Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με φπα σε μουσικούς εκτελεστές και μουσικοσυνθέτες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με φπα σε  μουσικούς εκτελεστές και μουσικοσυνθέτες?

γνωρίζει κανείς τι γίνεται σχετικά με το φπα, αν εχει αλλάξει κατι,διοτι παλιά δεν υπήρχε

στους μουσικούς εκτελεστές και μουσικοσυνθέτες!

επίσης εχει αλλάξει και το θέμα ασφάλισης δηλ πριν ηταν στο ΙΚΑ !τωρα θα ειναι στο ΤΕΒΕ?

???

ευχαριστώ για την βοηθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακουσα οτι απο 1η Οκτωβριου οι μουσικοι υπαγονται και στο ΦΠΑ ενω πριν απαλλασόντουσαν. Τώρα οσο αφορα ΤΕΒΕ και ΙΚΑ ειναι πολυ μπερδεμένα τα πράγματα. Εγω είμαι ΤΕΒΕ ως 'μουσικος εκτελεστης' με ΑΠΥ (το λεγομενο "μπλοκάκι") αλλά τώρα θέλω να δω αν μπορώ να πάω ΙΚΑ διατηρώντας το ΑΠΥ. Υπάρχουν κάποια παραθυράκια στο νομο αλλα θα πρέπει να βρεις και λογιστή που ξέρει γιατί δυστυχώς δε γνωριζουν πολλοι τι γινεται με την ασφάλιση των μουσικών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα οτι απο 1η Οκτωβριου οι μουσικοι υπαγονται και στο ΦΠΑ ενω πριν απαλλασόντουσαν. Τώρα οσο αφορα ΤΕΒΕ και ΙΚΑ ειναι πολυ μπερδεμένα τα πράγματα. Εγω είμαι ΤΕΒΕ ως 'μουσικος εκτελεστης' με ΑΠΥ (το λεγομενο "μπλοκάκι") αλλά τώρα θέλω να δω αν μπορώ να πάω ΙΚΑ διατηρώντας το ΑΠΥ. Υπάρχουν κάποια παραθυράκια στο νομο αλλα θα πρέπει να βρεις και λογιστή που ξέρει γιατί δυστυχώς δε γνωριζουν πολλοι τι γινεται με την ασφάλιση των μουσικών .

 

1η Οκτωβριου?

ποιό έτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΤΕΒΕ που ρωτησα 2 υπαλληλους μου ειπαν οτι οσοι μουσικοι ειναι ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ, δεν θα εχουν υποχρεωση να ασφαλιστουν στο ΤΕΒΕ μολις υπαχθουν στο φπα, αλλα θα μπορουν να συνεχισουν να ασφαλιζονται στο ΙΚΑ. Βεβαια, δεν εγγυωμαι οτι ισχυει αυτο, γιατι πολλες φορες οι υπαλληλοι λενε μαλακιες.

 

Τωρα, εφοσον οι μουσικοι θα εχουν φπα, θα τιμολογουν με φπα και θα εχουν την υποχρεωση να το αποδιδουν στο δημοσιο. Επομενως, θα εχουν την υποχρεωση να καταθετουν περιοδικη δηλωση φπα στην εφορια καθε τριμηνο και εκκαθαριστικη φπα στο τελος του ετους. Εαν ασκουν και ενδοκοινοτικες συναλλαγες (πχ αγορα κιθαρας απο thomann με τιμολογιο) θα πρεπει να καταθετουν και ανακεφαλαιωτικο πινακα ενδοκοινοτικων αποκτησεων-παραδοσεων καθε μηνα στο τμημα φπα της εφοριας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ασκουν και ενδοκοινοτικες συναλλαγες (πχ αγορα κιθαρας απο thomann με τιμολογιο) θα πρεπει να καταθετουν και ανακεφαλαιωτικο πινακα ενδοκοινοτικων αποκτησεων-παραδοσεων καθε μηνα στο τμημα φπα της εφοριας τους.

 

ΚΑΤΩΦΛΙΑ 2010

28/01/2010

 

Η Γενική Γραμματεία Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας της Ελλάδoς σας γνωστοποιεί την αναπροσαρμογή του στατιστικού κατωφλίου εξομοίωσης, όπως αυτό ισχύει από 1/1/2010 (βάσει του τροποποιητικού Κανονισμού της ΕΕ με αρ. 222/2009 και του Βαικού Κανονισμού της Ε.Ε. με αρ. 638/2004 Άρθρο 10 παρ. 3).

 

ΚΑΤΩΦΛΙ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗΣ ΕΤΟΥΣ 2010

ΑΦΙΞΕΙΣ: 130.000 €

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ: 90.000 €

 

Δεν νομίζω κάποιος μουσικός να ξεπεράσει τα 130.000 € σε ενδοκοινοτικές αγορές οπότε δε σας απασχολεί η υποβολή INTRASTAT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι δηλωμένος σαν μουσικός εκτελεστής οργάνων στην εφορία, υπάγομαι στο ΙΚΑ εδώ και κάμποσα χρόνια, και φυσικά (όπου είμαι αναγκασμένος  ;)) κόβω μπλοκάκι.

Δεν αποδίδω ΦΠΑ τουλάχιστον μέχρι σήμερα, και όποτε κόβω μπλοκάκι έχω μια παρακράτηση 20% που όμως μου επιστρέφεται αυτούσια στην επόμενη εκκαθάριση της εφορίας.

Τουλάχιστον αυτά ισχύουν μέχρι σήμερα.

Τώρα με αυτά που γίνονται τον τελευταίο καιρό, λέτε η παρακράτηση να παρακρατηθεί μόνιμα? :)

Πάντως και στα ξενοδοχεία που έχω αρχίσει λόγω σεζόν επικρατεί μια αμάθεια με το τι μέλει γενέσθαι.

Και αυτοί αποφεύγουν πλέον να μου ζητήσουν μπλοκάκι, αλλά και εγώ να κόψω.

Από ότι μου έχουν πει απέξω απέξω προσανατολίζονται να με ασφαλίσουν.

(Βραδιά και ένσημο). Χωρίς μπλοκάκι.

Είδομεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΩΦΛΙΑ 2010

28/01/2010

 

Η Γενική Γραμματεία Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας της Ελλάδoς σας γνωστοποιεί την αναπροσαρμογή του στατιστικού κατωφλίου εξομοίωσης, όπως αυτό ισχύει από 1/1/2010 (βάσει του τροποποιητικού Κανονισμού της ΕΕ με αρ. 222/2009 και του Βαικού Κανονισμού της Ε.Ε. με αρ. 638/2004 Άρθρο 10 παρ. 3).

 

ΚΑΤΩΦΛΙ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗΣ ΕΤΟΥΣ 2010

ΑΦΙΞΕΙΣ: 130.000 €

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ: 90.000 €

 

 

Δεν νομίζω κάποιος μουσικός να ξεπεράσει τα 130.000 € σε ενδοκοινοτικές αγορές οπότε δε σας απασχολεί η υποβολή INTRASTAT.

 

Προσοχη!! Αλλο πραγμα οι δηλωσεις intrastat οι οποιες αφορουν κιλα ανα αξια ενδοκοινοτικων αλλαγων και αλλο οι ανακεφαλαιωτικοι πινακες. Μη μπερδευεσαι. Οποιος ασκει συναλλαγες ενδοκοινοτικα εστω και ενα ευρω (παντα μιλωντας για χονδρικη αγορα ή αγορα παγιου με τιμολογιο), πρεπει να καταθεσει ανακεφαλαιωτικο πινακα στην εφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος,αν θα μπει Φ.Π.Α και σε καθηγητές μουσικής που ανήκουν στο Τ.Ε.Β.Ε.?Μέχρι τώρα στα ωδεία υπήρχε παρακράτηση του 20% για φόρο εισοδήματος,ενώ τα ιδιαίτερα δεν είχαν.Η λογίστρια μου,μου είπε οτι ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο και πως περιμένουν τις διευκρινιστικές..Υπάρχει μήπως κάτι νεότερο?

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου