Προς το περιεχόμενο

Ολική έκλειψη Ηλίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι απο τους τυχερούς. Στην Κάλυμνο θα είναι ορατή κατα 98%.

 

Η κάμερα είναι έτοιμη...

 

Θα καταγράψω το γεγονός και μετά θα το "στολίσω" και με μια μουσικάρα made by kourosava.....(αλα Infected Mushroom style).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια. ευκαιρια να πιασουμε κανενα κωλο χωρις να μας παρουν χαμπαρι.... :)

 

kourosavva αυτη τη φορα ανεβασε το κομματακι που θα κανεις παιδακι μου , οχι σαν τον σεισμο που ακομη τον περιμενουμε! :) εισαι παντως "ψυχανωμαλος" :) γουσταρεις θεομηνιες και φυσικα φαινομενα :) εγω αντιθετα εχω εμπνευση με τον ηλιο τα συνεφακια αντε και καμια ψιχαλα.... (χε χε ηπια παραπανω σημερα ποσταρω βλακειες , πολυ με παω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαινομενο θα αρχισει κατα τις 10.30 και θα κορυφωθει στις 12.34 για περιπου 5 λεπτα.

 

Προσεξτε στην αμεση παρατηρηση με γυμνο οφθαλμο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα τυφλωσης λογω της συμαζεμενης ακτινοβολιας που εκπεμπεται απο ενα μικρο σημειο. Το φαινομενο θα ειναι αμεσα αντιληπτο απ ολους λογω του "περιεργου σκοταδιου" που θα πεσει σε ολη σχεδον τη χωρα. Το λεμε περιεργο σκοταδι διοτι ειναι πραγματικα πολυ ασυνηθιστο. Δε μοιαζει ουτε με σουρουπο ουτε με χαραμα. Ειναι κατι το οποιο πραγματικα πολλους τους τρομαζει. Οσοι ειναι Καλυμνο θα ειναι τυχεροι. Ο ουρανος θα σκοτινιασει με αποτελεσμα μεσα στο καταμεσημερο να αρχισουν να φαινονται αστερια σε ολο τον ουρανο γυρω απο το φαινομενο ενω ο οριζοντας θα ειναι φωτεινος. Στη περιοχη του φαινομενου οι εκλαμψεις και τα χρωματα του ηλιακου στεματος ειναι κατι το μοναδικο και ανεπαναληπτο. Λες και υπαρχει ενα πεπλο φωτεινο που αλλαζει συνεχως σχημα και χρωματα..

 

Η καλυψη απο Αθηνα = 84%

Θεσσαλονικη=75%

Πατρα = 79%

Κρητη = 96%

 

Δειτε τη προσωμοιωση της εκλειψης οπως αυτη θα φαινεται απο την Αθηνα

 

 

Δειτε τη προσωμοιωση της εκλειψης οπως αυτη θα φαινεται απο το Καστελοριζο

 

 

 

Κουροσαβα αν δεν εχεις φιλτρο μη το επιχηρησεις γιατι ειναι αδικος κοπος.Δε θα φανει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια. ευκαιρια να πιασουμε κανενα κωλο χωρις να μας παρουν χαμπαρι.... :)

 

kourosavva αυτη τη φορα ανεβασε το κομματακι που θα κανεις παιδακι μου ' date=' οχι σαν τον σεισμο που ακομη τον περιμενουμε! :) εισαι παντως "ψυχανωμαλος" :) γουσταρεις θεομηνιες και φυσικα φαινομενα :) [/quote']

 

Οτι γουσταρει ο φιλος μου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουροσαβα αν δεν εχεις φιλτρο μη το επιχηρησεις γιατι ειναι αδικος κοπος.Δε θα φανει τιποτα

 

Εχω φιλτρο (οχι εγω, ο σταθμός) και θα το τραβηξω με μια Panasonic AG-DVX100AE. (δεν ειναι δικια μου, του σταθμου :D ). (Στο τζάμπα την βγάζω παλι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μοιαζει ουτε με σουρουπο ουτε με χαραμα. Ειναι κατι το οποιο πραγματικα πολλους τους τρομαζει.

 

Οντως, ειναι παραξενο το χρωμα.....γκριζοπο...."κρυο" χρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶μα ψάχνετε για... αστρικού τύπου εικονογράφηση για τις εμπνεύσεις σας (περιλαμβανομένων των ηλιακών εκλείψεων) τότε σας προτείνω την παρακάτω σελίδα του φίλου μου του Λουκά Χαψή. Ο μπαγάσας τα έχει δει και τα έχει φωτογραφήσει όλα.

 

http://www.loukashapsis.gr/astro.html

 

Kourosava, μάλλον τέτοιες εικόνες δεν θα καταφέρεις να κάνεις στις 29 Μαρτίου, αλλά μην στενοχωριέσαι, ο άνθρωπος είναι κορυφή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου