Προς το περιεχόμενο

Η Παιδεία στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αν δεν ξερεις στα 18 τι θελεις να σπουδασεις μαλλον δε θες να σπουδασεις καθολου

Αστειεύεσαι ελπίζω...Για εξήγησέ μου, (δεν ειρωνεύομαι, πραγματικά με ενδιαφέρει), πως ξέρει ένα 18χρονο που δεν έχει κάποια εμφανή κλίση (ζωγραφική, μουσική, πρωταθλητισμό κλπ...), δεν ξέρει καν σε ποιά σχολή θα μπεί, τι θα σπουδάσει...

 

Συμφωνώ απόλυτα με την Εύη.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι ειναι τεμπεληδες απο κουνια ...οπου και να πανε δεν θα κανουν τιποτα...ας πληρωνει οσο θελει ο μπαμπας

Δηλαδή υπάρχουν οι εγγενώς ευφυείς Έλληνες που αν δεν τα καταφέρουν είναι απλώς τεμπέληδες αντίθετα με τους "άλλους" που είναι .... τι;

 

Οχι άλλη παραμύθα παιδιά.

Όποιος νοιάζεται και δουλεύει, τα καταφέρνει.

Τα υπόλοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση.Σαν το "όποιος Έλληνας πάει έξω διαπρέπει.."

 

και γιατι δεν ειναι σωστο να παραπληροφορουμε τον κοσμο....

 

η στολη του αρσακειου ειναι ασπρο μπλουζακι με μπλε σορτσακι!

ειδικα στα χρονια σου, αν θυμαμαι καλα την λεγανε και ''φιλεκπαιδευτικη εταιρια''!! :)

Έχεις δίκιο. Το θυμήθηκα μόλις πόσταρα αλλά βαρέθηκα να τ' αλλάξω.

"Έπιανε" καλύτερα το μπουγέλο στις μπλούζες ....  ;D

 

αν δεν ξερεις στα 18 τι θελεις να σπουδασεις μαλλον δε θες να σπουδασεις καθολου

Εμένα με τρομάζουν οι άνθρωποι που ξέρουν από τα 17 τους τι ακριβώς θέλουν.

Και να σκεφτείς ότι παντρεύτηκα έναν τέτοιο.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω συμφωνω τοσο με ευη και μαραθον που δεν μπαινω καν στον κοπο να επιχειρηματολογησω!

ας μην αναφερθουμε στα παραδειγματα ανθρωπων που κατεληξαν να μην κανουν αυτο που θελουν στην ζωη τους εξ αιτιας μιας κακης αποφασης δικη τους η και των γονιων τους πολλες φορες στα 18!

Δηλαδή υπάρχουν οι εγγενώς ευφυείς Έλληνες που αν δεν τα καταφέρουν είναι απλώς τεμπέληδες αντίθετα με τους "άλλους" που είναι .... τι;

 

Οχι άλλη παραμύθα παιδιά.

 

Όποιος νοιάζεται και δουλεύει, τα καταφέρνει.

Τα υπόλοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση.Σαν το "όποιος Έλληνας πάει έξω διαπρέπει.."

+123

 

Έχεις δίκιο. Το θυμήθηκα μόλις πόσταρα αλλά βαρέθηκα να τ' αλλάξω.

"Έπιανε" καλύτερα το μπουγέλο στις μπλούζες ....  ;D

 

για αυτο μου αρεσεις!

γιατι απο μικρος ειχες συστημα,στοχους και το know how! :P

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειεύεσαι ελπίζω...Για εξήγησέ μου, (δεν ειρωνεύομαι, πραγματικά με ενδιαφέρει), πως ξέρει ένα 18χρονο που δεν έχει κάποια εμφανή κλίση (ζωγραφική, μουσική, πρωταθλητισμό κλπ...), δεν ξέρει καν σε ποιά σχολή θα μπεί, τι θα σπουδάσει...

 

Συμφωνώ απόλυτα με την Εύη.

 

εγω 18 χρονων ημουν κοτζαμ μαντραχαλος αλλα συνειδητοποιημενος με ονειρο μονο να σπουδασω αυτο που σπουδασα...ζουσα για να γινω αυτο...ξυπναγα το πρωι και χαμογελουσα...πηγαινα στη σχολη και ενιωθα στο φυσικο μου χωρο, οπως νιωθω τωρα στο γραφειο μου ...αν πεθαινα και ξαναγεννιομουν το ιδιο θα ηθελα να γινω...

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές σου. Εμένα μου πήρε πολλά χρόνια να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα και προσπαθώ μάταια να μαζέψω διάφορες από τις λανθασμένες επιλογές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με τρομάζουν οι άνθρωποι που ξέρουν από τα 17 τους τι ακριβώς θέλουν.

Και να σκεφτείς ότι παντρεύτηκα έναν τέτοιο.  ;D

Μην τρομάζεις...τα κορίτσια ξέρουν...για τα αγοράκια των 18 ετών ρωτάω.

 

εγω 18 χρονων ημουν κοτζαμ μαντραχαλος αλλα συνειδητοποιημενος με ονειρο μονο να σπουδασω αυτο που σπουδασα...ζουσα για να γινω αυτο...ξυπναγα το πρωι και χαμογελουσα...πηγαινα στη σχολη και ενιωθα στο φυσικο μου χωρο, οπως νιωθω τωρα στο γραφειο μου ...αν πεθαινα και ξαναγεννιομουν το ιδιο θα ηθελα να γινω...

Δηλ ξυπνάει κάποιος και λέει θα γίνω μηχανικός? Εγώ ξέρω ότι μέχρι κάποια ηλικία θα γινόμασταν πυροσβέστες, μετά ποδοσφαιριστές και λίγο μεγαλύτεροι rock star...και μετά δίναμε εξετάσεις!!!!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου πήρε πολλά χρόνια να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα και προσπαθώ μάταια να μαζέψω διάφορες από τις λανθασμένες επιλογές μου.

 

Και μένα αλλά είναι καλά παιδιά και φίλοι και θα συνεχίσω να παίζω μαζί τους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρομάζεις...τα κορίτσια ξέρουν...για τα αγοράκια των 18 ετών ρωτάω.

Δηλ ξυπνάει κάποιος και λέει θα γίνω μηχανικός? Εγώ ξέρω ότι μέχρι κάποια ηλικία θα γινόμασταν πυροσβέστες, μετά ποδοσφαιριστές και λίγο μεγαλύτεροι rock star...και μετά δίναμε εξετάσεις!!!!

 

 

ειμαι απο αλλη φαρα εγω...μανιατης  ;D δηλ. αλλο ειδος ανθρωπου ;D

εζησα σπαρτιατικη ζωη αν σου λεει κατι ;D ;D

 

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μάλλον είσαι απο τους πολύ λίγους.

 

Οι περισσότεροι, μεταξύ των οποίων και εγώ, στα 18 τους ονειρεύονται να ξεφυγουν απο τον έλεγχο της οικογένειας και να πάνε σε έναν παράδεισο γεμάτο ουσίες και οινοπνεύματα, σεξ και καμια φορά αν μεινει χρόνος και κουράγιο και τίποτα άλλο για αλλαγή.

 

Εγώ τουλαχιστον είχα σίγουρα όλα τα παραπάνω στο μυαλό μου + το ροκ ν ρολλ! ;D

Αλλα και όλοι οι φίλοι συμμαθητές και όσοι ήξερα αυτό ήθελαν και ας μην το παραδέχονταν τότε.

 

Και μην κοροειδευόμαστε, έτσι όπως μεγαλώσαμε είναι φυσικό επακόλουθο.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου