Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπεσα επάνω σε αυτό που μου φάνηκε ενδιαφέρον

http://www.motu.com/products/guitar/zbox

Συζητώντας με τον TGL, μου πρότεινε και αυτό

http://www.tonebone.com/tb-dragster.htm

Έχει κανείς δοκιμάσει κανένα? Υπάρχει ηχητική διαφορά?

 

Οι τιμές τους είναι λογικές-φτηνές...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο τις περιγραφές στις σελίδες που παρέθεσες, μοιάζει να είναι μια απλή συσκευή, η οποία ρυθμίζει το impedance της κιθάρας.

 

Λογικά ανεβάζει το impedance της κιθάρας (το ακριβώς αντίθετο απο ότι θα έκανε ενα buffer).

 

Πολύ πιθανό να είναι χρήσιμο για να βρείς το sweet spot στους μαγνήτες μιας κιθάρας.  ;)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό να είναι χρήσιμο για να βρείς το sweet spot στους μαγνήτες μιας κιθάρας.  ;)

Αφού δεν μου απαντούσε κανένας...και εγώ το παρήγγειλα προχθές για να μου φύγει η απορία...θα σου πώ λοιπόν όταν έρθει ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ξεθαβω μιας και θελω να ρωτησω για αυτο ακριβως το μαραφετακι (Motu ZBox),αν τελικα το εχει παρει κανεις και αν εχει ακουσει διαφορα σε σχεση με την HiZ input της καρτας του χρησιμοποιωντας καποιο απο τα πολυ ωραια ενισχυτοplugins που κυκλοφορουν.

 

Η τιμη του ειναι αν μη τι αλλο δελεαστικη αν οντως βελτιωνει την αισθηση και μειωνει αυτο το "thin sound" που γκρινιαζουν ολοι οτι εχουν με τις instrument εισοδους απο τις καρτες τους

http://www.thomann.de/gr/motu_zbox.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πάρει αλλά να πώ την αλήθεια δεν είδα καμμία διαφορά. Σαν κάρτα έχω τη (παλιά) Motu Ultralite...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πάρει αλλά να πώ την αλήθεια δεν είδα καμμία διαφορά. Σαν κάρτα έχω τη (παλιά) Motu Ultralite...

 

Μμμ... μαλιστα.

Βεβαια υπαρχει το ενδεχομενο η καρτα σου στα instrument in να ειναι ζυγισμενη στην ιδια αντισταση με το κουτακι και για αυτο να μην φαινεται διαφορα.

Εγω εχω μια focusrite saffire 10io, με την οποια μπορω να πω οτι ακουγονται καπως "αδεια" τα ενισχυτοplugins,γι αυτο και το ψαχνω.

Η κατασταση βελτιωνεται αρκετα βαζοντας μπροστα ενα κιθαροπεταλο με buffer και ενα προενισχυτακι tubemp-κατι της art (και πηγαινωντας πλεον σε mic in),αλλα επεσε το ματι μου σε αυτο το μαραφετακι και λεω να του κανω μια δοκιμη μπας και δουλευει και λιγο καλυτερα.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια υπαρχει το ενδεχομενο η καρτα σου στα instrument in να ειναι ζυγισμενη στην ιδια αντισταση με το κουτακι και για αυτο να μην φαινεται διαφορα.

Γι αυτό σου έγραψα και τη κάρτα μου...πάντως για 38 ευρώ...δεν ρισκάρεις και πολλά πράγματα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου