέει πώς απλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στέλνοντας τους ψηφοφόρους στα δόντια του ΛΑΟΣ

 

έχω πολλές φορές δει/ακούσει στελέχη του συνωστισμού να εγείρουν το θέμα των μεταναστών και να ζητούν πλήρη δικαιώματα και κάθε είδους στήριξη στους μετανάστες χωρίς καμία επιφύλαξη

 

παρόμοιας συχνότητας, έντασης ή/και περιεχομένου δηλώσεις του περισσού δεν έχουν καταγραφεί στη μνήμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πολλές φορές δει/ακούσει στελέχη του συνωστισμού να εγείρουν το θέμα των μεταναστών και να ζητούν πλήρη δικαιώματα και κάθε είδους στήριξη στους μετανάστες χωρίς καμία επιφύλαξη

 

παρόμοιας συχνότητας, έντασης ή/και περιεχομένου δηλώσεις του περισσού δεν έχουν καταγραφεί στη μνήμη μου

 

Μα δεν εννοώ απλώς να ζητήσει δικαιώματα (που προφανώς είναι προταρχικό), αλλά και να προτείνει λύσεις για τη σωστή ενσωμάτωση των ανθρώπων αυτών στη ζωή της χώρας ώστε και αυτοί να μπορούν να ευημερήσουν αλλά και να μη δημιουργείται πρόβλημα σε όσους ζούσαν εδώ από πριν. Συνήθως επιμένουν μόνο στο θέμα των δικαιωμάτων, με αποτέλεσμα ο γερο-τάδε να σκέφτεται "ρε α παενε από δω που θα μου φάνε τη δουλειά οι ξένοι", δεν παρουσιάζουν μια πλήρη πρόταση που:

 

1) να διασφαλίσει και τα δικαιώματα των μεταναστών όπως σωστά λες ότι κάνουν κάποια στελέχη, αλλά ΚΑΙ

2) να πείσει τον μέσο Έλληνα ότι αυτή η λύση δε θα στείλει κόσμο στην ανεργία.

 

Αυτό εννοώ ταμπού που στέλνει κόσμο στον Καρατζαφέρη. Ότι ξεχνάνε να μιλήσουν για το δεύτερο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου