Προς το περιεχόμενο

Παρατεταμενο τριξιμο σορτινας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες,ειμαι κι εγω αρχαριος(μολις 3 μηνες ασχολουμαι)..το προβλημα μου εχει να κανει με τη σορτινα..μεχρι καποιο καιρο δεν θυμαμαι να ειχα προβλημα αλλα σε καποια φαση αρχισα να παρατηρω ενα παρατεταμενο σπαστικο τριξιμο μετα απο καθε κρουση..επισης τριζει οταν ακουγεται δυνατα το μπασο και οταν παιζω στα τομ,βαθυ και κασα..οποιος γνωριζει το οτιδηποτε ας μου δωσει τα φωτα του..Εχω ακομη κατι που με προβληματιζει..εχω καθισει μεχρι τωρα σε 3 σετ συνολικα..εχω παρατηρησει ενα προβλημα στην συμπεριφορα του πεταλ της κασας..δεν ξερω αν φταιει το πεταλ η το δερμα της κασας αλλα δεν με βολευει οταν παιζω δεκατα εκτα οσο στα αλλα σετ..η αισθηση ειναι πιο ξερη στα αλλα ενω σ εμενα πιο παλμικη..να σημειωσω οτι ι δικη μου ειναι 22αρα ενω οι αλλες 20αρες..επισης στο πισω δερμα των αλλων υπαρχει μια τρυπα ενω στο δικο μου οχι..ευχαριστω προκαταβολικως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου κι εσένα!

 

α. το τρίξιμο μπορεί να ωφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Τέντωμα-λασκάρισμα των χορδών, κούρδισμα κλπ. Στις περισσότερες περιπτώσεις μαθαίνουμε να ζούμε μ αυτό!  8)

β. στην κάσα παίζει ρόλο το δέρμα-κούρδισμα όπως και το ίδιο το πεντάλ. Φυσικά δεν έχουν όλα την ίδια αίσθηση. Δοκιμάζοντας ρυθμίσεις στο ελατήριο του πεντάλ αλλά και κουρδίσματα θα βρεις αυτό που σε βολεύει...

 

δέκατα έκτα και παίζεις τρεις μήνες? Μήπως το πρόβλημα ξεκινάει απ τη δικιάς σου τεχνική;

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε με το κούρδισμα του κάτω δέρματος του ταμπούρου και γενικά με τα δέρματα των τομ που δημιουργούν το πρόβλημα. Το κάτω δέρμα συντονίζεται και σου δημιουργεί το θέμα. Δοκίμασε και να χαλαρωσεις λίγο την σορτίνα. Όσο για την μπότα εαν δεν έχεις μπροστινή τρύπα τότε το πίσω δέρμα αντιδρά στο κάθε χτύπημα(ο αέρας μετακινείται μέσα στην μπότα αλλά είναι εγκλωβισμένος και δημιουργεί δευρεύοντες παλμούς στο πίσω δέρμα που δημιουργούν την αίσθηση που λες) και είτε το συνηθίζεις είτε τρυπάς το μπροστινό δέρμα. Πάλι παίζει ρόλο το κούρδισμα. Δεν παίζει τόσο ρόλο το μέγεθος της μπότας όσο το κούρδισμα και η ύπαρξη τρύπας μπροστά στην αίσθηση που αναφέρεις. Πειραματίσου με το κούρδισμα και ανοιγοντας στην αρχή μία μικρή τρύπα στο πλάι και όχι στο κέντρο του μπροστινού δέρματος(10-15εκατοστά διάμετρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκατα εκτα παιζω με το μετρονομο στο 50-60 και μη φανταστεις ιδιαιτερα πραγματα..αρχη ειμαι ακομα..ειναι πολυ πιθανο να φταιει και η δικη μου τεχνικη απλα λεω οτι τα αλλα σετ με βοηθανε περισσοτερο..δεν ξερω αν θελω να κανω τρυπα με πιθανο κινδυνο να τα καταστρεψω..προτιμω ισως να αγορασω αλλα δερματα..ποσο θα κοστιζουν αλλωστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chembeast +1

 

.δεν ξερω αν θελω να κανω τρυπα με πιθανο κινδυνο να τα καταστρεψω..

δοκίμασε να αφαιρέσεις εντελώς το μπροστινό δέρμα.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό το δέρμα της Aquarian, εκεί που είναι το υλικό τυπου ''coating'' στις ακρες δωσε βαση. Μπορείς να βάλεις στα ίδια σημεία λίγο λοκωχαρτο...είναι μια πολύ απλή λύση αν βαριεσαι να παίζεις με κουρδισμα ή γενικά αν δε βγαλεις ακρη

Aquarian_Hi-Performance_Snare_Bottom.jpg.ee676b50064cb2ebc7e0baf5f2424be3.jpg

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν πρόκειται για πολύ παρατεταμένο ή έντονο "τρίξιμο" θα έλεγα να το συνηθίσεις μιας και προσθέτει, όπως και τα λεγόμενα overtones (ή κουδούνισμα (?)), και είναι μέρος του ήχου των drums (εφόσον όπως είπα παραπάνω δεν είναι πολύ έντονο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Problem nο.1

    Από το βιδάκι του μηχανισμού της σορτιέρας χαλάρωσε σιγά σιγά μέχρις ότου πάψει να ανταποκρίνεται στο συντονισμό της μεμβράνης.

    Problem nο.2

    Είναι φυσικό να αισθάνεσαι παλμό διότι σε εσένα όταν πάλλεται ελεύθερα το μπροστά δέρμα πάλλεται επίσης το πίσω ελεύθερα με αποτέλεσμα η πίεση του αέρα που υπάρχει εγκλωβισμένη μέσα στον κύλινδρο του τυμπάνου να σε κάνει να νιώθεις έντονα τον παλμό της μεμβράνης στο πόδι σου.Αυτό σου αποδείκνείει ότι έχεις να κάνεις με κάτι <<ζωντανό>> που πάλλεται έτσι για να φιλοσοφήσουμε λίγο.

  Για να το καταλάβεις αυτό σου παραθέττω βίντεο

  Για να μειώσεις τον παλμό κούρδισε ψηλότερα και στον ίδιο τόνο τα δύο δέρματα  ώστε να πάλλονται σε συμφωνία και να μειώσεις την αίσθηση του παλμού.<αποτην άλλη πάντα έχεις την επιλογή να <<νεκρώσεις>> το τύμπανο ανοίγοντας και εσύ τρύπα και βάζοντας κανα δυο μαξιλάρια και θα απαλαγείς οριστικά απο τον παλμό,διότι ως γνωστόν ότι είναι νεκρό δεν πάλλεται.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. το τρίξιμο μπορεί να ωφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Τέντωμα-λασκάρισμα των χορδών, κούρδισμα κλπ. Στις περισσότερες περιπτώσεις μαθαίνουμε να ζούμε μ αυτό!  8)

 

Όσο για την μπότα εαν δεν έχεις μπροστινή τρύπα τότε το πίσω δέρμα αντιδρά στο κάθε χτύπημα(ο αέρας μετακινείται μέσα στην μπότα αλλά είναι εγκλωβισμένος και δημιουργεί δευρεύοντες παλμούς στο πίσω δέρμα που δημιουργούν την αίσθηση που λες) και είτε το συνηθίζεις είτε τρυπάς το μπροστινό δέρμα. Πάλι παίζει ρόλο το κούρδισμα. Δεν παίζει τόσο ρόλο το μέγεθος της μπότας όσο το κούρδισμα και η ύπαρξη τρύπας μπροστά στην αίσθηση που αναφέρεις. Πειραματίσου με το κούρδισμα και ανοιγοντας στην αρχή μία μικρή τρύπα στο πλάι και όχι στο κέντρο του μπροστινού δέρματος(10-15εκατοστά διάμετρο).

 

Εκτός και αν πρόκειται για πολύ παρατεταμένο ή έντονο "τρίξιμο" θα έλεγα να το συνηθίσεις μιας και προσθέτει, όπως και τα λεγόμενα overtones (ή κουδούνισμα (?)), και είναι μέρος του ήχου των drums (εφόσον όπως είπα παραπάνω δεν είναι πολύ έντονο).

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους συναδέλφους.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας,με βοηθησατε αρκετα..θα αγορασω ενα δερμα με τρυπα που ειμαι σιγουρος οτι θα φερει αποτελεσματα..τωρα οσον αφορα το τριξιμο μαλλον θα το συνηθισω,αλλωστε τωρα ακομα δεν τη χρησιμοποιω στις ασκησεις μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου