Προς το περιεχόμενο

MIDI Patchbay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αφού επιμένεις...

(Το Midi Merging σε πάνω από δύο μηχανήματα μπορεί να προκαλέσει καθυστέρηση στην μετάδοση πληροφοριών.)

 

Θα πάρεις ένα patchbay από τα προαναφερόμενα και ένα Midi Merger 5 σε ένα.

Όλα τα σήματα των Midi out (συνολικά 5) θα πάνε στα 5 input του midi merger.

Οπότε στην έξοδο του midi merger έχεις σαν δεδομένο ότι έρχονται όλα τα σήματα από παντού.

 

Την έξοδο του Midi Merger την συνδέεις στην είσοδο του patchbay. Οπότε όλα τα σήματά σου έρχονται στην είσοδο αυτή. Από κεί και πέρα στέλνεις όπου θέλεις αλλάζοντας μνήμες στο patchbay από το panel ή μέσω Program Change.

 

Σου κάνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Mανώλη αυτό που λες λογικά ικανοποιεί την εφαρμογή μου.

Το μόνο κακό σε αυτήν την περίπτωση (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος γιατί γράφω βιαστικά) είναι οτι το Output του Midi Merger θα περιέχει όλα τα Data που λαμβάνει από τα 5 inputs του.

 

Στη συνέχεια το "φορτωμένο" αυτό Output μπαίνει στο Input του Patchbay (που είναι στο Mode Splitter) και αναπαράγεται (παραμένοντας κατά το ίδιο ποσό φορτωμένο) σε 4 Outputs του Patchbay που οδηγούνται στα 4 Midi Ιn των VL70m, PC, Trinity, BC3.(Το τελευταίο προαιρετικά γιατί μπορεί όπως είπαμε να πάρει τροφοδοσία από κάποιο άλλο OUT ή THRU).

 

Έτσι έχουμε:

 

1. Ένα VL70m να δέχεται όλο το πακέτο data διότι πρέπει α) Να παιχτεί, β) Να μικροκουρδιστεί και γ) Να δεχτεί Breath Data.

 

2. Ένα Trinity να δέχεται όλο το πακέτο data ενώ όμως πρέπει μόνο α) Να παιχτεί και γ) Να δεχτεί Breath Data. Το πακέτο β) (μικροκούρδισμα) θα φτάνει στο Midi In του παρόλο που δεν χρειάζεται να το λαμβάνει. Σε αυτήν την περίπτωση βαραίνουμε τη λήψη του Trinity και υπάρχει και κίνδυνος τα Data από το μικροκούρδισμα αν δεν γίνονται Ignore να προκαλούν κάποια απρόβλεπτη συμπεριφορά στο Trinity (μου έχει τύχει απρόβλεπτη συμπεριφορά στην ενεργοποίηση-απενεργοποίηση portamento σε ήχους των Physical/Analog Modeling Expansions Solo-Tri και Moss-Tri)

 

3. To M1 VST να δέχεται όλο το πακέτο data ενώ όμως πρέπει μόνο α) Να παιχτεί και γ) Να δεχτεί Breath Data. Το πακέτο β) (μικροκούρδισμα) θα φτάνει στο Midi In του PC που τρέχει το Μ1 παρόλο που δεν χρειάζεται να το λαμβάνει με συνέπεια πιθανώς όμοιους κινδύνους σαν την περίπτωση 2.

 

Ίσως ο κίνδυνος να μπορεί να αποφευχθεί αν το Μικροκούρδισμα στέλνεται σε Midi Kανάλι από τα 16 που ακούει μόνο το VL70m πράγμα που σημαίνει οτι θα πρέπει Βreath Controller να προγραμματιστεί (Με Midi Εditor σύνταξη μηνύματος Sysex σε 16δικό και αποστολή στη συσκευή έτσι ώστε να στέλνει σε πάνω από ένα κανάλι πράγμα που δεν κάνουν όλες οι συσκευές της Midi Solutions γιατι από κάποιο Serial Number και πριν οι συσκευές της έστελναν στο Midi Channel 1 μόνο)

 

Επίσης λόγω του γεγονότος οτι ο XG editor μικροκουρδίζει με Sysex μήνυμα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να περιορίσουμε το Sysex ώστε να στέλνεται σε ένα Midi Kανάλι και όχι Globally.

 

Για αυτό εξετάζω την περίπτωση 2 Patchbays που τρέχουν σε Split/Merge Modes Εναλλάξ έτσι ώστε να μπορώ να συγχωνεύω σε ένα ή παραπάνω Outputs του Merger όσα πραγματικά Data χρειάζεται να λαμβάνει κάθε συσκευή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όντως. Θα είναι μεγάλος ο όγκος των δεδομένων. Αυτό το είπαμε εξ'αρχής.

Απλά η λύση που σου έδωσα είναι generic για να κάνεις ανώδυνα την δουλειά σου.

 

Προσοχή. Το SysEx αφορά ένα (όχι midi κανάλι) αλλά midi device. Οπότε είναι απολύτως ελεγχόμενο. Εκτός κι αν στείλεις κλίμακα από κανένα Arabic Scale Converter γενικού τύπου όπου στέλνει σε GM mode. Εκεί ναι έχεις πρόβλημα εκτός κι αν κλείσεις ορισμένα μηχανήματα (δέκτες) να μην δέχονται εντολή Scale Tuning μέσω Midi/SysEx.

Π.χ. αν στείλεις generic SysEx για κλίμακα π.χ. για GM όπου θα την ακούσουν όλοι, όσοι την ακούν. Γι'αυτό σε είχα ρωτήσει. Για παράδειγμα στα Fantom μπορείς να στείλεις μέσω SysEx κλίμακα generic (GM) όπου θα την ακούσουν και άλλοι που θα είναι στην ίδια αλυσίδα, αλλά για να μην γίνει της ... κακομοίρας, έχει δικό του SysEx που αφορά μόνο τα Fantom. Οπότε είναι ξεκάθαρα τα πράγματα και είσαι σίγουρος.

 

Btw, γιά δες το MOTU MPT/AV. Είναι το μεγάλο. Νομίζω ότι κάνει πολλαπλό merging. Νομίζω. Δεν είμαι σίγουρος. Τα δούλευα παλιά. Αν ναι, τότε MTP/AV στα σίγουρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Για αυτό εξετάζω την περίπτωση 2 Patchbays που τρέχουν σε Split/Merge Modes Εναλλάξ έτσι ώστε να μπορώ να συγχωνεύω σε ένα ή παραπάνω Outputs του Merger όσα πραγματικά Data χρειάζεται να λαμβάνει κάθε συσκευή.

Κανένα από τα γνωστά patchbays (απ'όσο γνωρίζω τουλάχιστον) δεν κάνει ταυτόχρονο merging πάνω από 2 in. Εκτός για το MTP/AV για το οποίο δεν είμαι σίγουρος. Αλλιώς πας σε λύση ξεχωριστού merger 5 in > 1 out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν θα κάνω ένα Sign Ιn στη Motu για να κατεβάσω όλα τα Manuals αυτών των προϊόντων http://www.motu.com/products/midi έτσι ωστέ να δω τι γίνεται.

 

Ενημερωτικά δεν βρίσκω τιμή για το MTP A/V πουθενά. Από τα λίγα που είδα στα Specs λέει οτι κάνει πολλάπλό MERGE αλλά και πάλι δεν ξέρω αν το κάνει ταυτόχρονα με το SPLIT (ROUTE). Aν ναι τότε σημαίνει οτι χρειάζομαι Ένα και όχι Δύο

 

Κάτι άλλο που μου ήρθε ως ερώτηση. Αν θεωρητικά αγοράσω 2 Patchbays (όχι όμως τα ΜTP AV) τα οποία δεν έχουν  ρυθμίσεις για τη δρομολόγηση από το Hardware Panel τους (εννοώ να μην έχουν στην ουσία Hardware Panel) και αναγκαστικά ρυθμίζονται μόνο με το Software οδήγησής τους από Virtual Panel πως διάολο θα δουλέψουν ως Standalone;

 

Αν δεν γίνεται να δουλέψουν ως Standalone και χρειάζεται να συνδεθούν και τα 2 στο ίδιο PC σε δυο διαφορετικές USB θα τρέχουν από το ίδιο Software; Θα μπορούν να ρυθμιστούν ταυτόχρονα από το ίδιο software ή θα πρέπει να ανοίγω το ένα να κάνω ρυθμίσεις και μετά να το κλείνω για να κάνω στο άλλο;

H παρουσία και των 2 σε USB ενδέχεται να δημιουργήσει κάποιο Conflict με το ήδη υπάρχον Midi Ιnterface μου;

 

Όλα τα παραπάνω με απασχολούν μόνο στην περίπτωση που τα ίδια τα Patchbays δεν διαθέτουν Hard Panel για τη δρομολόγηση των Midi Σημάτων και χρειάζεται να οδηγηθούν από Software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς το παρόν θα κάνω ένα Sign Ιn στη Motu για να κατεβάσω όλα τα Manuals αυτών των προϊόντων http://www.motu.com/products/midi έτσι ωστέ να δω τι γίνεται.

Μέσω του site πρέπει να το αγοράσεις ???

 

Ενημερωτικά δεν βρίσκω τιμή για το MTP A/V πουθενά. Από τα λίγα που είδα στα Specs λέει οτι κάνει πολλάπλό MERGE αλλά και πάλι δεν ξέρω αν το κάνει ταυτόχρονα με το SPLIT (ROUTE). Aν ναι τότε σημαίνει οτι χρειάζομαι Ένα και όχι Δύο

Κάνε υπομονή έως αύριο. Βρήκα να τσεκάρω ένα. Εκτός κι αν κάποιος εδώ στο φόρουμ έχει το MTP/AV οπότε μπορεί να μας ενημερώσει γι'αυτό το σημείο.

 

Για Patchbay χωρίς hardware panel και stand alone  ::)

Μάλλον δεν είναι stand alone. Για έλεγξέ το.

Από το πρώτο post μιλάω για hardware merging και όχι για software merging μέσω Η/Υ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ακόμα και μετά από Sign In το Site της Motu δεν έχει τα manuals σε pdf...και πουλάει Hard Copies κατόπιν παραγγελίας 20 δολλάρια έκαστο.

 

Από τα Specs απλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος 100% για αυτό που χρειάζομαι.

 

Από όσο μπορώ να κρίνω από τα Specs μόνο τα

 

micro express  - 4x6 USB MIDI interface : http://www.motu.com/products/midi/micro_usb/highlights.html

 

MIDI Express XT  - 8x8 USB MIDI interface : http://www.motu.com/products/midi/xpressxt_usb/highlights.html

 

MIDI Timpiece AV  - 8x8 USB MIDI interface with integrated synchronizer : http://www.motu.com/products/midi/mtpav_usb/highlights.html

 

μπορούν να λειτουργήσουν ως Patchbays

 

Όλα τα παραπάνω αναφέρονται ως Standalone Patchbays/Mergers/Processors αλλά δεν αποσαφηνίζεται από τα Specs αν  μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα και στα δύο Modes (Patch/Merge) και πόσα Merge σε πόσα Οutputs μπορούν να κάνουν.

 

Ειδικότερα μόνο στο Timepiece αναφέρεται:

The MTP AV is also an 8x8 merger and router. You can merge any combinations of the eight inputs simultaneously to any combination of the eight outputs*. Because the MTP AV's internal memory can be programmed from the front panel,the MTP AV is the perfect choice for live performance applications where fast and flexible MIDI patching is essential. You can take the MTP AV on the road because it can operate with or without a computer.

 

*Aν εκεί έγραφε: The MTP AV is also an 8x8 merger and router. You can merge and split any combinations of the eight inputs simultaneously to any combination of the eight outputs*.

 

τότε λογικά θα είμασταν σίγουροι οτι μόνο μια συσκευή αρκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω του site πρέπει να το αγοράσεις ???

 

To διαπίστωσα ιδίοις όμμασι Mανώλη απλά όταν έγραφα το post με πρόλαβες.

 

Κάνε υπομονή έως αύριο. Βρήκα να τσεκάρω ένα. Εκτός κι αν κάποιος εδώ στο φόρουμ έχει το MTP/AV οπότε μπορεί να μας ενημερώσει γι'αυτό το σημείο.

Ok

 

Για Patchbay χωρίς hardware panel και stand alone  ::)

Μάλλον δεν είναι stand alone. Για έλεγξέ το.

Από το πρώτο post μιλάω για hardware merging και όχι για software merging μέσω Η/Υ.

 

Nαι βλακεία έγραψα Μανώλη...(έχω ανοίξει καμιά 20αριά παράθυρα στο Internet και το καψα το κεφάλι μου!

Κι εγώ για Hardware δρομολογήσεις μιλάω με χειρισμό από το Hard Panel της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γιατί μπερδεύτηκα με το Standalone!

 

Kοίταξα βιαστικά το παρακάτω Link που παραπέμεπει στο Music Store όπου μάλλον στο Product Description του MOTU Micro Lite έχει περιγραφή προφανώς του EDIROL UM880!! Να που κάνουν και οι Γερμανοί λάθη λοιπόν!! :)

 

Για αυτό στο Thomann δεν αναφέρεται ως Patchbay το Micro Lite (τσέκαρε το πρώτο μου Post που το ρωτούσα ως απορία) και ορθώς βέβαια εφόσον η περιγραφή του Micro Lite στο Music Store είναι ξεχασμένη από το Edirol όταν κυκλοφορούσε.

 

Για του λόγου το αληθές:

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Motu-Micro-Lite-5x-Midi-I/0-USB-USB-MIDI-interface/art-PCM0002919-000

 

και Παράθεση από το πρώτο μου Post σε αυτό το Thread:

 

"Τσέκαρα μερικά σε Thoman και Music Store αλλά είδα οτι δυνατότητα Patch και Merge αναφέρεται μόνο σε ΑΥΤΟ (εννοείται από το ενεργό Link του Post το Micro Lite 5x5) και αυτό μόνο στο Music Store και όχι στο Thomann"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

MOTU MTP/AV

Το κοίταξα χθες. Κάνει merging μέχρι και 8 στα 8 (το έχει και σαν προεπιλογή στα preset), ευκολόχρηστο ειδικά μέσω του software για PC/MAC, δουλεύει και ως stand alone στα σίγουρα.

 

MOTU MIDI EXPRESS 128

Δεν ξέρω εάν κρατάει τα settings όταν το αποσυνδέσεις από τον υπολογιστή έτσι ώστε να δουλέψει όπως εσύ θέλεις ως stand alone.

 

Γνώμη μου, το πρώτο να δείς το φως σου. Σου εύχομαι και με έναν Mac  ;D

 

Καλή συνέχεια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου