Προς το περιεχόμενο

Ενταση του ενισχυτη και λάμπες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Εχω εναν Marshal 8080 με μια λαμπα στον προενισχυτη. Ειναι μια Marshal ECC83

Επειδη ο ενισχυτης κανει ενα θορυβο οταν τον αναβω, ο οποιος σταματαει ομως μετα απο 1 λεπτο, δοκιμασα να την αλλαξω.

 

Εβαλα μια EH 12AX7 και πλεον τις περισσοτερες φορες που τον ανοιγω δεν κανει θορυβο, οχι ομως οτι ξεπεραστηκε τελειως το προβλημα.

 

Το αλλο που συνεβη ειναι οτι επεσε δραματικα η ενταση του ενισχυτη. Ο ηχος δεν αλλαξε καθολου. Σας εχει τυχει κατι τετοιο ; Η μηπως η λαμπα που του εβαλα... ειναι μαπα;

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλησπερα' date='

 

Εχω εναν Marshal 8080 με μια λαμπα στον προενισχυτη. Ειναι μια Marshal ECC83

Επειδη ο ενισχυτης κανει ενα θορυβο οταν τον αναβω, ο οποιος σταματαει ομως μετα απο 1 λεπτο, δοκιμασα να την αλλαξω.

 

Εβαλα μια EH 12AX7 και πλεον τις περισσοτερες φορες που τον ανοιγω δεν κανει θορυβο, οχι ομως οτι ξεπεραστηκε τελειως το προβλημα.

 

Το αλλο που συνεβη ειναι οτι επεσε δραματικα η ενταση του ενισχυτη. Ο ηχος δεν αλλαξε καθολου. Σας εχει τυχει κατι τετοιο ; Η μηπως η λαμπα που του εβαλα... ειναι μαπα;[/quote']

 

FYI

 

Ρωτησα και εμαθα οτι οι ECC θελουν 6 volt ενω οι 12AX7 θελουν 12 volt οποτε τωρα η λαμπα που εχω δεν δουλευει στο full. Αυτα

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα και εμαθα οτι οι ECC θελουν 6 volt ενω οι 12AX7 θελουν 12 volt οποτε τωρα η λαμπα που εχω δεν δουλευει στο full. Αυτα

 

Ωραια... :roll:

 

λοιπον κανε τα παρακατω...

 

περιμενε να ανοιξει αυριο το πρωϊ το μαναβικο της γειτονιας σου.

μολις ανοιξει πηγαινε στον μαναβη & πες του να σου δωσει ενα κιλο απο τις πλεον ΣΑΠΙΕΣ & ΖΟΥΜΕΡΕΣ ντοματες που εχει.

 

παρε τηλ. τον "παντογνωστη" που σου ειπε οτι αλλο οι 12ax7 & αλλο οι ecc83 & κλειστου ενα ραντεβου στο Συνταγμα.

 

μολις τον δεις φερτου τις ντοματες στη μαπα... :twisted:

 

νυσαφι πια με τους ασχετους που οτι μαμακια τους ερθει στο κεφαλι την πουλανε σαν γνωση.... :roll:

 

Παρεμπιπτοντως για να μην εχεις αποριες & οι δυο λυχνιες ειναι ΙΔΙΕΣ

απλα το ecc83 ειναι ευρωπαϊκη ονομασια και το 12ax7 αμερικανικη ονομασια για τον ιδιο τυπο λυχνιας. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα' date='

 

Εχω εναν Marshal 8080 με μια λαμπα στον προενισχυτη. Ειναι μια Marshal ECC83

Επειδη ο ενισχυτης κανει ενα θορυβο οταν τον αναβω, ο οποιος σταματαει ομως μετα απο 1 λεπτο, δοκιμασα να την αλλαξω.

 

Εβαλα μια EH 12AX7 και πλεον τις περισσοτερες φορες που τον ανοιγω δεν κανει θορυβο, οχι ομως οτι ξεπεραστηκε τελειως το προβλημα.

 

Το αλλο που συνεβη ειναι οτι επεσε δραματικα η ενταση του ενισχυτη. Ο ηχος δεν αλλαξε καθολου. Σας εχει τυχει κατι τετοιο ; Η μηπως η λαμπα που του εβαλα... ειναι μαπα;[/quote']

 

Βάλε ξανά την παλιά να δεις αν παίζει κανονικά απο θέμα έντασης

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα και εμαθα οτι οι ECC θελουν 6 volt ενω οι 12AX7 θελουν 12 volt οποτε τωρα η λαμπα που εχω δεν δουλευει στο full. Αυτα

 

haha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

περιμενε να ανοιξει αυριο το πρωϊ το μαναβικο της γειτονιας σου.

μολις ανοιξει πηγαινε στον μαναβη & πες του να σου δωσει ενα κιλο απο τις πλεον ΣΑΠΙΕΣ & ΖΟΥΜΕΡΕΣ ντοματες που εχει.

 

παρε τηλ. τον "παντογνωστη" που σου ειπε οτι αλλο οι 12ax7 & αλλο οι ecc83 & κλειστου ενα ραντεβου στο Συνταγμα.

 

μολις τον δεις φερτου τις ντοματες στη μαπα... icon_twisted.gif

 

 

ΣΩΣΤΟΣ! :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια... :roll:

 

λοιπον κανε τα παρακατω...

 

περιμενε να ανοιξει αυριο το πρωϊ το μαναβικο της γειτονιας σου.

μολις ανοιξει πηγαινε στον μαναβη & πες του να σου δωσει ενα κιλο απο τις πλεον ΣΑΠΙΕΣ & ΖΟΥΜΕΡΕΣ ντοματες που εχει.

 

παρε τηλ. τον "παντογνωστη" που σου ειπε οτι αλλο οι 12ax7 & αλλο οι ecc83 & κλειστου ενα ραντεβου στο Συνταγμα.

 

μολις τον δεις φερτου τις ντοματες στη μαπα... :twisted:

 

 

ΘΕΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, τωρα εδω που τα λεμε μου φανηκε λογικη η εξηγηση αφου ειδα αυτη την αλλαγη στον ενισχυτη....

Ρε τι σου ειναι αυτοι οι μαστορες.... οτι να ναι...

Θα βαλω παλι την παλια (την εχω δανεισει τωρα) για να δω τι παιζεται.

Τεταρτη που εχει λαικη αγορα εδω απεξω... θα ψωνισω

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το λιγοτερο, πριν 4 χρονια εψαχνα ενα ηχειο για ενα παλιο fender twin και ενα 'μουσικο' :? καταστημα με εστειλε στο ραδιο κορασιδη..

φυσικα γελουσα κανενα 10ημερο:? :? :oops: :roll:

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εψαχνες για "ηχειο" καλα κανανε και σε εστειλαν εκει,αν βεβαια εψαχνες για ΜΕΓΑΦΩΝΟ κακως σε εστειλαν εκει.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου