Προς το περιεχόμενο

Nuendo MIDI control με Boss GT-10B.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάφερα να συνδέσω την πεταλιέρα (Boss GT-10B) και να την δει το nuendo, και να στείλω ΜΙDI μηνύματα είτε μέσω USB καλωδίου, είτε μέσω καλωδίου MIDI.

Το κακό είναι ότι από την πεταλιέρα μπορώ να στείλω το πολύ 4-5 διαφορετικές εντολές. Όποιο CTL (1-4) και να πατήσω, η πεταλιέρα στέλνει το ίδιο μήνυμα στο nuendo.

Τώρα ενώ μπορώ π.χ. να ορίσω στο CTL1 να πηγαίνει το Nuendo στο επόμενο κανάλι, όποιο από τα άλλα CTLs (2-4) και να πατήσω γίνεται το ίδιο, χωρίς να μου αφήνει τη δυνατότητα να του ορίσω ένα άλλο CTL το οποίο θα με πηγαίνει στο προηγούμενο κανάλι...

Εχω διαβάσει και το Manual, αλλά άκρη δεν βγάζω.

Ta banks είναι της μορφής U01-1, U01-2, U01-3, U01-4, U02-1 κλπ μέχρι U50-4

Υπάρχει και σειρά με P01-1, P01-2 Μέχρι P50-4

Δηλαδή 100 banks με 4 υποbanks η κάθεμία.... Δεν θα έπρεπε να είναι πιο μεγάλη η γκάμα εντολών Midi που μπορεί να στείλει η πεταλιέρα?

 

Επίσης έκανα και το Εxpression pedal na δουλέψει και να ανεβοκατεβάζει π.χ. κάποιο channel volume level. Αλλά υπέθετα ότι έχοντας τόσες μπανκες (banks) θα μπορούσα να ορίσω περισσότερες εντολές - περεμέτρους από την πεταλιέρα, να αλλάζω π.χ όποιο κανάλι θέλω το level.

 

Το τέλειο θα ήταν να έβρισκα το MIDI .xml mapping της πεταλιέρας, και να το κάνω Import στο Nuend αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιo στο web...

 

Να αναφέρω ότι δοκίμασα και με Usb και Me ΜΙDI καλώδιο, και είχα τα ίδια, θετικά μεν, περιοριστικά δε, αποτελέσματα. Τέλος σύνδεσα με midi και μια πεταλιέρα Boss GT-8 και έγινε ακριβώς το ίδιο. Είχα ένα εύρος 4-5 διαφορετικών εντολών να στείλω....

 

Μόνο αυτή η εικόνα που επισυνάπτω αν με βοηθάει, δεν έχω καταλάβει...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια

erro19rrr.thumb.JPG.b17c770aa204c690a2d7a27209922cc4.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η λίστα που ανέβασες αφορά τις εντολές αλλαγής προγραμμάτων μέσω Midi.

 

Δεν θα έπρεπε να είναι πιο μεγάλη η γκάμα εντολών Midi που μπορεί να στείλει η πεταλιέρα?

Όπως για παράδειγμα;

 

Γιατί δεν ρωτάς το κατάστημα απ'όπου το αγόρασες;

Λογικά θα πρέπει να σου λύσουν τις απορίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, κι'εγώ δε νομίζω να μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, καθώς το θέμα έχει να κάνει πλέον αποκλειστικά με την εν λόγω πεταλιέρα.

 

Με ένα γρήγορo ψάξιμο βρήκα αυτά... δεν ξέρω αν τα έχεις δει ήδη, ίσως να σε βοηθήσουν.

 

φόρουμ για τη συγκεκριμένη σειρά της Boss. Κάνε μια ερώτηση κι'εκεί... (αν και δεν φαίνεται και πολύ busy)

http://bossgtcentral.com/forum/

 

pc editor για το GT10B (open source). Ίσως αυτό να σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις τα μηνύματα midi που θα στέλνει.

http://sourceforge.net/projects/fxfloorboard/

 

 

Καλή τύχη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο γνωρίζω για την λίστα, απλά αναρωτιέμαι μήπως σχετίζονται οι τιμές που αντιστοιχούν στα patches-banks (U01-1, U01-2 κλπ) με τα MIDI μηνύματα που λαμβάνει το Nuendo.

 

O προμηθευτής δεν είναι άλλος από το thomann

http://www.thomann.de/

 

λες να μιλήσω εκεί...? Δεν ξέρω, υπάρχουν Ελληνες εξυπηρετητές, αλλά υπάρχουν και αμέτρητα είδη-προϊόντα, δύσκολο να γνωρίζουν μια τέτοια τεχνική λεπτομέρεια που δεν υπάγεται στις βασικές-πλέον χαρακτηριστικές λειτουργίες της πεταλιέρας... Θα δοκιμάσω παρ'αυτά, αλλά αν κάποιος απο εσάς παιδιά, ξέρει, ας με φωτίσει κι εμένα...!

 

Πιστεύω ότι κάτι δεν κάνω σωστά από την πεταλιέρα, γι'αυτό και τα 4 CTLs στέλνουν το ίδιο μήνυμα, ανεξαρτήτως bank (U01-1 ή κάποιο άλλο..)

 

Επίσης αναρωτιέμαι, αν υπάρχει δυνατότητα να στείλει η πεταλιέρα μηνύματα midi χωρίς να αλλάζουν τα effects στον ήχο... είναι πατάτα η ερώτηση? να φανταστώ πως όχι? Απλά θα πρέπει να ρυθμίσω τις θέσεις των banks, για να μην αλληλοεπηρεάζονται

Α) Η αποστολή MIDI μηνυμάτων με την

Β) Αλλαγή των ήχων-effects

 

 

Αν βοηθάει, σας στέλνω τις MIDI Ρυθμίσεις στην πεταλιέρα

Rx Channel: 1 (Tιμές 1-16 αλλά ότι κι αν ειναι δεν έχει σημασία, είναι για receive data).  

Omni mode: Omni on (Επίσης δεν έχει σημασία, αν έχω καταλάβει, δουλεύει και στο off)

Tx Channel: Αυτό έχει σημασία, όποια τιμή βάλω (1-16), την αντιλαμβάνεται το nuendo

Device ID: 1 (Δεν έχω καταλάβει τη σημασία του, τιμές 1-32)

Sync Clock: Auto (Τιμές Auto-Internal.)

PC Our: On

Exp1Out:CC#1

Exp sw Out:CC#2

Exp2 Out:CC#31

CTL1 Out:CC#3

CTL2 Out:CC#4

CTL3 Out:CC#5

CTL4 Out:CC#6

Map Select: Fix (Εχει και επιλογή program, την είχα βάλει) Εχει αυτό σχέση με το direct Monitoring?

 

 

PLS HELP... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

... απλά αναρωτιέμαι μήπως σχετίζονται οι τιμές που αντιστοιχούν στα patches-banks (U01-1, U01-2 κλπ) με τα MIDI μηνύματα που λαμβάνει το Nuendo...

Ναι. Σχετίζονται με την επιλογή των προγραμμάτων μέσω MIDI.

 

Το Omni να το βάλεις στο OFF, για να ακούει μόνο στο Rx Channel.

Σημαντικό. Να βάλεις το Rx Channel ίδιο με το Rx Channel, για παράδειγμα στο Midi Channel 1.

Το Device ID να το αφήσεις εκεί που ήταν. Αφορά το SySex (δες παρακάτω).

 

Τα υπόλοιπα που ρωτάς σχετικά με τα CTL... θα έπρεπε να εμφανίζονται ως διαφορετικά controllers στο πρόγραμμά σου αφού έχουν διαφορετικά CC values. Πιθανό να γίνεται κάποιο re-map στο Nuendo ή κάτι άλλο.

Απλά δεν έχω το Nuendo και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Ρύθμισε όμως πρώτα αυτά που σου είπα πιό πάνω και ξαναδοκίμασε.

 

Τέλος μα όχι τελευταίο, επειδή σε κόβω λιγάκι advanced μ'αυτά που ζητάς, αν θες να την κάνεις ότι θες, προσπάθησε να διαβάσεις και να καταλάβεις το Midi Implementation, εάν πρόκειται να την δουλέψεις αποκλειστικά με Η/Υ.

Ελπίζω αυτά που ζητάς να μπορεί να τα κάνει χωρίς Η/Υ (δεν το γνωρίζω) αλλιώς σε βλέπω να παίρνεις pedal controller. Βάση της ερώτησης που είπες πατάτα. Καθόλου. Advanced η ερώτησή σου.

 

Υ.Γ.

Τελικά εσείς οι κιθαρίστες είσαστε πιό ψαγμένοι ή είναι ιδέα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αναρωτιέμαι, αν υπάρχει δυνατότητα να στείλει η πεταλιέρα μηνύματα midi χωρίς να αλλάζουν τα effects στον ήχο... είναι πατάτα η ερώτηση? να φανταστώ πως όχι?

To "να φανταστώ πως όχι", πήγαινε στο αν η δυνατότητα είναι εφικτή (εννοώντας ότι μάλλον η δυνατότητα ανεξαρτησίας MIDI-Patches send δεν ειναι εφικτή), όχι στο αν είναι πατάτα η ερώτησή μου. Φταίει η διατύπωσή μου σε αυτό...

 

Όσο για τις ρυθμίσεις που αναφέρεις Μανώλη, έχω εφαρμόσει ήδη το set αυτό των ρυθμίσεων και δεν είχα καλύτερο αποτέλεσμα.

Θα "ξεσκίσω" όμως το midi implementation, και κάτι θα βγάλω, πού θα μου πάει...

 

Ελπίζω αυτά που ζητάς να μπορεί να τα κάνει χωρίς Η/Υ (δεν το γνωρίζω) αλλιώς σε βλέπω να παίρνεις pedal controller.

Χάρις στον infectme247 κατάλαβα ότι το nuendo παρέχει απερίοριστες δυνατότητες χειρισμού μέσω του Generic remote device. Oπότε αν στείλω καμιά δεκαριά έστω διαφορετικά MIDI μηνύματα είμαι υπερκαλυμμένος, με ένα καλό συνδυσμό των εντολών που εύκολα "κουμαντάρουν" τον VST Mixer του nuendo.

 

Υ.Γ.

Τελικά εσείς οι κιθαρίστες είσαστε πιό ψαγμένοι ή είναι ιδέα μου;

 

Εγώ είμαι τελείως άσχετος, αλλά επειδή είμαι πληροφορικάριος, την ψάχνω τον τελευταίο μήνα που μπήκα στα βαθιά, όσο μπορώ για πατέντες μέσω PC.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως παιδιά!

Όποιος πάντως μπορεί να με φωτίσει περί BOSS GT-10B ή έστω BOSS GT-8 θα με γλύτωνε από πολλή μελετη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου