Προς το περιεχόμενο

Fender Jaguar Bass


ex-Παναγιώτηςbasss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πριν μου πει κανείς- γιατί πήρες τότε το Miller- θα πω ότι μου το έκαναν δώρο... 

 

γιατι δεν παιζει και passive?

 

Μια χαρα μπασο ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος ενός Marcus Miller- active- έχω να δηλώσω μόνο τούτο: Πνίξτε την φρουρά σε χλιαρή μπύρα (ατάκα από το λατρεμένο Αστερίξ) ;D Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσετε, αλλά σαν συντηρητική κωλόγρια που έχω γίνει  ;) θα πω ότι Fender και active είναι για τα... λιοντάρια. Αν θα πάρεις Jazz θα το πάρεις για αυτό που είναι: Passive και έξω από την παράγκα για να παίξεις όπως οι πρόγονοι που είχαν ηχάρα χωρίς μπαταρίες και λοιπά μπλιμπλίκια...

Και πριν μου πει κανείς- γιατί πήρες τότε το Miller- θα πω ότι μου το έκαναν δώρο... 

 

+1000000,9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

γιατι δεν παιζει και passive?

 

Μια χαρα μπασο ειναι.

Μωρέ παίζει και passive, αλλά έτσι όπως είναι η φιλοσοφία του «παίζει» active. Δεν λέω ότι δεν είναι μια χαρά μπάσο, αλλά αν εγώ αγόραζα Jazz δεν θα έπαιρνα με active. Θα προτιμούσα...  παράδοση. Και για να πω την αλήθεια ένα Geddy Lee δεν θα με χάλαγε καθόλου  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν κανένα 2μηνο θα συμφωνούσα μαζί σας ότι ακτιβ κ τζαζ δεν κάνει.

Πλέον θεωρώ τόσο ευέλικτο το άκτιβ που δε με βλέπω να το αλλάζω για τίποτα κ ας έπαιζαν όσοι ήθελαν με κλασσικό jazz bass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν κανένα 2μηνο θα συμφωνούσα μαζί σας ότι ακτιβ κ τζαζ δεν κάνει.

Πλέον θεωρώ τόσο ευέλικτο το άκτιβ που δε με βλέπω να το αλλάζω για τίποτα κ ας έπαιζαν όσοι ήθελαν με κλασσικό jazz bass.

 

Κι εγώ κάποτε αυτά έλεγα αλλά τώρα ούτε stingray δεν ακουμπάω!  ;D ;D

 

Οκ πέρα από την πλάκα ένα active όργανο για τα Ελληνικά δεδομένα είναι εργαλείο, έχεις τον ήχο σου σε οποιοδήποτε πεταμένο stage!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μέχρι πριν κανένα 2μηνο θα συμφωνούσα μαζί σας ότι ακτιβ κ τζαζ δεν κάνει.

Πλέον θεωρώ τόσο ευέλικτο το άκτιβ που δε με βλέπω να το αλλάζω για τίποτα κ ας έπαιζαν όσοι ήθελαν με κλασσικό jazz bass.

Ευάκι μου είχα αρχίσει να ανησυχώ  ;D Αν θυμάσαι είχαμε αυτήν την κουβέντα στην προηγούμενη μπυροποσία. Εσύ βρε είσαι νέα κοπέλα, καλά κάνεις και είσαι active. Οι... δεινόσαυροι έχουμε γίνει... passive  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ο ανωμαλος εχω διαμορφωσει μια μια πολυ συγκεκριμενη αντιληψη: Passive μπασο = μονο Precision. Οτιδηποτε αλλο ΠΡΕΠΕΙ να εχει προενισχυση, αλλιως δεν το κοιταω καν. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν αρκετά τα fender αλλά θα σκεφτόμουνα κάτι αξιόλογο από άλλη μάρκα.Βασικά το πρώτο πράγμα που με έκανε εντύπωση ήταν το σχετικά πιο μοντέρνο ύφος του με κάποια παραπάνω εφέ και φυσικά την δυνατότητα active αλλά με προβληματίζει η ποιότητα κατασκευής του δεδομένου ότι προσφέρει αρκετές δυνατότητες σε μια σχετικά χαμηλή τιμή (το είδα στο thoman αν δεν κάνω λάθος 850 ευρώ βεβαία υπάρχει και έκδοση με 1000 πιθανόν να έχει σχέση με το χρώμα) όποιος γνωρίζει κάτι στο κομμάτι αυτό θα ήθελα να μου πει..................επιπλέον θα ήθελα να ακούσω και μια γνώμη για το Marcus Miler  εάν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά με το jaguar...έχω την εντύπωση ότι η διαφορά στην τιμή  έχει να κάνει με το ότι είναι απομίμηση του μπάσου που παίζει ο Μarcus Miler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε, το είπες και μόνος σου: Την υπογραφή στο μπράτσο μέσες άκρες, την πληρώνεις. Τώρα αναφορικά με την σύγκριση ΜΜ και Jaguar- με το τελευταίο μόνο μια φορά ήρθαμε πιο... κοντά. Από το ελάχιστο που ασχολήθηκα μαζί του, καλά έπαιζε, αλλά δεν είμαι σημείο αναφοράς καθώς ότι πιάσω στο χέρι θέλω να το κάνω να ακούγεται σαν... Jazz  ;D. Από την άλλη,, όπως σου έγραψα, το σχήμα του δεν με τρέλανε οπότε μετά από λίγο το άφησα.

ΤΟ ΜΜ που έχω άσχημα δεν παίζει, αλλά εμένα μου την δίνει που για να πάρεις το 100% του οργάνου πρέπει να το παίξεις active. Παίζει και passive αλλά προσωπικά δεν πετάω την σκούφια μου. Ίσως επειδή είναι ash και τα θέλει τα μεσαία του- το κυρίως μου όργανο είναι alder και έχω εθιστεί σε αυτό- να μου λείπουν και γι' αυτό να τσινάω. Όμως για κάποιον άλλο αυτό μπορεί να είναι ιδανικό... Είναι θέμα γούστου. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου