Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια Για Floyd Rose και λαμπατο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει ποση ωρα πρει να αφησω τις λαμπες να ζεσταθουν και να κρυωσουν πριν και μετα το πεξιμο πριν ανοιξω\κλεισω το standby και επισης στα original floyd υπαρχει περιπτωση να παθουν κατι αυτα η η κιθαρα αν τα χρεισιμποποιεις με δυναμη πχ να σηκωνεις την κιθαρα απο αυτα η οταν πεζεις γρηγορα σε τραγουδια σε στυλ vai  που ασκεισ πολυ δυναμη υπαρχει περιπτωσει να ξεκουρδιστουν  η να γινει οτιδιποτε αλλο σε τετοιες ''βαρβαρες'' καταστασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αν ειναι το original floyd rose κατασκευασμενο απο την schaller στη γερμανια δεν χρειαζεται να ανυσηχεις για τιποτα !!! ετσι κι αλλιως το floyd ειναι κατασκευασμενο για extreme παιξιμο χωρις να βγαινει εκτος τονου η κιθαρα,αρκει να ειναι σωστα ρυθμισμενο το floyd...

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για τον ενιχυτή κ  standby...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168463.0

 

Κ όσο για το τρέμολο μήν το φοβάσαι...εκτός άν είσαι ο Χούλκ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει περιπου 1,5 λεπτο στο stand by πριν τον ανοίξεις και 1,5 λεπτο για να τον κλείσεις

ενας τεχνικος βέβαια μου ειπε οτι δεν χρειάζεται αναμονη για κλείσιμο απλα πρεπει να  κρυώσει.

οσο για το floyd rose δεν ξερω, στην musicman jp6 που εχω που ειναι το ιδιο με το floyd

(περιπου) το προβλημα ειναι οτι αν ειναι οι χορδες παλιες σπανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ για τις απαντησεις αλλα εχω μια ερωτηση που ισως φανει λιγο ηλιθια αλλα θελω να τ ξεκαθαρισω . στ foyd αν bendαρεις παρα πολυ τις χορδες θα σπασουν η δεν πρεπει ν σπανε καθολου λογο lock (για original λεω. πιο σιγκεκριμενα esp horizon fr2)Γιατι εκανα ενα μεγαλο bend και μου εσπασε αλλα μολις πριν 3 μερες την πηρα απο το 1ο της setup σιγκεκριμενα απο τεχνικο του κεντρου της αθηνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Floyd Rose δεν φταίει σε τίποτα φίλε, μάλλον η χορδή ήταν σκάρτη. Όσον αφορά στο ξεκούρδισμα, πρέπει να ξέρεις ότι όσο πιο τρελά παίζεις τόσο πιο γρήγορα ξεκουρδίζεται και η κιθάρα σου. Κανένα τρέμολο δεν σου εγγυάται ότι η κιθάρα σου θα μένει κουρδισμένη για μήνες. Στο ξεκούρδισμα τον πρώτο ρόλο έχει το παίξιμό σου και μετά το οποιοδήποτε τρέμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε espmaniac, απέφευγε να θέτεις δυο τελείως άσχετα ερωτήματα στο ίδιο θέμα, δημιουργείται μπάχαλο και δεν βγαίνει νόημα για κάποιον που θα ψάξει ανάλογες απαντήσεις στο μέλλον.  ;)

 

Τώρα, έγιναν μερικά... "φαουλάκια" στην πορεία:  ;D

 

θελει περιπου 1,5 λεπτο στο stand by πριν τον ανοίξεις και 1,5 λεπτο για να τον κλείσεις

ενας τεχνικος βέβαια μου ειπε οτι δεν χρειάζεται αναμονη για κλείσιμο απλα πρεπει να  κρυώσει.

οσο για το floyd rose δεν ξερω, στην musicman jp6 που εχω που ειναι το ιδιο με το floyd

(περιπου) το προβλημα ειναι οτι αν ειναι οι χορδες παλιες σπανε.

 

Το ενάμιση λεπτό είναι κομματάκι υπερβολικό, προσωπικά τόσο τον αφήνω με βαρύ χειμώνα.  :P Όσο για το κλείσιμο, πολύ σωστά σου είπε ο τεχνικός, είναι παντελώς άχρηστο να τον βάζεις στο standby.

 

Επίσης το τρέμολο στην Pet σου δεν έχει την παραμικρή σχέση με Floyd. Εκτός ίσως ότι και τα δύο χρησιμοποιούν ελατήρια. Πως σου ήρθε αυτή η ιδέα?

 

 

Κανένα τρέμολο δεν σου εγγυάται ότι η κιθάρα σου θα μένει κουρδισμένη για μήνες.

 

Για μήνες??

 

Αν αφήνετε τις χορδές σας στην κιθάρα πάνω από καμμιά 20αριά ώρες παιξίματος, ή πάνω από 3-4 εβδομάδες ανεξαρτήτως αν παϊζετε ή όχι, το οποιοδήποτε intonation κατά μήκος της ταστιέρας θα είναι καθαρά συμπτωματικό.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μήνες??

 

Αν αφήνετε τις χορδές σας στην κιθάρα πάνω από καμμιά 20αριά ώρες παιξίματος, ή πάνω από 3-4 εβδομάδες ανεξαρτήτως αν παϊζετε ή όχι, το οποιοδήποτε intonation κατά μήκος της ταστιέρας θα είναι καθαρά συμπτωματικό.

 

 

 

Το "για μήνες" ήταν φυσικά σχήμα λόγου.

Η κιθάρα σωστό είναι να κουρδίζεται κάθε φορά πριν αρχίσουμε να παίζουμε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου