Προς το περιεχόμενο

Νέος στο μπάσσο ^_^


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερες κ απο μενα παιδια..δεν εχω παρακολουθησει ολη τη συζητηση ομως θελω να πω κατι στο θεμα δασκαλου που παιζει παπαδες κλπ.κατ εμενα ο ανθρωπος που παιζει παπαδες,ας φερουμε για παραδειγμα τον patitucci ο οποιος παιζει μπασο και κοντραμπασο ακριβως σαν ρομποτ ,εχει χασει το παιχνιδι...δεν τον κρινω απλα εκφραζω την γνωμη μου σαν μουσικος.αντιθετα μπασιστες οπως ο paul mcarthney των beatles ο οποιος ουσιαστικα κιθαριστας ηταν ειναι ποιο μουσικος απο ολους αυτους της φιουσιον οικογενειας.οσο για το αν χρειαζεται δασκαλο η οχι εγω θα πω οτι ειναι προτιμοτερο να κανεις 6-7 χρονια να μαθεις θεωρια και αρμονια σωστα,μαντχορε μινορε μονταλ κλπ παρα να εισαι με ενα δασκαλο που να σου λεει για να παιξεις ενα δορικο θα πας 1 3 4 1 4 1 2 4.εσυ εισαι η αρμονια της μπαντας.αν φαλτσαρεις εσυ δεν εκανες λαθος..μετατονισες το κομματι..τα αλλα μελη της μπαντας ομως που δεν θα φαλτσαρουν θα σου πετανε παπουτσια.οι φιλοι που παιζουν αταστο μπασο ξερουν τη εννοω:):):)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμ... Γιατί αυτό; Το μπάσ(σ)ο δεν είναι η ελληνοποίημένη λέξη του bass;; Η μεταφορά μιας ξένης λέξης στα ελληνικά δεν γίνεται αυτή κάθε αυτή;

Είναι θέμα γραμματικής που εξυπηρετεί την προφορά.

Το διπλό s υπάρχει (από τα λατινικά bassus) για να τονίσει το σ και να μην προφέρεται ζ.

Στα Eλληνικά δεν υφίσταται τέτοιος λόγος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα γραμματικής που εξυπηρετεί την προφορά.

Το διπλό s υπάρχει (από τα λατινικά bassus) για να τονίσει το σ και να μην προφέρεται ζ.

Στα Eλληνικά δεν υφίσταται τέτοιος λόγος.

+1

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά, είναι γεγονός ότι δεν περίμενα τόσες απαντήσεις τόσο σύντομα :P Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους που προσπαθήτε να βοηθήσετε. Χμμ...από αυτά που διάβασα έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι καλό θα ήταν να βρω έναν δάσκαλο(το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι βρίσκομαι στα Ιωάννινα και φοβάμαι μήπως δεν βρω κάποιον αρκετά καλό και χαλάω την ώρα μου τσάμπα...τεσπα θα ρωτήσω και στο μαγαζί που πήρα το όργανο, μήπως έχει να μου προτείνει κάποιον)...θα παίζω και με φίλους βέβαια για την πλάκα μας...εεε και από εκεί και πέρα ότι προκύψει...Τώρα όσον αφορά κάποιες απαντήσεις που ξεφύγανε λίγο και φτάσαμε να μιλάμε για τσίπουρα και ρακιά, δεν πειράζει καθόλου :P Ίσα ίσα, μου αρέσουνε κάτι τέτοια...Χμμ και τώρα αν είναι μπάσσο ή μπάσο εγώ δεν ήξερα, οπώτε τσέκαρα κάποια άλλα post και επειδή το λέγαν μπάσσο εκεί θεώρησα ότι έτσι είναι το σωστό...τώρα όμως ξέρω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ...από αυτά που διάβασα έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι καλό θα ήταν να βρω έναν δάσκαλο(το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι βρίσκομαι στα Ιωάννινα και φοβάμαι μήπως δεν βρω κάποιον αρκετά καλό και χαλάω την ώρα μου τσάμπα...τεσπα θα ρωτήσω και στο μαγαζί που πήρα το όργανο, μήπως έχει να μου προτείνει κάποιον)...

Ε ολόκληρα Ιωάννινα δεν θα έχει ένα δάσκαλο;;; Σίγουρα θα βρεις. Εγώ θα σου πρότεινα, αντί να πας στο μαγαζί να ρωτήσεις (γιατί και γω κάποια εποχή αυτό πήγα να κάνω και κόντεψε να την πατήσω με αυτόν που μου πρότεινε το μαγαζί, οποίος δεν ήξερε την τύφλα του από ότι έμαθα μετά), καλό είναι να βρεις ένα φίλο/γνωστό σου μουσικό, οτιδήποτε, κιθαρίστα, drummer, τραγουδιστή, πληκτρά, μπασίστα, και να του πεις να σου προτείνει έναν καθηγητή μέσω του δασκάλου του. Να ρωτήσει δηλαδή αυτόν που του έκανε μάθημα να του δώσει το τηλέφωνο κάποιου γνωστού του μπασίστα.

 

Υ.Γ. Και by the way, welcome to NOIZ!!!

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά, είναι γεγονός ότι δεν περίμενα τόσες απαντήσεις τόσο σύντομα :P Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους που προσπαθήτε να βοηθήσετε. Χμμ...από αυτά που διάβασα έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι καλό θα ήταν να βρω έναν δάσκαλο(το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι βρίσκομαι στα Ιωάννινα και φοβάμαι μήπως δεν βρω κάποιον αρκετά καλό και χαλάω την ώρα μου τσάμπα...τεσπα θα ρωτήσω και στο μαγαζί που πήρα το όργανο, μήπως έχει να μου προτείνει κάποιον)...θα παίζω και με φίλους βέβαια για την πλάκα μας...εεε και από εκεί και πέρα ότι προκύψει...Τώρα όσον αφορά κάποιες απαντήσεις που ξεφύγανε λίγο και φτάσαμε να μιλάμε για τσίπουρα και ρακιά, δεν πειράζει καθόλου :P Ίσα ίσα, μου αρέσουνε κάτι τέτοια...Χμμ και τώρα αν είναι μπάσσο ή μπάσο εγώ δεν ήξερα, οπώτε τσέκαρα κάποια άλλα post και επειδή το λέγαν μπάσσο εκεί θεώρησα ότι έτσι είναι το σωστό...τώρα όμως ξέρω :P

 

 

Εισε στον σωστό δρόμο

αν μελετας συγκεντρωμενος κανα δυο ωρες τη μερα

και σου ταιριάζει το μπασσσο ολα θα πανε καλά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εισε στον σωστό δρόμο

αν μελετας συγκεντρωμενος κανα δυο ωρες τη μερα

και σου ταιριάζει το μπασσσο ολα θα πανε καλά   ;)

Bεβεοθ,και αφτο εινε! ;D 8)

 

Αγαπα το με οσα σσσ και αν εχει,

και αυτο σιγουρα θα σου αποδωσσει! ;)

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου