Προς το περιεχόμενο

[MusicMaker] αλλαγή του τόνου σε δείγματα


strkav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να μου πείτε πόσα ημιτόνια αποτελούν μια νότα; (Φανταζόμαι 2;) :oops:

 

Φαντάζομαι κατάλαβα τί εννοείς φίλε μου...

 

Μην φοβάσαι να ρωτήσεις οτιδήποτε! Εδώ δεν πρόκειται να σε αποπάρει κανείς!

 

1 τόνος = 2 ημιτόνια

Υποθέτω ότι εννοείς ότι εαν θέλεις για παράδειγμα τη νότα ντο να την κάνεις ρε, τότε πράγματι πρέπει να ανεβάσεις τον τόνο της ντο κατά δύο ημιτόνια.

 

Μόνο η μι και η σι γίνονται φα και ντο αντίστοιχα ανεβάζοντας τον τόνο τους κατά ένα ημιτόνιο!

 

Καλή συνέχεια!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά δεν μπορείς να το κουρδίσεις σε κάποια νότα (τουλάχιστον όχι με τις γνώσεις που έχεις αυτή τη στιγμή).

 

 

ελπιζω να κανω το φιλο strkav να αισθανθει πιο ανετα μιας κι εγω ειμαι ακομα πιο ασχετος στο θεμα.[πριν λιγες μερες παρηγγειλα κι ενα βιβλιαρακι για το sampling' date= μπας και παρω πρεφα τι γινεται]

 

στο ψητο....καταρχην φανταζομουνα οτι αυτο που λεει ο strkav (για την αλλαγη τονου) ηταν κατι που γινονταν..Νομιζα οτι μπορεις να παρεις το δειγμα [ενα "ντο" ενος βιολιου π.χ.] και με καποιες διαδικασιες να εχεις στη διαθεση σου κανα 2-3 οκταβες αυτου του ηχου.. ειμαι τελειως εκτος θεματος?

Αν δεν ισχυει αυτο, η μονη ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ χρησιμοτητα του sampling που μπορω να φανταστω, ειναι στην περιπτωση των drums.

 

 

Οσον αφορα στις γνωσεις, εννοεις οτι αυτο μπορει να γινει,μονο αν καποιος εχει μια παρα πολυ καλη γνωση του αντικειμενου η' απλα χρειαζεται να ξερει 5-6 βασικα πραγματα γυρω απο το θεμα?

 

Μολις προσφατα συνειδητοποιησα οτι υπαρχει καπου κι ενα "search" που συχνα βοηθα να βρισκεις αυτο που θες χωρις να ρωτας. Κριμα που δε θα χαρω για πολυ αυτην την ανακαλυψη, μιας και συντομα θα πρεπει να διαφυλαξω κι εγω την πατριδα απ τους εχθρους που παραμονευουν 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου