Προς το περιεχόμενο

recording with mac


future3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια! Θελω την βοηθεια σας σε κατι...Εχω ενα power book g4 και θα ηθελα να ηχογραφω οποιοδηποτε ηχο περναει στα ηχεια μου. Εχω hardware synth και ενω παίζω δεν μπορω να ηχογραφησω τους ηχους που ακουγονται. Τι να κάνω? Υπαρχει κανενα προγραμμα για αυτο? ενα record player?

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια! Θελω την βοηθεια σας σε κατι...Εχω ενα power book g4 και θα ηθελα να ηχογραφω οποιοδηποτε ηχο περναει στα ηχεια μου. Εχω hardware synth και ενω παίζω δεν μπορω να ηχογραφησω τους ηχους που ακουγονται. Τι να κάνω? Υπαρχει κανενα προγραμμα για αυτο? ενα record player?

 

ευχαριστώ!

 

Πειράζει που δε κατάλαβα την ερώτηση; Μήπως μπορείς να επαναλάβεις;

Γράφεις με seq σε midi και θες να γυρίσεις τον ήχο στο seq πίσω για να γράψεις το αποτέλεσμα;

Μήπως απλά παίζεις στο synth και θες να κοτσάρεις τα patch cords στο g4 για να γράψεις αυτό που παίζεις live?

Μήπως απλά ρωτάς αν υπάρχει ένα audacity σε OSX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα σωστά, αλλά αν κατάλαβα καλά θέλεις οτι παίζει από τα ηχεία (ανεξαρτήτου πηγής) να μπορεί να ηχογραφηθεί:

για κατέβασε αυτο το προγραμματάκι

http://www.music.ultraviolet.gr/download/SoundRecorderFolder.sit

 

Aυτό είναι ένας sound recorder που γράφει οτιδήποτε ήχο παράγεται από τον υπολογιστή. Aν δεν έχεις κάρτα ήχου (και εκει είναι χρήσιμο αυτο το πρόγραμμα) σύνδεσε με ένα καλώδιο την την έξοδο ήχου με την είσοδο, και κάνε record.

Aααα, χρειάζεσαι και ένα ξεσυμπιεστήρι (είναι συμπιεσμένο με stuffit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως παιδιά έχετε δίκιο και σαφής δεν έγινα. Λοιπόν, για παράδειγμα έχω ένα synth της Yamaha το PSS 280. Το συνδέω με το Mac... ο ήχος ακούγεται πεντακάθαρα από τα ηχεία αλλά εγώ θέλω αυτόν τον ήχο να μπορώ να τον ηχογραφήσω. Επίσης έχω το Pro53 της Native instruments και θέλω να κάνω το ίδιο ακριβώς ενώ παίζω.

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής τώρα...αν όχι...μάλλον βρίσκομαι σε πλήρη σύγχυση!

ΥΣΤ To sound recorder το έχω δοκιμάσει αλλά ενώ ηχογραφεί, ο ήχος κάνει παράσιτα.. κάτι σαν να βήχει...

Δεν ξέρω αλλά στα pc η ηχογράφηση μου ήταν πολύ πιο εύκολη. Έκανα άνετα δουλειά με το AVRack ή το Wavelab. Πάταγα record και ηχογραφούνταν τα πάντα...

Μήπως είμαι αδαής?

 

Ευχαριστώ κ πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως παιδιά έχετε δίκιο και σαφής δεν έγινα. Λοιπόν' date=' για παράδειγμα έχω ένα synth της Yamaha το PSS 280. Το συνδέω με το Mac... ο ήχος ακούγεται πεντακάθαρα από τα ηχεία αλλά εγώ θέλω αυτόν τον ήχο να μπορώ να τον ηχογραφήσω. Επίσης έχω το Pro53 της Native instruments και θέλω να κάνω το ίδιο ακριβώς ενώ παίζω.

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής τώρα...αν όχι...μάλλον βρίσκομαι σε πλήρη σύγχυση!

ΥΣΤ To sound recorder το έχω δοκιμάσει αλλά ενώ ηχογραφεί, ο ήχος κάνει παράσιτα.. κάτι σαν να βήχει...

Δεν ξέρω αλλά στα pc η ηχογράφηση μου ήταν πολύ πιο εύκολη. Έκανα άνετα δουλειά με το AVRack ή το Wavelab. Πάταγα record και ηχογραφούνταν τα πάντα...

Μήπως είμαι αδαής?

 

Ευχαριστώ κ πάλι![/quote']

 

¶ρα, καλά κατάλαβα και σου πρότεινα το sound recorder :wink:

Tο sound recorder ΔEN κάνει παράσιτα! Aν υπάρχουν τέτοια προβλήματα αυτά έχουν να κάνουν με το (hardware η software) configuration σου.

Eγω το χρησιμοποιώ σαν αυτό που είναι...: ενα απλό recorder και κάνει αυτό που πρέπει: ηχογραφεί ότι βγαίνει απο την έξοδο του υπολογιστή στα 44.1

Kανονικά λοιπόν αν είναι σωστό το βασικό setup του μακ σου, θα πρέπει να μπορείς να ηχογραφείς, όσο απλά το έκανες αυτό και στο pc σου!

Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται με το setup σου, άρα δεν μπορώ να σε βοηθησω... αυτό που ξέρω να σου πω είναι πως αν ειναι στημένο σωστά το μηχάνημα πρέπει να ηχογραφεί κιολας, τόσο απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ future3 για να μην σου λεμε οτι ναναι κι εμεις κανε μια ανακεφαλαιωση τι θες ακριβως να κανεις. σε ενδιαφερει να ηχογραφησεις ενα καναλι ή πολλα. θες να γραφεις τραγουδια? θες να ηχογραφησεις audio το συνθι σου ή και audio kai midi για να κανεις και editing.

ριξε μια ματια και σε σχετικα θεματα στο νοιζ κυριως για να ενημερωθεις για το τι υπαρχει γιατι παιζει να μην ξερεις και τι ακριβως θελεις γιατι δε ξερεις τι μπορεις να κανεις. και μολις ενημερωθεις και δεις τι ακριβως θελεις εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια ευχαριστω. Και μια τελευταια ερωτηση (αν δεν σας σπαω τα νευρα)... ξερετε κανενα καλο drum machine software ή hardware να μου προτεινετε? γιατι απο ηχους καλα παω αλλά απο beat ενα μηδενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερουμε παρα πολλα να σου προτεινουμε και μη μας παρεξηγεις δε μας σπας τα νευρα. πειραζει δηλαδη που ζηταμε διευκρινισεις για να βοηθησουμε καλυτερα?

τωρα θα ειμαι μ***ακας αμα σε ρωτησω τι μουσικη παιζεις? πως αλλοιως θα σου πω/πουμε ενα καλο drum machine? :) :) :)

ενα που εχει απολα και μου αρεσει και το χρησιμοποιω ειναι το groove agent της steinberg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου