Προς το περιεχόμενο

Η Παιδεία στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι απο αλλη φαρα εγω...μανιατης  ;D δηλ. αλλο ειδος ανθρωπου ;D

 

Δεν θεωρείται από όλους προτέρημα αυτό .....  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εζησα σπαρτιατικη ζωη αν σου λεει κατι ;D ;D

Τίποτα δεν μου λέει. Ακόμα δεν κατάλαβα πως ξύπνησες μία ημέρα και είπες, "εγώ θα γινω μηχανικός"...πρόσεξε στα οράματα δεν πιστεύω.

Να μου πείς ήταν ο μπαμπάς μου, η μαμά μου, ο θείος μου κάτι μπορώ να καταλάβω.

Ίσως θα έχει ενδιαφέρον να γίνει ένα θέμα, πως καταλήξαμε να κάνουμε τη δουλειά που κάνουμε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν μου λέει. Ακόμα δεν κατάλαβα πως ξύπνησες μία ημέρα και είπες, "εγώ θα γινω μηχανικός"...πρόσεξε στα οράματα δεν πιστεύω.

Να μου πείς ήταν ο μπαμπάς μου, η μαμά μου, ο θείος μου κάτι μπορώ να καταλάβω.

Ίσως θα έχει ενδιαφέρον να γίνει ένα θέμα, πως καταλήξαμε να κάνουμε τη δουλειά που κάνουμε...

 

δεν ξυπνησα μια μερα...λιγο πριν τα 18 ο γερος με φωναξε να μιλησουμε...μου ειπε οτι εχω μια βδομαδα καιρο να αποφασισω τι θα κανω στη ζωη μου, πως θα κερδιζω το ψωμι...''θα ερθεις στο μαγαζι ή σπουδες - δουλεια - καρριερα κλπ?''..εγω ειπα θελω να γινω αυτο που ονειρευτηκα απο 7 χρονων οταν επαιζα με το αγαπημενο μου παιχνιδι, τα τουβλακια..δηλ. ''να κανω σπιτια'' ;D..

θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερο που εκανα αυτο που ηθελα..αλλα παιδια δεν το εκαναν και ευχαριστω τον πατερα μου για τα εξοδα, τη συμπαρασταση και ολα τα αλλα...να σαι καλα για παντα γερο μου :)

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να κάνω την ψιλοανάλυση. Προσωπικά, πάντα είχα τη μουσική. (ο σοφός γέροντας το είπε: αν ΔΕΝ έχεις κλίση).

 

Το πρόβλημα ήταν άλλο: το ΠΩΣ! Πώς στο Δια σπουδάζεις κλασσική σύνθεση; Κάνεις 2 χρονια αρμονία, 2 αντίστιξη, 2 (1,5) φούγκα και 4 σύνθεση (σύνολο 10 για τους πολύ άσχετους) ή φεύγεις έξω; Και αν ναι, πού;

 

Στα 18 μου, έχοντας αποτύχει μία φορά στις πανελλήνιες, γνώρισα έναν καλό φίλο που μου είπε για το τι γίνεται έξω. το αποφάσισα σε μία νύχτα να φύγω, το είπα στους γονείς μου. Τους εξήγησα όμως ότι θα μπω στο πανεπιστήμιο, τόσο κόπο (και χρήμα) που είχαμε κάνει, θα τελειώσω και μετά. Πράγματι, μπήκα στο Φυσικό Ιωαννινων και μάλιστα πέρασα και τρεία μαθήματα: αγγλικά 1, αγγλικά 2 και πληροφορική 1. χεχ... μετά τα παράτησα όλα για τη μουσική.

 

Ήξερα τι ήθελα αλλά όχι το πώς. Νομίζω ότι γενικά κάποιος τις κλίσεις του της ξέρει. Δεν είναι παράλογο να έχεις μια ιδέα. Στο κάτω κάτω, εντάξει, θα δεις πως είναι, αλλά αν έχεις μαγευτεί με... την κβαντομηχανική... τι άλλο θα κάνεις; Και δεν είναι ότι είχες "κλίση από μικρός"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εγω ειπα θελω να γινω αυτο που ονειρευτηκα απο 7 χρονων οταν επαιζα με το αγαπημενο μου παιχνιδι, τα τουβλακια..δηλ. ''να κανω σπιτια''

Αυτό θέλω να πώ και εγώ, όπως σου είπαν και οι προηγούμενοι, είσαι από τους τυχερούς, που έμμεσα είχες ένα στόχο-ένα όνειρο και μία "κλίση".

Κατάφερες και έδωσες ΚΑΙ πέρασες στη σχολή (που ήξερες ποιά ήταν-συγκράτησέ το αυτό) που ήθελες (γιατί δεν αρκεί μόνο να διαβάσεις, εκείνη την ημέρα θέλεις και λίγο την τύχη με τη μέρα σου).

Όλοι όμως δεν είναι τόσο τυχεροί...και είναι οι περισσότεροι

 

θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερο που εκανα αυτο που ηθελα..αλλα παιδια δεν το εκαναν και ευχαριστω τον πατερα μου για τα εξοδα, τη συμπαρασταση και ολα τα αλλα...να σαι καλα για παντα γερο μου

Όλοι οφείλουμε στους γονείς μας για αυτή τη θυσία που έκαναν για μας.

 

Νομίζω ότι γενικά κάποιος τις κλίσεις του της ξέρει.

Άλλο οι τάσεις άλλο οι κλίσεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ τουλαχιστον είχα σίγουρα όλα τα παραπάνω στο μυαλό μου + το ροκ ν ρολλ! ;D

Αλλα και όλοι οι φίλοι συμμαθητές και όσοι ήξερα αυτό ήθελαν και ας μην το παραδέχονταν τότε.

 

Για να το ελαφρύνω λίγο το θέμα κι επειδή συμφωνώ με τα παραπάνω πιστεύω ότι η λύση για την Β/θμια εκπαίδευση είναι οι καθηγητές να παίζουν μουσική με τους μαθητές τους.

Ορίστε λοιπόν το σχηματάκι που έφτιαξα με δύο μαθητές μου από το Λύκειο τον Μιχάλη και τον Μιλτιάδη (είναι αδέρφια και πάνε Γ και Α λυκείου αντίστοιχα).

Τα πάντα γίνονται ;) ;) ;)

 

Υ.Γ. Δεν το έβαλα για να μου πείτε αν παίζω καλά πάντως εκείνο το βράδι πέρασα καταπληκτικά! Αν οι moderators θεωρούν ότι δεν ταιριάζει στο θέμα μπορούν να το αφαιρέσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου