Προς το περιεχόμενο

Fender Jaguar Bass


ex-Παναγιώτηςbasss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργιο μπάσο και μπορώ να διαθέσω πάνω κάτω 1000 ευρώ.Στην αρχή σκεφτόμουνα ένα κλασικό jazz-bass αλλά πρόσφατα μου μπήκε η ιδέα να αγοράσω ένα fender jaguar-bass.Το έχω ακούσει όπως φυσικά έχω ακούσει και το κλασσικό jazz-bass της fender απλά θα ήθελα πολύ να ακούσω και άλλες γνώμες σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργιο μπάσο και μπορώ να διαθέσω πάνω κάτω 1000 ευρώ.Στην αρχή σκεφτόμουνα ένα κλασικό jazz-bass αλλά πρόσφατα μου μπήκε η ιδέα να αγοράσω ένα fender jaguar-bass.Το έχω ακούσει όπως φυσικά έχω ακούσει και το κλασσικό jazz-bass της fender απλά θα ήθελα πολύ να ακούσω και άλλες γνώμες σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

 

Καλώς ήρθες στην παρέα... Λοιπόν φίλε μου, η άποψη μου είναι η εξής: Το Jaguar επί της ουσίας είναι ένα «μεταμφιεσμένο» Jazz- έχει Jazz μαγνήτες, alder σώμα- αλλά έχει αυτό το ιδιαίτερου σχήματος σώμα. Ηχητικά δεν έχουν μεγάλες διαφορές, όμως σε επίπεδο μεταπώλησης πιστεύω ότι τα Jazz φεύγουν πολύ, μα πάρα πολύ πιο εύκολα. Αν βέβαια σου αρέσει το σχήμα του Jaguar, πάω πάσο. Προσωπικά αν και... φόλα Fenderακιας- με δύο Jazz και ένα Roscoe Beck- δεν θα έπαιρνα Jaguar λόγο σχήματος.

Βέβαια τα άκουσες και τα δύο- κάποιο μπορεί να σου άρεσε περισσότερο. Από εκεί και πέρα όποιο σου έκατσε καλύτερα επάνω σου «χτύπα» το. Αν πάλι στο μέλλον μπορεί να θέλεις να το πουλήσεις και αυτό να γίνει γρήγορα, Jazz...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες και από μένα. Αν και φανατικός τον Jaguar/Jazzmaster με το μπάσο δεν τα πάω καλά. Μ'αρέσει αλλά ταυτόχρονα δεν μ'αρέσει! Ίσως επειδή προτιμώ ή έχω συνηθίσει τα μπάσα πιο λυτά.

 

Δεν έχει και άδικο ο Terry RoscoeBeck5 για το ότι είναι μεταφιεσμένο Jazz σε σχήμα Jaguar. Συν το ότι είναι και active...

 

Πάντως, για να πω την αλήθεια, την πρώτη φορά που το είδα από κοντά έπαθα πλάκα! Είναι εντυπωσιακό....  ;D

 

Αν σου αρέσει και στα χέρια σου πάρ'το!  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργιο μπάσο και μπορώ να διαθέσω πάνω κάτω 1000 ευρώ.Στην αρχή σκεφτόμουνα ένα κλασικό jazz-bass αλλά πρόσφατα μου μπήκε η ιδέα να αγοράσω ένα fender jaguar-bass.Το έχω ακούσει όπως φυσικά έχω ακούσει και το κλασσικό jazz-bass της fender απλά θα ήθελα πολύ να ακούσω και άλλες γνώμες σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

 

εισαι απολυτος στο θεμα μαρκα ??? δηλαδη η fender η τιποτα ???

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως, για να πω την αλήθεια, την πρώτη φορά που το είδα από κοντά έπαθα πλάκα! είναι εντυπωσιακό....  ;D

 

Εγώ πάλι τι να σου πω... Όποτε το βλέπω νομίζω ότι από κάποια γωνία θα εμφανιστεί ο Βουτσάς και... φστ μπόινκ  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συν το ότι είναι και active...

 

...και γι αυτο ακριβως θα προτιμησει το Jaguar. ;D

 

Τα ηλεκτρονικα του jaguar μου αρεσουν πραγματικα παρα πολυ. Θα ηθελα να αποκτησω ενα καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι τι να σου πω... Όποτε το βλέπω νομίζω ότι από κάποια γωνία θα εμφανιστεί ο Βουτσάς και... φστ μπόινκ  ;D

Χαααχααα! Γιατί έτσι?  ;D

 

Λες γι'αυτό να μου έκανε κλικ επειδή μ'αρέσει ο Βουτσάς και γενικά οι 60'ς ελληνικές ταινίες? Charms, Idols, Forminx, Mariners, Πλέσσας, κτλ?

 

 

...και γι αυτο ακριβως θα προτιμησει το Jaguar. ;D

 

Τα ηλεκτρονικα του jaguar μου αρεσουν πραγματικα παρα πολυ. Θα ηθελα να αποκτησω ενα καποια στιγμη.

Αυτό δεν είναι πραγματικά "συν". Αφού υπάρχουν και καταπληκτικά Jazz Bass active με πολύ καλύτερη προενίσχυση. Το θέμα είναι τι θέλει....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό δεν είναι πραγματικά "συν". Αφού υπάρχουν και καταπληκτικά Jazz Bass active με πολύ καλύτερη προενίσχυση. Το θέμα είναι τι θέλει....

 

 

Σαν κάτοχος ενός Marcus Miller- active- έχω να δηλώσω μόνο τούτο: Πνίξτε την φρουρά σε χλιαρή μπύρα (ατάκα από το λατρεμένο Αστερίξ) ;D Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσετε, αλλά σαν συντηρητική κωλόγρια που έχω γίνει  ;) θα πω ότι Fender και active είναι για τα... λιοντάρια. Αν θα πάρεις Jazz θα το πάρεις για αυτό που είναι: Passive και έξω από την παράγκα για να παίξεις όπως οι πρόγονοι που είχαν ηχάρα χωρίς μπαταρίες και λοιπά μπλιμπλίκια...

Και πριν μου πει κανείς- γιατί πήρες τότε το Miller- θα πω ότι μου το έκαναν δώρο... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω ότι Fender και active είναι για τα... λιοντάρια. Αν θα πάρεις Jazz θα το πάρεις για αυτό που είναι: Passive και έξω από την παράγκα για να παίξεις όπως οι πρόγονοι που είχαν ηχάρα χωρίς μπαταρίες και λοιπά μπλιμπλίκια...

+1

Ίσως γι'αυτό δεν μ'αρέσει και το Jaguar... θα το προτιμούσα πιο... "traditional".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω το συγκεκριμένο μπάσο εδώ κι έναν χρόνο. Οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από μπάσα.

 

Το αγόρασα απλούστατα διότι κατά την γνώμη μου ήταν το ομορφότερο μπάσο που έτυχε να δω/παίξω. Ο ήχος του έχει πράγματι jazz bass προσανατολισμό αλλά είναι πολύ πιο ευέλικτο καθώς προσφέρει κάποιες δυνατότητες συνδυασμού των μαγνητών του(με parallel/ series slide switch). Όπως αναφέρθηκε ήδη, διαθέτει επιλογή για active mode. Επίσης, με έχει εντυπωσιάσει η ποιότητα κατασκευής του (είναι κατασκευασμένο στην Ιαπωνία).

 

Ένα ζήτημα που έχω δει να συζητιέται πολύ στο ίντερνετ, είναι αυτό των ανεπιθύμητων θορύβων(hum/buzz) που μπορεί να παρουσιάζει. Προσωπικά δεν έχω τέτοια εμπειρία.  

 

Αν ενδιαφέρεσαι για κλιπς, πες μου.  8)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου