Προς το περιεχόμενο

DIY Delay προβλημα!!!


spirtoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!Εφτιαξα το εξης delay με πλακετα pcb και το προβλημα ειναι οτι δουλευει κανονικα αλλα οταν βαζω τις επαναληψεις με το ποντεσιομετρο delay ακουγεται χρουτσ χρουτσ μαζι με την επαναληψη!Το repeats ποντεσιομετρο στις ρυθμισεις δεν παρουσιαζει προβλημα.

Το σχεδιο που χρησιμοποιησα ειναι αυτο του schematic! που διαφερει κατα λιγο απο το layout! :-\

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=33

Παιδια οποιος μπορει ας βοηθησει.

Ευχαριστω εκ των πρωτερον :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν όλες οι κολλήσεις σου είναι εντάξει και σωστές, το πρόβλημα μπορεί να είναι από την τροφοδοσία μέχρι το IC2 και έως το IC1 (στη χειρότερη περίπτωση).

 

Οι τιμές των πυκνωτών που έβαλες είναι οι σωστές; ακριβώς;

Ακολούθησες το ίδιο layout; Αν όχι ποιές διαφορές έκανες; Έχεις κάποια φωτο;

Μπορεί να έχεις κάπου διαρροή.

 

Μπορείς να μας δώσεις ένα ηχητικό σήμα να καταλάβουμε στο περίπου πως είναι και τι μπορεί πραγματικά να φταίει;

 

Ξανα έλεγξέ το και τα λέμε αύριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κολλησεις μου ειναι ενταξει καθαρες και ετσι οπως πρεπει να ναι τιποτα δεν βραχυκυκλωνει!Οι πυκνωτες οι αντιστασεις ειναι ολες αυτες που δειχνει στο schematic ολες οι τιμες ειναι ενταξει!Ειχα δοκιμασει και το layout που μια δυο διαφορες εχει και παλι τα ιδια!Η συνδεσεις που εκανα ειναι βαση αυτου του σχεδιου

http://www.generalguitargadgets.com/diagrams/switch_lo_3pdt_ig_dcjack.gif σε λιγακι ποσταρω και φωτο!

To μονο που φοβαμε ειναι το 5v regulator που αναφερει!Χρησιμοποιησα το 5v positive regulator (78L05) που αναφερει το rebote delay 2.5 μηπως φταιει αυτο?Και στη θεση του τριμμερ εβαλα 10k τριμμερακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την υποψία οτι φταίει το ολοκληρομένο

μήπος αρχικά το έβαλες ανάποδα και του έκανε ζημιά η λάθος τάση? το έχω πάθει πολλές φορες κυρίως με TS ολοκληρομένα που είναι και ευπαθή.

αν έχεις άλλο ένα δοκίμασε να δεις μήπος ευθήνεται αυτό.

Επίσης λάθος τιμή σε αντίσταση θα μπορούσε εύκολα να το προκαλέσει οπότε έλενξε τες.

 

Τέλος, πρόσφατα έφτιαξα ένα κλώνο mxr booster απο το tonepad και μου έβγαζε τον ίδιο θόρυβο μετά το 12', +μία συνεχόμενη πολύ ψηλή συχνώτητα και τελεικά έφτεγαν δύο αντιστάσεις σε σειρά 10Μ+10Μ καθώς δεν είχα 20Μ

αλλά και τα καλώδεια που ήταν μπλεγμένα βέβαια απόσο βλέπω τα έχεις όλα πολύ τακτοποιημένα αλλά στο αναφέρω γιατί ο θόρυβος έμοιαζε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το ολοκληρωμενο ειναι σωστα βαλμενο εαν το βαλω αναποδα το delay μετατρεπεται σε σειρηνα!Και οι αντιστασεις ειναι ακριβειας οποτε δεν παιζει κατι τετοιο!Και με το δευτερο το ολοκληρωμενο που εβαλα το ιδιο προβλημα εχω οποτε δεν φταιει αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πυκνωτες οι αντιστασεις ειναι ολες αυτες που δειχνει στο schematic ολες οι τιμες ειναι ενταξει!

Για κοιτα καλυτερα... Στις φωτο που εβαλες βλεπω δυο κεραμικα πυκνωτακια με κωδικο 822, δηλαδη 0,0082μF, το σχεδιαγραμμα σου ζηταει 0,082μF. Ο κωδικος τους πρεπει να ειναι 823. ;)

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου