Προς το περιεχόμενο

MIDI Patchbay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα Μανώλη.

 

Όσον αφορά το MOTU MTP/AV:

1. Kάνει ταυτόχρονο MERGE με SPLIT ή έχει και αυτό 2 Modes και δουλεύει κατ' επιλογή μόνο ως MERGE ή μόνο ως SPLIT;

 

Αν κάνει ταυτόχρονο SPLIT με MERGE (δηλαδή να μπορεί να τρέχει και στα 2 Modes ταυτόχρονα) τότε χρειάζομαι μία συσκευή. Αν δουλεύει σε ένα Mode κάθε φορά τότε χρειάζομαι δύο για να τα σετάρω το ένα ως Splitter και το άλλο ως Merger.

 

Όσον αφορά το MOTU MIDI EXPRESS 128:

Στο Overview δεν αναφέρει καν οτι λειτουργεί και ως Patchbay.

Έστω λοιπόν οτι λειτουργεί ως Patchbay και επίσης οτι κρατάει τα Settings όταν το αποσυνδέω από τον υπολογιστή.

1. Κάνει μόνο SPLIT ή και MERGE;

2. Αν κάνει και τα δύο, τα κάνει ταυτόχρονα ή έχει και αυτό 2 Modes επιλογικά;

3. Κάνει πολλαπλό Merge σαν το MTP; Αν όχι ποιο είναι το Μέγιστο Merge που μπορεί να κάνει.

 

Sorry για τη βροχή των ερωτήσεων αλλά δεν έχω Manual και σε ρωτάω ως παρελθοντικό χρήστη της συσκευής όπως είπες σε προηγούμενο post. Προσπαθώ να καταλάβω αν θα χρειαστώ μία ή δύο συσκευές. Θέλω οπωσδήποτε η διάταξή μου (είτε αυτή αποτελείται από 1 είτε από 2 Patchbays) να κάνει ταυτόχρονα Merge και Split. Υπενθυμίζω οτι δεν θέλω ξεχωριστά κουτάκια splitter kai merger. Tα πάντα πρέπει να γίνονται από το ή τα Patchbay(s)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μανώλη μπορείς να απαντήσεις το παρακάτω;

 

Όσον αφορά το MOTU MTP/AV:

 

Kάνει ταυτόχρονο MERGE με SPLIT

 

Ή

 

Έχει 2 ξεχωριστά Modes και δουλεύει κατ' επιλογή μόνο ως MERGE ή μόνο ως SPLIT;.

 

Τι από τα δύο παραπάνω ισχύει;

Από τα Specs δεν είναι σαφές. Είδες το Manual ή δοκίμασες επί τόπoυ τη συσκευή;

 

Αν ισχύει το πρώτο τότε το πρώτο σκαρίφημά μου (με τη γνωστή παραδοχή για την τροφοδοσία του BC) που δείχνει Split και Merge Points σε ΜΙΑ συσκευή είναι σωστό.

 

midipatchbay.jpg

 

Αν ισχύει το δεύτερο τότε θα χρειαστεί να αγοράσω ΔΥΟ MOTU MTP/AV (1 σε Split Mode κι ένα σε Merge Mode) και να φτιάξω την ακόλουθη διάταξη για την εφαρμογή.

 

midipatchbay2.jpg

 

Αν το δεύτερο σκαρίφημα δεν φαίνεται καλά παραθέτω το direct link:

 

http://img243.yfrog.com/img243/908/midipatchbay2.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μία μόνο συσκευή αρκεί.

 

Με βλέπεις να ρωτάω συνεχώς γιατί θέλω να είμαι 100% σίγουρος προκειμένου να μην προβώ σε άσκοπη αγορά μην έχοντας καταλάβει εγώ σωστά.

 

Βρήκες συσκευή και τη δοκίμασες ή κατάφερες να βρεις Manual;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και συσκευή σεταρισμένη σε studio και manual.

 

Το manual το έχω στο σπίτι. Ειδικά στο θέμα του merge κάνει merge all to all.

Δηλαδή τα 8 in merge στα 8 out. Ουσιαστικά, έτσι όπως τα θες, αυτή η λειτουργία και μόνο σου φτάνει. Δεν θες τίποτε άλλο.

 

Εάν βρω χρόνο, ίσως σου κάνω εγώ ένα σχέδιο.

 

Υ.Γ.

Σταμάτα τα σχέδια γιατί τα έχεις κάνει "μακαρονάδα".

Όταν θα βάλεις το software για το MTP/AV θα καταλάβεις τι εννοώ.

Τσάμπα τρως το χρόνο σου με τα σχέδια.

Με το software είναι πολύ πιό απλά τα πράγματα και τακτοποιημένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση και τη βοήθειά σου Μανώλη.

Τώρα πρέπει να βρω από που θα το αγοράσω και πόσο.

 

Κάπου, δεν θυμάμαι που ακριβώς, το είδα περίπου στα 850€...δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Το site της MOTU ενώ δείχνει ενδεικτικές τιμές για τα περισσότερα δεν αναφέρει τιμή για το MTP A/V. Δεν είναι καν listed στα 2 μεγάλα γερμανικά καταστήματα. Μόλις βρω επίσημη τιμή θα επανέλθω.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.

Σταμάτα τα σχέδια γιατί τα έχεις κάνει "μακαρονάδα".

Όταν θα βάλεις το software για το MTP/AV θα καταλάβεις τι εννοώ.

Τσάμπα τρως το χρόνο σου με τα σχέδια.

Με το software είναι πολύ πιό απλά τα πράγματα και τακτοποιημένα.

 

Μακαρονάδα ή όχι μόνο με σχέδια μπορώ να δείξω το Patch που θέλω έτσι ώστε να γίνεται αντιληπτό. Είμαι υποχρεωμένος να δείξω και τι γίνεται εσωτερικά στο Patchbay για αυτό ίσως σου φαίνονται δυσανάγνωστα.

 

Απο όσο γνωρίζω τα softwares είναι όντως απλά αλλά εφόσον δεν έχω άλλο τρόπο να υλοποιήσω τον πίνακα για να τον δείξω στο forum κάνω σχέδια που δείχνουν τα στιγμιότυπα των μεταγωγών εσωτερικά του Patchbay. Το δεύτερο σχέδιο το έκανα για να δείξω πως θα γίνονταν οι συνδέσεις σε περίπτωση που το MTP AV λειτουργούσε σε ένα Mode (Split ή Patch). Αν έχω κάποιο λάθος στα σχέδια διόρθωσέ με εξηγώντας μου που έχω κάνει λάθος για να μην λειτουργούν και ως παραπληροφόρηση.

 

Eπίσης μίλησα με γνωστό μου ο οποίος έχει το Music Quest 8Port/SE και μου είπε οτι κάνει τη δουλειά και αυτό, και μάλιστα μετά από το σβήσιμο του διατηρεί το Patch. To μόνο κακό είναι οτι έχει Παράλληλη θύρα μιας

και κατασκευάστηκε αρχές δεκαετίας 90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση και τη βοήθειά σου Μανώλη.

Τώρα πρέπει να βρω από που θα το αγοράσω και πόσο.

 

Κάπου, δεν θυμάμαι που ακριβώς, το είδα περίπου στα 850€...δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Το site της MOTU ενώ δείχνει ενδεικτικές τιμές για τα περισσότερα δεν αναφέρει τιμή για το MTP A/V. Δεν είναι καν listed στα 2 μεγάλα γερμανικά καταστήματα. Μόλις βρω επίσημη τιμή θα επανέλθω.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Κάπου τόσο το είχα δει σε τιμή.Παλιότερα έχω την εντύπωση ότι το είχε και στο thomann αλλά το πρωί που το έψαξα δεν το βρήκα.Πάντως είανι πολύ ενδιαφέρον μηχάνημα γιατί μπορεί να προσφέρει πολλές εφαρμογες,και να σε γλυτώσει από τον κόπο του βάλε βγάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και συγνώμη αν σε ενόχλησε αυτό που είπα για την "μακαρονάδα". Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να σε προσβάλω. Απλά εμένα μου φάνηκε κάπως μπερδεμένο καθ'ότι τα μηχανήματα καταλαμβάνουν διπλές θέσεις (με διαφορετικούς αριθμούς θυρών) πάνω στο interface. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες.

Για παράδειγμα, πάνω στις θύρες του interface έχεις βάλει το PC στις 1/2, το VL70 στις 3/4 κλπ. Θα μπορούσαν εξ'αρχής να είναι στις ίδιες (αριθμητικά) θύρες, 1/1, 2/2, 3/3 κλπ, κι ας έχεις κενές θέσεις επιστροφής. Δεν τρέχει τίποτα...

Αυτό διευκολύνει τον αναγνώστη να μπεί γρηγορότερα στο νόημα και να καταλάβει πολύ καλύτερα αφού στη συνέχεια το routing γίνεται ευκολότερο βάση αριθμού θύρας που αντιστοιχεί σε ένα μόνο μηχάνημα. Θα βοηθήσει και εσένα στον προγραμματισμό του interface. Γνώμη μου είναι και έτσι δουλεύω εγώ. Είναι κάποιες λεπτομέρειες στο setup μου που τις θέλω τακτοποιημένες, δίχως να σημαίνει ότι ο δικός σου τρόπος δεν είναι σωστός. Όπως σε βολεύει καλύτερα. Το αποτέλεσμα μετράει.

 

Εγώ για παράδειγμα θα το έκανα όπως το πρόχειρο σχέδιο που σου έφτειαξα.

Όπως και να το κάνουμε, το τακτοποιημένο αν και πρόχειρο είναι και δείχνει κάπως διαφορετικά.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Τώρα που κοιτάζω το δικό μου σχέδιο, βλέπω ότι έχεις στείλει την έξοδο των TRN και VL70 στην είσοδο του BC δημιουργώντας ένα merging που μάλλον δεν εξυπηρετεί σε κάτι. Μήπως κάνω λάθος;

Επίσης, το PC το έχεις βάλει να καταλαμβάνει θύρα. Τα νέα interfaces έχουν δικιά τους θύρα. Την θύρα σύνδεσης με τον Η/Υ.

Μήπως τελικά τα In/Out που πραγματικά χρειάζεσαι για την συγκεκριμένη περίπτωση είναι λιγότερα; Ξαναέλεγξέ το μήπως εγώ έχω κάνει κάποιο λάθος.

(Σκόπιμα κάποιες συνδέσεις τις έχω αφήσει κενές μέχρι να το επιβεβαιώσεις.)

 

Για το άλλο interface που με ρωτάς, με πήρε τηλέφωνο ο Βασίλης και μου το είπε. Δεν το είχα ποτέ. Την θυμάμαι όμως αυτή την εταιρία (πολύ παλιά το είχε συνάδελφος, μαγαζί στα Εξάρχεια) και απ'ότι ξέρω έχει κλείσει το εργοστάσιο με ότι σημαίνει αυτό. Παρ'όλα αυτά, εάν όντως κάνει τα ίδια πράγματα που θέλεις και το βρείς μόνο σε μεταχειρισμένο και σε καλή τιμή, τότε γιατί όχι. Κοίταξε να κάνεις την δουλειά σου. Άλλωστε το MTP/AV είναι λιγάκι advanced και σαφώς έχει πράγματα που μάλλον δεν θα τα χρησιμοποιήσεις στην περίπτωσή σου, αφού δεν θα σου είναι χρήσιμα κάποια πράγματα όπως για παράδειγμα οι συγχρονισμοί audio / video, το σχετικά μεγάλο buffer και διάφορα άλλα.

pbnew.GIF.f1d0cafe2220252d33d794659113d92d.GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου