Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ενα καλο keyboard με rhodes ktl...ηχους???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιλάς ίσως για τα καλύτερα πλήκτρα της κατηγορίας.Πιανίστας δεν είμαι,αλλά έχει η πληκτρού της μπάντας κ τα πλήκτρα θερίζουν! 

 

στο x50 αναφερεσε?ή στο Μ50?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να δω αν μπορώ να βοηθήσω... Έχω και τα τρία. ΜΟ8 (το μεγάλο ΜΟ6), Χ50, και το GW-8 από Roland (με ήχους σειράς G). Είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποιο γενικά. Με το χέρι στη καρδιά επιλέγω yamaha. Βρήκα και μερικές banks από το internet από ήχους που κάναν κάποιοι εξαιρετικοί κύριοι, και για τα Rhodes και Hammond είναι πολύ καλύτερο. Τώρα αν αρχίζεις και βάζεις και άλλες κατηγορίες ήχων στη σύγκριση, το θέμα ζορίζει.

Πήγαινε να τα ακούσεις. Και τις 3 εταιρίες. Τα αυτιά σου, τα χέρια σου και η καρδούλα θα αποφασίσουν. Καλή τύχη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δω αν μπορώ να βοηθήσω... Έχω και τα τρία. ΜΟ8 (το μεγάλο ΜΟ6), Χ50, και το GW-8 από Roland (με ήχους σειράς G). Είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποιο γενικά. Με το χέρι στη καρδιά επιλέγω yamaha. Βρήκα και μερικές banks από το internet από ήχους που κάναν κάποιοι εξαιρετικοί κύριοι, και για τα Rhodes και Hammond είναι πολύ καλύτερο. Τώρα αν αρχίζεις και βάζεις και άλλες κατηγορίες ήχων στη σύγκριση, το θέμα ζορίζει.

 

οσο το ψαχνω καταληγω ολο κ πιο πολυ αναμεσα σε X50 κ Yamaha mo6 (κ ειδικα πιο πολυ στο yamaha)!!

 

Πήγαινε να τα ακούσεις. Και τις 3 εταιρίες. Τα αυτιά σου, τα χέρια σου και η καρδούλα θα αποφασίσουν. Καλή τύχη!!!

 

+100000000  :) τελικα μονο ετσι θα καταλαβω πιο κανει για αυτο που θελω!  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Μ50 αναφερεται.

 

για το Χ50 μιλάω,τα πλήκτρα δεν παίζονται!!!

 

Για τα X50 μιλάω και εγώ. Είχα δει μια φορά έναν τυπάκο στη Θεσσαλονίκη που τα είχε και έλεγα "Καλά, αφού ξέρει να παίζει πολύ καλά, γιατί δεν πήγε σε κάτι πιο ακριβό και πιο.. σοβαρό;". Η απάντηση ήρθε γρήγορα.. Sounds nice, ΝΤΟΥΝΤ!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξέρουμε και τι λέμε αυτά που ζητάς από το πλήκτρο μπορεί να σου τα δώσει μόνο η Nord και συγκεκριμένα το Electro 3.Απίστευτα hamonnd και rhodes.Όλα τα άλλα δεν το φτάνουν σε καμία περίπτωση.Θα δώσεις κάτι παραπάνω αλλά θα έχεις σοβαρό εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξέρουμε και τι λέμε αυτά που ζητάς από το πλήκτρο μπορεί να σου τα δώσει μόνο η Nord και συγκεκριμένα το Electro 3.Απίστευτα hamonnd και rhodes.Όλα τα άλλα δεν το φτάνουν σε καμία περίπτωση.Θα δώσεις κάτι παραπάνω αλλά θα έχεις σοβαρό εργαλείο.

Φιλε μου καλως ορισες στο φορουμ μας.

Θα σε συμβουλευα φιλικα και ανιδιοτελως,να διαβαζεις ολοκληρο το θεμα και μετα να ποσταρεις την οποια σεβαστη αποψη σου.

Την Nord ο φιλος την εχει ηδη αποκλεισει λογω οικονομικης φυσεως..και εχει ηδη ξεκινησει να απαντιεται το θεμα απο την 1η σελιδα..και οχι απο την 3η.

Φιλικα.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Blacknwhite δεν αγοραζεις ενα original Fender rhodes 73 η 88 για να εχεις παντα τον σωστο αυθεντικο ηχο και ενα Hammond XK2 ,XK3 ,XB2 ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΥΣ ....ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ.

Τωρα στα οικονομικα τα πραγματα δεν ειναι και πολυ δυσκολα εγω παντως αναρωτιεμαι γιατι ολα τα πληκτρα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα χανουν την αξια τους προφανως λογω του καινουργιου μοντελου και τα Vintage πληκτρα την κρατανε και πολλες φορες την ανεβαζουν.Φυσικα ο ηχος που βγαζουν τα αυθεντικα ειναι μακραν καλυτερος απο τα αλλα (sampling keys) .Επειδη εχω ασχοληθει με τα αυθεντικα τετοιου τυπου οργανα και κανω και σερβις σε rhodes καθως και πωλησεις νομιζω οτι οποιος σεβεται τον εαυτο του (τα καλα στουντιο του εξωτερικου αλλα και στην Ελλαδα εχουν τετοια οργανα) αξιζει να ψαξει για κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου