Προς το περιεχόμενο

Πόσες ώρες μπορεί να παίζει κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως, δεν εχω και τις μεγαλυτερες αντοχες στο παιξιμο του μπασου. Ηδη απο το πρωτο 20 λεπτο το χερι μου εχει κουραστει. Για να μην τα πολυλογω, μεχρι και 40 λεπτα εως μια ωρα δεν χανω νοτα λογω κουρασης, αλλα απο εκει και περα, κατι απαιτητικα γυρισματα προσπαθω να τα αποφυγω για να μην πετανε οι νοτες απο εδω κι απο εκει  :P  Συνολικα το μεγιστο που εχω παιξει ειναι 3 ωρες, ενω συνηθως παιζω 1 φορα καθε 3 μερες λογω αλλων ασχολιων, αρα λιγου ελευυθερου χρονου.

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου χει συμβει να κανουμε προβα απο τις 10 το βραδυ μεχρι τις 5 γιατι ετοιμαζομασταν για live .Συνολικα μιση ωρα διαλλειμα , αλλα ειχε περασει πολυ ευχαριστα η ωρα και οταν γυρνουσα σπιτι ενιωθα πολω ωραια γιατι ενιωθα οτι ειχα κανει πολλη και καλη δημιουργικη δουλεια .(μονο τσιπουρο πιναμε  :))

Life's like a bass line .Improvise and get groovy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χει συμβει να κανουμε προβα απο τις 10 το βραδυ μεχρι τις 5 γιατι ετοιμαζομασταν για live .Συνολικα μιση ωρα διαλλειμα , αλλα ειχε περασει πολυ ευχαριστα η ωρα και οταν γυρνουσα σπιτι ενιωθα πολω ωραια γιατι ενιωθα οτι ειχα κανει πολλη και καλη δημιουργικη δουλεια .(μονο τσιπουρο πιναμε  :))

 

λιαρδα το λαιβ!  ;D

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ενταξει , το live ηταν σε 2-3 μερες .

Μια μερα πριν εγραφα Διαφορικες Εξισωσεις οποτε μετα ηθελα απιστευτα να ξεσκασω :)

Life's like a bass line .Improvise and get groovy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως, δεν εχω και τις μεγαλυτερες αντοχες στο παιξιμο του μπασου. Ηδη απο το πρωτο 20 λεπτο το χερι μου εχει κουραστει. Για να μην τα πολυλογω, μεχρι και 40 λεπτα εως μια ωρα δεν χανω νοτα λογω κουρασης, αλλα απο εκει και περα, κατι απαιτητικα γυρισματα προσπαθω να τα αποφυγω για να μην πετανε οι νοτες απο εδω κι απο εκει  :P  Συνολικα το μεγιστο που εχω παιξει ειναι 3 ωρες, ενω συνηθως παιζω 1 φορα καθε 3 μερες λογω αλλων ασχολιων, αρα λιγου ελευυθερου χρονου.

 

Κάτι κάνεις λάθος... ειλικρινά θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιο έμπειρο δάσκαλο (και έμπειρο επαγγελματία μπασσίστα) μόνο και μόνο για να "διαγνώσει" τι δεν πάει καλά. Πιθανώς σφίγγεσαι πολύ περισσότερο απ'όσο χρειάζεται, η στάση σου δεν είναι καλή, ή κάτι παρόμοιο.

 

Παλιότερα έμαθα "με το στανιό" να είμαι συνέχεια χαλαρός στο παίξιμο ώστε να μπορώ να παίζω για ώρες (μιας και έτσι έβγαινε το ψωμάκι...). Ωστόσο δεν το συνιστώ σε κανέναν και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ. Δηλαδή, πόσο ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΣ μπορεί να είναι κάποιος παίζοντας για 5 ώρες συνέχεια? Μάλλον τα ίδια και τα ίδια θα παίζει... ή πράγματα που είναι υποχρεωμένος να παίζει.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα αν το thread μιλάει για επαγγελματικό παίξιμο ή για πρόβα/εκμάθηση κτλ....

 

Πάντως εγώ όταν είχα πάρει το πρώτο Triton (classic) το 2000, έκατσα σπίτι 3 μέρες!!!

21 ώρες συνεχόμενες με ice tea (και 2 φορές τουαλέτα και 2 τοστ)...μετά κοιμήθηκα κ δεν θυμάμαι

 

Επαγγελματικά σε live:

5 μέρες χ 5 ώρες το live = 25 σύνολο στη βδομάδα

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα αν το thread μιλάει για επαγγελματικό παίξιμο ή για πρόβα/εκμάθηση κτλ....

 

Πάντως εγώ όταν είχα πάρει το πρώτο Triton (classic) το 2000, έκατσα σπίτι 3 μέρες!!!

21 ώρες συνεχόμενες με ice tea (και 2 φορές τουαλέτα και 2 τοστ)...μετά κοιμήθηκα κ δεν θυμάμαι

 

Επαγγελματικά σε live:

5 μέρες χ 5 ώρες το live = 25 σύνολο στη βδομάδα

 

αν το χεις ακομα και δεν το χρειαζεσαι ελα να κανουμε μια ομορφια ! ;D

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κάνεις λάθος... ειλικρινά θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιο έμπειρο δάσκαλο (και έμπειρο επαγγελματία μπασσίστα) μόνο και μόνο για να "διαγνώσει" τι δεν πάει καλά. Πιθανώς σφίγγεσαι πολύ περισσότερο απ'όσο χρειάζεται, η στάση σου δεν είναι καλή, ή κάτι παρόμοιο.

 

 

Η πιο απλα οι τενοντες μου ειναι συνεχεια στη τσιτα, λογω γραψιματος και λογω προπονησεων.  8)  Ισως επρεπε να το προσδιορισω απο την αρχη Παντως thanks για την συμβουλη.

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως παίζω 2-3 ώρες αλλά τον πρώτο καιρό έπαιζα 6-7 ώρες με μικρά break!

 

Το άλλο θέμα είναι ποιες (περίεργες) ώρες παίζεται?!!!

Κάτι καμμένες ώρες που γυρνάω από ξενύχτι και είναι 4 το πρωί.... μετά από λίγο είναι πρωί! :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου