Προς το περιεχόμενο

θορυβος σε distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους

προσφατα αγορασα καποια πεταλακια 6 στην σειρα και εχω το εξης προβλημα το distortion Που εχω tech 21 gt2 βγαζει θορυβο οταν δεν παιζω μπορει να μου καποιος τι μπορει να φταιει ;;;η σειρα που τα εχω βαλει ειναι wah octaver distortion chorus delay ....η κιθαρα ειναι ολοκαινουργια οπως και ο ενισχυτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα τα έβαζα με σειρά: Wah wah-Distortion-Delay-Chorys-Octaver.

Μπορεί ο θόρυβος να είναι απο κανένα καλώδιο ή άν έχεις τέρμα το Gain στο Distortion ή μπορεί απο το ρεύμα(κλασικός θόρυβος) αλλά χωρίς να ακούσω δεν μπορώ να καταλάβω...δές το λίγο! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι τα....ντιστορσια... :),οταν δεν παιζεις βγαζουν θορυβο,η λυση?: Να το ΚΛΕΙΝΕΙΣ οταν δεν παιζεις.Αλλος τροπος (που να μη καταστρεφει τον ηχο σου με λυσεις noise gate κτλ) δεν υπαρχει.

 

Τα πεταλακια μια χαρα τα εχεις βαλει .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πετάλια είναι όντως μια χαρά.

Το ότι κάνει θόρυβο είναι όπως είπε κ ο master superfunk,επειδή είναι απλά distortion !Όλα βγάζουν κ γι'αυτό υπάρχουν κ τα Noise gates...Ειδικά αυτά με πολλά γκάζια.

Εγώ πήρα Line6 uber metal και καθάρισα,ούτε θόρυβοι ούτε τπτ :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΑ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ  ΤΟ REVERB EINAI AΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΠΕΤΑΛΙΩΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΟΛΟ Ο ΗΧΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΜΕΤΑΛΙΚΟΣ ΤΥΠΟΥ VAI SATRIANI ,ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ BEHRINGER DR600 DIGITAL REVERB η αυτο

BEHRINGER RV600 ΑΝ ΚΑΙ ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ 650 ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ REVERB ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα το reverb είναι βασικό πετάλι σε μία πεταλιέρα. Γεμίζει πάντα τον ήχο. Είναι αυτό που όταν υπάρχει δεν το καταλαβαίνεις,αλλά όταν λείπει κάνει μπαμ!

Για μένα,μείνε μακρυά από behringer....Πολύ μακρυά όμως...Θα καταστρέψεις τον ήχο σου (σε πετάλια τουλάχιστον είναι χάλια...). Αν δεν θες να δόσεις πολλά,τότε περίμενε να βγει κανά καλό reverb εδώ στα μεταχειρισμένα.Από την στιγμή που επέλεξες να ασχοληθείς με πετάλια,τότε είναι σαν να ξέρεις από πριν ότι θα σου βγει πιο ακριβά από ένα έτοιμο πολυεφέ,αλλά ο ήχος είναι πραγματικά ανώτερος!

 

Και γενικά ό,τι πετάλι και να παίρνεις πρέπει να είναι "Από τα πολύ καλά", γτ αν δεν είναι,τότε θα ακούγονται διάφοροι θόρυβοι κ δεν θα κάνουν κ σωστά την δουλειά τους :)

(μήνυμα-απάντηση στον φίλο kotipelto!! :) )

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε steveb τα πεταλια που εχω ειναι tech 21 gt2 tech 21 dla tap tempo dunlop 95q wah,  boss ce 5 chorus ,ebs compressor και ebs octaver ,εχεις καποια αποψη για την συγκεκριμενη πεταλιερα και αν προσθετες καποιο πεταλι ποιο θα προσθετες φυσικα και ποιο reverb ,εχει καποιος περα απο το φιλο καποια αποψη ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχάς τα πετάλια που έχεις είναι πάρα πολύ γερά. Θα ήταν κρίμα να χαλάσεις τόσο καλό ήχο με ένα behringer!

Πρόταση μου μέχρι 150 ευρω? Σίγουρα το Holy grail plus (135 ευρω,μόνο μειονέκτημα ότι πέρνει μόνο ρεύμα),είναι αυτό που έχω εγώ και τα σπάει πολύ άσχημα. Αλλιώς, δοκίμασε το κλασικό rv5 της boss,ή το reverbzilla της Line6 (αν θυμάμαι καλά κάπως έτσι λέγεται). Έχουν πολύ καλό ήχο.

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη με ενα καλο reverb θεωρεις οτι ειμαι οκ η πεταλιερα ειναι πληρης  ; καθως booster εχει το delay μου που για τα σολα το θεωρω οτι ειναι υπεραπαραιτητο ,για το tech 21 το reverb εχει κανεις αποψη ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη με ενα καλο reverb θεωρεις οτι ειμαι οκ η πεταλιερα ειναι πληρης  ; καθως booster εχει το delay μου που για τα σολα το θεωρω οτι ειναι υπεραπαραιτητο ,για το tech 21 το reverb εχει κανεις αποψη ;;;

Το ακουσα μια φορα και τα εσπαγε πρεπει να ειναι πολυ καλο ριβερμπ.

Οπως επισης και τις digitech to hardwire digiverb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου