Προς το περιεχόμενο

MIDI Patchbay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μανώλη καταρχήν μην ανησυχείς για το "μακαρονάδα" ...κανένα πρόβλημα, δε με προσέβαλες αλίμονο.

 

Το πρώτο σχέδιο όπως είδες το έκανα χειρόγραφο και το δεύτερο στο word με το draw tool.

 

To δικό σου σχέδιο είναι σαφώς πιο τακτοποιημένο και ακολουθεί τη λογική διευθυνσιοδότησης που εξυπηρετεί πολύ περισσότερο στην υλοποίηση με προγραμματισμό με συντεταγμένες (matrix) αλλά στην προκειμένη περίπτωση με ένοιαζε απλά να σχεδιάσω κάτι πρόχειρα (του στυλ ποιο καλώδιο μπαίνει που). Η λογική που ακολούθησα στην επιλογή των εισόδων ήταν απλά από αριστερά προς τα δεξιά και δεν την έκανα με γνώμονα να έχω τα Out και Ιn των οργάνων στον ίδιο αριθμό.

 

Όσον αφορά το πρώτο σχέδιο έδειξα απλά ποια σήματα γίνονται Split και ποια Merge πράγμα το οποίο συζητούσαμε χτες όταν μου έστειλες πίσω το σχέδιο με επισημάνσεις με πράσινο και κόκκινο χρώμα στα Merge Points.

 

Σαφώς και δεν με ενοχλούν οι κενές επιστροφές αλλά ούτε και "καίγομαι" στο σχέδιο που παραθέτω να τα έχω απαραίτητα στο ίδιο νούμερο αφού το Patch γίνεται Memorize και ανακαλείται όποτε θέλω. Στο Setup μου θα το έκανα μάλλον κι εγώ αλλά στο σχέδιο με ένοιαζε μόνο να δείξω πού πάει τι.

 

Όσον αφορά την ερώτησή σου σχετικά με τα Midi Outs των VL70m και του Trinity ΑΛΛΑ και του υπολογιστή που αρχικά είχε οδηγηθεί στο In 2 κι έγινε Split στην Out 4 εγραψα σε παραπάνω post (το συζητήσαμε κιόλας χθες) οτι το έκανα μόνο και μόνο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ήτοι για να δείξω οτι όλα τα Outs από τα ελεγχόμενα modules εκ του BC μπορούν να επιστρέψουν τη συγχωνευμένη έξοδο τους ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ στο In του BC (Έχω γράψει σε προηγούμενο Post το γιατί και για αυτό όποτε το ανέφερα από τότε έγραφα "με τη γνωστή παραδοχή".) Σαφώς και δεν χρειάζεται και για αυτό στο δεύτερο σχέδιο το BC πήρε τροφοδοσία μόνο από ένα Out που αρκεί, συγκεκριμένα του Trinity αν και θα μπορούσε να πάρει και από αλλού.

 

(Προσωπικά έχω αντίληψη και εμπειρία από υλοποίηση κυκλωμάτων εφόσον στα πλαίσια του επαγγέλματός μου (Ηλ/γος Μηχ/κός) ασχολούμαι καιρό πλέον με σχεδιασμό βιομηχανικού αυτοματισμού με κυκλώματα ασθενή και ισχύος με συνδέσεις και καλωδιώσεις που πρέπει να μένουν σταθερές για χρόνια παραμετροποιώντας των αυτοματισμό με PLC και Softwares που τα οδηγούν)

 

Όσον αφορά το PC το έχω βάλει να καταλαμβάνει θύρα για τους λόγους που είπαμε χτες. Δεν θέλω το Patchbay να το χρησιμοποιήσω ως MIDI INTERFACE κι εξήγησα γιατί. Έχω Midi Interface και δεν θέλω USB συνδεδεμένο στον υπολογιστή. Για αυτό κάναμε όλη την κουβέντα περί Stand Alone χρήσης.

 

Το δεύτερο σχέδιο που έκανα στο Word αφορούσε ΜΟΝΟ την περίπτωση στην οποία θα χρησιμοποιούσα 2 ξεχωριστές Συσκευές Patchbay εκ των οποίων η μια μόνο ως Merge και η άλλη μόνο ως Split.

 

Στο δικό σου σχέδιο τώρα βλέπω οτι έχεις αφήσει τα Midi Outs Trinity και VL70m χωρίς σύνδεση και καλά έχεις κάνει αφού δεν είναι απαραίτητο. Βέβαια στο στιγμιότυπο του κυκλώματος όπως το έχεις τώρα (12/5/2010 21:54) το BC δεν τροφοδοτείται από πουθενά. Μπορέι να πάρει τροφοδοσία από THRU η Midi Οut κάποιου οργάνου για να μην καταλάβει θέση στο Patchbay. Επίσης ασύνδετο είναι και το In του Μaster Keyboard που και αυτό καλώς γίνεται γιατί δεν χρειάζεται κάτι.

 

Τέλος έχεις συνδέσει το PC με USB στο Patchbay κάτι που έγραψα σε προηγούμενο Post οτι δεν το θέλω (έχω ήδη Midi Interface στην κάρτα ήχου) και για αυτό άλλωστε στα σχέδιά μου το έβαζα να καταλαμβάνει θύρα στο Patchbay.

 

Είναι αλήθεια οτι τα ογκώδη Post μου κουράζουν κάποιες φορές και ίσως με την κούραση κάποια σημεία τους να παραβλέπονται.

 

Τέλος όσον αφορά τις ανάγκες μου πιστεύω οτι ένα 8x8 είναι αυτό που χρειάζομαι. Το συγκεκριμένο παράδειγμα εφαρμογής το έθεσα με λιγότερο εξοπλισμό για λόγους απλοποίησης στα σχέδια. Είναι μεν με λιγότερο εξοπλισμό όμως αποτελεί παράδειγμα που απαιτείται Merge και Split ταυτόχρονα που ήταν και η αρχική μου ερώτηση.

Στην πραγματικότητα έχω και άλλα πράγματα να βάλω πάνω.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Όλα αυτά για τα σχέδια ο.κ.

Το καλύτερο που είπες είναι το "matrix". Καλό είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να σκέφτεσαι "matrix".

 

Όσον αφορά το PC το έχω βάλει να καταλαμβάνει θύρα για τους λόγους που είπαμε χτες. Δεν θέλω το Patchbay να το χρησιμοποιήσω ως MIDI INTERFACE κι εξήγησα γιατί. Έχω Midi Interface και δεν θέλω USB συνδεδεμένο στον υπολογιστή. Για αυτό κάναμε όλη την κουβέντα περί Stand Alone χρήσης.

Κακώς. Πολύ κακώς. Εγώ στη θέση σου θα έβαζα το MOTU όποιο κι αν ήταν το άλλο Midi Interface. Γνώμη μου. Αλλά αφού το θες έτσι, πάμε παρακάτω.

 

Και όταν θα θέλεις να κάνεις ένα BULK DUMP από - προς κάποιο μηχάνημα τι θα κάνεις; Θα πρέπει να βγάζεις καλώδια από το MOTU και να τα βάζεις στο δικό σου interface; Αφού είπες εξ'αρχής ότι θέλεις να αποφύγεις αυτό το βάλε - βγάλε και γι'αυτό γίνεται αυτή η συζήτηση. Τι έγινε τώρα;

 

Το δεύτερο σχέδιο που έκανα στο Word αφορούσε ΜΟΝΟ την περίπτωση στην οποία θα χρησιμοποιούσα 2 ξεχωριστές Συσκευές Patchbay εκ των οποίων η μια μόνο ως Merge και η άλλη μόνο ως Split.

Αυτό είπαμε το ξεχνάμε.

 

Στο δικό σου σχέδιο τώρα βλέπω οτι έχεις αφήσει τα Midi Outs Trinity και VL70m χωρίς σύνδεση και καλά έχεις κάνει αφού δεν είναι απαραίτητο. Βέβαια στο στιγμιότυπο του κυκλώματος όπως το έχεις τώρα (12/5/2010 21:54) το BC δεν τροφοδοτείται από πουθενά. Μπορέι να πάρει τροφοδοσία από THRU η Midi Οut κάποιου οργάνου για να μην καταλάβει θέση στο Patchbay. Επίσης ασύνδετο είναι και το In του Μaster Keyboard που και αυτό καλώς γίνεται γιατί δεν χρειάζεται κάτι.

Παίρνει τροφοδοσία από το Midi Out 2 του interface.

 

Τέλος έχεις συνδέσει το PC με USB στο Patchbay κάτι που έγραψα σε προηγούμενο Post οτι δεν το θέλω (έχω ήδη Midi Interface στην κάρτα ήχου) και για αυτό άλλωστε στα σχέδιά μου το έβαζα να καταλαμβάνει θύρα στο Patchbay.

ο.κ. Αυτό θα αλλάξει. Θα μπεί σε κανονική είσοδο-έξοδο MIDI.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν θα θέλεις να κάνεις ένα BULK DUMP από - προς κάποιο μηχάνημα τι θα κάνεις; Θα πρέπει να βγάζεις καλώδια από το MOTU και να τα βάζεις στο δικό σου interface; Αφού είπες εξ'αρχής ότι θέλεις να αποφύγεις αυτό το βάλε - βγάλε και γι'αυτό γίνεται αυτή η συζήτηση. Τι έγινε τώρα;

 

Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις τη δυσκολία με το Bulk Dump από και προς κάποια συσκευή ακόμα και όταν δεν έχω συνδεδεμένο τον υπολογιστή με το Motu με Usb.

 

Από το Midi Out του Interface του υπολογιστή θα μπαίνω σταθερά σε ένα In του Motu το οποίο μπορώ να το στείλω σε όποιο Out του θέλω και να το πάρουν όλα τα όργανα που έχουν συνδεθεί στα Outs του MOTU (όπου θέλω δηλαδή αλλάζοντας το Patch) Γιατί είναι ανάγκη να συνδέσω και να ξεσυνδέσω; Το setup των δρομολογήσεων αλλάζει όχι οι συνδέσεις.

 

Ομοίως όταν θέλω να στείλω Bulk από κάποια συσκευή στον υπολογιστή αρκεί να δρομολογήσω με προγραμματισμό την έξοδο της συσκευής που είναι κουμπωμένη σε In του Motu στην έξοδο του Motu η οποία δίνει στον υπολογιστή.

 

Παίρνει τροφοδοσία από το Midi Out 2 του interface.

 

Ακόμα και τώρα που γράφω το μήνυμα και κοιτάω το σχέδιο σου στην προηγούμενη σελίδα βλέπω οτι το Midi Out 2 του Interface δεν παίρνει σήμα όπως τα άλλα από την κόκκινη μπάρα. Δεν έχεις βάλει κόμβο στην κόκκινη μπάρα που να δίνει σήμα στον κλάδο τροφοδοσίας Midi Out2------>Midi In BC για αυτό είπα οτι δεν παίρνει τροφοδοσία στο συγκεκριμένο στιγμιότυπο. Εκτός και αν εννοείται.

 

Επίσης ο κόμβος που έχει γίνει στην κόκκινη μπάρα στο ύψος του Master Keyboard (κλαδος Midi Οut KBD-------->Midi Ιn1) μήπως θα πρεπε να χει γίνει στην μπλε μπάρα και όχι στην κόκκινη όπως είναι σχεδιασμένη τώρα; Κόκκινη και Μπλε Μπάρα εννοώ τις κάθετες εσωτερικές γραμμές μέσα στο Patchbay. (Μιλάω με αναφορά το σχέδιο σου στο Post #39 όπως το βλέπω τώρα :13/5/2010, 15:25).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις τη δυσκολία με το Bulk Dump από και προς κάποια συσκευή ακόμα και όταν δεν έχω συνδεδεμένο τον υπολογιστή με το Motu με Usb.

Βάση των μηχανημάτων που μου αναφέρεις, Bulk Dump σε HANDSHAKE MODE (send - receive) ή edit μέσω editor, θα κάνεις μέσω του υπολογιστή. Οπότε με τα λεγόμενά σου, θα βγείς από το δικό σου interface στο MOTU στα μηχανήματα και από τα μηχανήματα το MOTU ξανά πίσω στο δικό σου interface. Δηλαδή μέσω Λαμίας. Συγνώμη δηλαδή αλλά ... όπως νομίζεις.

 

Από το Midi Out του Interface του υπολογιστή θα μπαίνω σταθερά σε ένα In του Motu το οποίο μπορώ να το στείλω σε όποιο Out του θέλω και να το πάρουν όλα τα όργανα που έχουν συνδεθεί στα Outs του MOTU (όπου θέλω δηλαδή αλλάζοντας το Patch) Γιατί είναι ανάγκη να συνδέσω και να ξεσυνδέσω; Το setup των δρομολογήσεων αλλάζει όχι οι συνδέσεις.

 

Ομοίως όταν θέλω να στείλω Bulk από κάποια συσκευή στον υπολογιστή αρκεί να δρομολογήσω με προγραμματισμό την έξοδο της συσκευής που είναι κουμπωμένη σε In του Motu στην έξοδο του Motu η οποία δίνει στον υπολογιστή.

Τελικά δεν έχω καταλάβει ακόμα. Το θες να δουλεύει stand alone ή συνδεδεμένο μέσω του υπολογιστή.

 

Ακόμα και τώρα που γράφω το μήνυμα και κοιτάω το σχέδιο σου στην προηγούμενη σελίδα βλέπω οτι το Midi Out 2 του Interface δεν παίρνει σήμα όπως τα άλλα από την κόκκινη μπάρα. Δεν έχεις βάλει κόμβο στην κόκκινη μπάρα που να δίνει σήμα στον κλάδο τροφοδοσίας Midi Out2------>Midi In BC για αυτό είπα οτι δεν παίρνει τροφοδοσία στο συγκεκριμένο στιγμιότυπο. Εκτός και αν εννοείται.

Εννοείται, σε όλα τα μηχανήματα που σέβονται τον εαυτό τους όπως και η MOTU.

Άλλωστε σε άλλο pin είναι το ρεύμα (τάση) και σε άλλο pin είναι τα data.

 

Επίσης ο κόμβος που έχει γίνει στην κόκκινη μπάρα στο ύψος του Master Keyboard (κλαδος Midi Οut KBD-------->Midi Ιn1) μήπως θα πρεπε να χει γίνει στην μπλε μπάρα και όχι στην κόκκινη όπως είναι σχεδιασμένη τώρα; Κόκκινη και Μπλε Μπάρα εννοώ τις κάθετες εσωτερικές γραμμές μέσα στο Patchbay. (Μιλάω με αναφορά το σχέδιο σου στο Post #39 όπως το βλέπω τώρα :13/5/2010, 15:25).

Αν και το σχέδιό μου, το έβγαλα βάσει του δικού σου απ'ότι θυμάμαι, δεν έχει καμμία απολύτως σημασία. Όταν θα κάνεις install το panel της MOTU αυτά τα οπτικά (σχέδιο) θα είναι διαφορετικά και επί της ουσίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι Μανώλη μέσω Λαμίας όπως τα λές γιατί το HANDSHAKE με τον υπολογιστή και το Casio θα πρέπει να γίνεται χωρίς να πειράζω ούτε ένα καλώδιο στα όργανα. Είμαι υποχρεωμένος να πάω μέσω Λαμίας όταν ΔΕΝ θέλω USB σύνδεση (έχω εξηγήσει τι παίζει με το Software CZLIB μέσω του οποίου γίνεται η μεταφορά) και όταν δεν θέλω να αλλάζω καλώδια. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος όταν ισχύουν συνθήκες "HANDSHAKE" KAI "ΜΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ USB".

 

2. Μιλάω ΜΟΝΟ για Stand Alone. O προγραμματισμός θα γίνεται από το Hard Panel του Patchbay και όχι από το Software οδήγησής του.

 

3. Αν εννοείται τότε στους άλλους κλάδους γιατί έβαλες κόμβους;

 

4. Στο πρώτο δικό μου σχέδιο (μιας και το δεύτερο πλεόν το έχουμε εγκαταλείψει γιατί η συσκευή κάνει Merge και Split ταυτόχρονα) το BC έπαιρνε τροφοδοσία από συγχωνευμένο (Merged) Out παρόλο που αρκούσε ένα από οποιοδήποτε Out ή THRU.

 

Οι κόκκινες και μπλε μπάρες του σχεδίου σου εσωτερικά του (Patchbay) θεωρώ οτι είναι ήδη 5pin και το σχέδιο μονογραμμικό. Συνεπώς θεώρώ οτι βάσει της λογικής που χρησιμοποίησες και στους άλλους κλάδους θα έπρεπε ο κόκκινος κλάδος που δίνει σήμα στο BC να έχει κοινό κόμβο με την κόκκινη μπάρα εσωτερικά του Patchbay.

 

Eπίσης πάλι στο σχέδιο σου ο μπλε κλάδος που μεταφέρει το Out του Master Keyboard στο Motu βλέπω οτι έχει συνδεθεί με κόμβο στην κόκκινη μπάρα. Μήπως θα έπρεπε να έχει συνδεθεί στη μπλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου